کد خبر: 3719244
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۸
حجت‌الاسلام کفیل تشریح کرد:
گروه اندیشه ــ معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با بیان اینکه آیه 54 سوره مبارکه مائده واضح‌ترین اوصاف یاران امام زمان(عج) را بیان می‌کند، به تشریح شش مورد از این اوصاف پرداخت.

6 مورد از اوصاف یاران امام زمان(عج)/ آیه 54 سوره مائده؛ تجلی یاران صاحب‌الزمان

به گزارش ایکنا؛ نشست تخصصی شاخصه‌های حکومت حضرت ولی عصر امام زمان(ع) از منظر قرآن کریم از ساعت 19 تا 20 عصر امروز چهارشنبه، 9 خردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین کفیل، معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در محل سالن نشست‌های تخصصی بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم واقع در مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام کفیل طی سخنانی در این نشست تخصصی ابتدا به شبهه‌ای که برخی از دشمنان شیعیان در رابطه با اینکه چرا خداوند متعال به صراحت در قرآن کریم نامی از امام زمان(عج) نبرده است، اشاره و اظهار کرد: قرآن کتاب هدایت است و همه چیز در آن وجود دارد ولی خداوند تبارک و تعالی جهت جلوگیری از تحریف آیات الهی از طریق وصف صفات به معرفی امام زمان(عج) و نیز یاران ایشان پرداخته است.

وی در ادامه به شاخصه‌های حکومت امام زمان(عج) و وصف یاران ایشان پرداخت و با اشاره به آیه 54 سوره مبارکه مائده که «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ»، اظهار کرد: این آیه کریمه، واضح‌ترین آیه‌ای است که خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم به وصف یاران امام زمان(عج) پرداخته است که در آن شش مورد از اوصاف یاران امام(ع) را بیان می‌کند.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) تصریح کرد: طبق این آیه شریفه، اولین صفت از اوصاف یاران امام زمان(عج) این است که خداوند متعال ایشان را دوست دارد و نشانه دوستی خداوند نیز این است که این یاران نورانی همواره خدا را صدا می‌زنند و با او سخن می‌گویند و در واقع یاران امام زمان(عج) همواره با توسل به نماز، ذکر و ... در ارتباط با خدا هستند.

کفیل در ادامه سخنان خود افزود: دومین ویژگی و صفت مهم یاران امام زمان(عج) به ویژه در عصر غیبت این است که ایشان نیز عاشق خدا هستند و هر کاری که در زندگی خود انجام می‌دهند برای رضای خداست. عشق به خدا تمامی وجود ایشان را فراگرفته و در هر لحظه و هر حالتی به یاد خدا هستند.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در ادامه به سومین ویژگی یاران حضرت ولی عصر(عج) اشاره کرد و گفت: ویژگی دیگر یاران آن حضرت این است که در برابر مؤمنان متواضع و فروتن هستند و ارتباط ایشان با دیگران بر اساس ارتباط آن‌ها با خود نیست بلکه بر مبنای ارتباط ایشان با خدا برقرار شده است و رابطه با دیگران را براساس امام خود تعریف می‌کنند.

کفیل در ادامه تصریح کرد: ویژگی چهارم یاران امام عصر(عج) این است که این عزیزان در برابر کافران محکم و استوار هستند و در راه حق خود که همان راه ولایت امام زمان(عج) است، در برابر کافران و دشمنان مقاومت می‌کنند. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی که مربوط به این امر است از سوره مبارکه هود با عنوان سوره‌ای که ایشان را پیر کرده است، یاد می‌کنند که این امر به دلیل این بود که پیامبر(ص) باید یاران و همراهان خود را نیز در راه خدا و دین همانند خود استوار و پایدار می‌کرد.

وی در ادامه به ویژگی و صفت پنجم یاران امام عصر(عج) اشاره کرد و گفت: پنجمین ویژگی اصحاب امام زمان(عج) این است که این مؤمنان حقیقی اهل جهاد در راه خدا هستند. ایشان اگر جهاد هم می‌کنند، دنبال دنیا نیستند و دور دنیا را خط کشیده‌اند. در حکومت امام زمان(عج) یاران ایشان با تمام وجود بین دنیا و امام خود، تنها امام را دیده و بر سینه دنیا دست رد زده‌اند.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در پایان تصریح کرد: ششمین صفت عالی، بزرگ و غیرقابل وصف یاران امام عصر(عج) این است که ایشان از هیچ سرزنشی در راه خدا نمی‌هراسند و تمام زندگی خود را در راه خدا قرار داده‌اند؛ بنابراین در این راه الهی هیچ چیزی نمی‌تواند بر دل ایشان ترس و هراسی وارد کند و از سرزنش نااهلان و جاهلان هیچ ترسی را بر دل خود راه نمی‌دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: