کد خبر: 3715479
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
حجت‌الاسلام نورپور اظهار کرد:
گروه معارف- امام جمعه آذرشهر، اظهار کرد: روزه، فرصتی است برای تأمل و تفكر. انسان روزه دار اندكی در آنچه بوده و آنچه بايد باشد، تدّبر می‌كند، با چراغ روزه ره می‌يابد و خود را از گردنه‌هاي پرخطر زندگی مادی به دور نگه می‌دارد.

حجت‌الاسلام محمود نورپور، امام جمعه آذرشهر در گفت‌‌و گو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: روزه، فرصتی است برای تأمل و تفكر. انسان روزه دار اندكی در آنچه بوده و آنچه بايد باشد، تدّبر می كند، با چراغ روزه ره می يابد و خود را از گردنه‌هاي پرخطر زندگی مادی به دور نگه می دارد.

روزه، فرصتی است برای تفكر

وی افزود: از چيزهايی كه اهميت روزه را بيشتر می‌نماياند، وعده پاداش‌هايی است كه برای اين رفتار دينی داده شده است.

وی با استناد به آیه 185 سوره توبه خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل، پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد و هر که ناخوش یا در سفر باشد (به شماره آنچه روزه خورده است) از ماهای دیگر روزه دارد که خداوند برای شما حکم را آسان خواسته و تکلیف را مشکل نگرفته  و خواسته تا اینکه عدد روزه را تکمیل کرده و خدا را به عظمت یاد کنید که شما را هدایت فرمود، باشد که(از این نعمت بزرگ) سپاسگزار شوید.

حجت‎الاسلام‌ نورپور با اشاره به فرموده مولی الموجدین علی(ع) ادامه داد: امیرالمومین علی(ع) می‌فرمایند: روزه، عبادتی است میان بنده و آفریدگارش و کسی غیر از او بر آن آگاه نمی‌شود و همچنین کسی غیر از او بدان پاداش نمی‌دهد.

امام جمعه آذرشهر یادآور شد: يكي از مهم‌ترين منفعت روزه همين مطلب است كه به انسان هشدار می‌دهد كه مسلمانی تنها نماز و عبادت و زيارت و اصول عبادی اسلام را بجا آوردن نيست بلكه بايد از حال فقيران و مستمندان مطلع باشي و به آنها رسيدگی كنی، زيرا هر اجتماعی كه اغنياء آن به فكر مستمندان باشند روی فقر و محروميت را نخواهند ديد و اين از فوائد روزه به شمار می‌آيد.

وی از به وجو آمدن اطمینان درپی روزه گفت و افزود: در اثر روزه اطمینان و آسایش برای انسان به وجود می‌آید، زیرا انسان درک می‌کند که با روزه داری با خدای جهان و آفریننده خود رابطه پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام ‌نورپور با اشاره به نقش روزه در تسلط روح بر جسم تاکید کرد: روزه، تنها وسیله پرقدرت و فعالی است که می‌تواند تسلط روح را بر جسم به وجود آورد به نحوی که انسان زمام نفسش را در اختیار داشته باشد و از اسارت تمایلات مادی رهایی یابد. روزه‌داری، فلسفه و حکمت فراوان دارد، بدون تردید دوایی است شفابخش که برای بیشتر مرض‌های روحی و اجتماعی، حفظ بهداشت و صحت بدن فواید زیادی دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: