کد خبر: 3720317
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی:
گروه فرهنگی- مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه باید افق‌های جدید را در دستور فعالیت‌های این اداره‌کل بگشاییم و در همین راستا به دنبال تحولات بنیادین و تغییرات اساسی در بدنه اجرایی نیستم، گفت: باید تلاش کرد در گام‌های نخست تصور هنرمند و اهل فرهنگ را در نگاه مردم و مسئولان بازآرایی و تصحیح کنیم.

به دنبال تغییر و تحولات اساسی در بدنه اجرایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیستم/ تصور هنرمند از نگاه مردم و مسئولان باید باز آرایی شود

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، جعفر مروارید، مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم آیین تکریم، تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی که شامگاه 13 خردادماه در سالن اصلی تئاتر مشهد برگزار شد، با بیان اینکه اصلاح رویکردها، فرآیندهای سیاست‌گذاری و تدوین برنامه را در روزهای نخست کاری برنامه خود قرار داده ام، عنوان کرد: عرصه پر غصه و قصه فرهنگ، میدانگاه وسیع و ژرفی است که قدم زدن در آن آسان نیست.

فرهنگ، آسان نمای مشکل است

وی با بیان اینکه بهترین واژه و ترکیبی که بتوان برای فرهنگ به کار برد، اصطلاح آسان نمای مشکل است، تشریح کرد: امروزه به راحتی از فرهنگ سخن می‌گوییم و پیرامون آن اظهار نظر می‌کنیم، اما وقتی به عرصه عمل می‌رسیم تازه متوجه پیچیدگی و مشکلات آن می‌شویم.

مروارید با اشاره به اینکه مدیریت فرهنگ نیز به همین سبب پیچیده است، ابراز کرد: از سوی دیگر خراسان در طول تاریخ، مهد تمدن سازی، عرصه تعامل و آمیختگی فرهنگ‌های مختلف بوده است و وجود مقولات مختلف فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی و ... ویژگی چند ساحتی را به این سرزمین عطا کرده است.

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: به دلیل برخورداری از چنین پیشینه درخشانی از یک سو و از سوی دیگر وجود نگاه‌های متنوع اندیشه‌ای، انتظارات از خراسان رضوی با هر استان دیگری متفاوت است که با بهره‌گیری از پتانسیل‌های آن و در صورت هدایت، برنامه‌ریزی و نظارت علمی می‌توان یک کشور را تحت تأثیر این استان قرار داد.

به دنبال تغییر و تحولات اساسی در بدنه اجرایی اداره‌کل فرهنگ خراسان رضوی نیستم

وی با اشاره به اینکه امروزه با تکیه بر تجربه و پوشش‌های مدیران پیشین فرهنگی در این استان و همچنین با همیاری همکاران خویش در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تلاش می‌کنیم تا عرصه‌های پیشین را تقویت کنیم، تصریح کرد: همچنین باید افق‌های جدید را در دستور فعالیت‌های این اداره‌کل بگشاییم، بنابراین نه تنها به دنبال تحولات بنیادین و تغییرات اساسی در بدنه اجرایی نیستم بلکه هریک از آنان را سرمایه می‌دانم و استفاده از ظرفیت‌های این خانواده بزرگ را در دستور کاری خود دنبال می‌کنم.

فرهنگ، درون مایه توسعه و پیشرفت است

مروارید با بیان اینکه از جمله مهم‌ترین مسائلی که در پیشانی فعالیت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی قرار می‌گیرد توجه به موضوع «مسئله محور» است، عنوان کرد: فرهنگ، درون مایه توسعه و پیشرفت است، بنایراین باید در این عرصه به دنبال مسئله محوری باشیم تا امکان سیاست‌گذاری در عرصه توسعه فرهنگ فراهم آید.

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه از جمله رویکردهای مهم این اداره شناسایی مسائل مهم فرهنگی در جهت کمک به سیاست‌گذاری فرهنگی در استان است، بیان کرد: هدف پیش‌رو ارتقای جایگاه فعالان عرصه فرهنگ در ساحت اجتماعی استان و کشور خواهد بود، چنان که امروز هنرمندان در عرصه فرهنگ در وضعیت شایسته‌ای قرار ندارند.

تصور هنرمند از نگاه مسئولان و مردم باید بازآرایی شود

وی افزود: طبعا در چنین وضعیتی هنرمندان نمی‌توانند ایفاگر نقش‌های بزرگ باشند پس باید تلاش کرد در گام‌های نخست تصور هنرمند و اهل فرهنگ را در نگاه مردم و مسئولان بازآرایی و تصحیح کنیم که با توجه به ظرفیت بین‌المللی و جهانی خراسان رضوی در راستا دستیابی به اهداف ذاتی دیگر معقوله‌ای است که نیازمند توجه خواهد بود.

مروارید با اشاره به اینکه جهان امروز، جهان پیچیده‌ای است، تشریح کرد: زندگی کردن در آن جز با نگرش جهانی معنا نخواهد یافت، تعامل با حوزه‌های بین‌المللی مختلف با استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در راستای ارتقای فرهنگ دینی و انقلابی ما باید به سرعت عملیاتی شود.

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه حرکت در جهت توسعه ارتباطات بین‌المللی با استفاده از ظرفیت پایتخت فرهنگی جهان اسلام از برنامه‌های جدی این اداره خواهد بود، عنوان کرد: البته توجه داریم مسئله‌محوری و تعاملات بین‌المللی در سایه آینده‌نگری و بهره‌گیری از روش‌های علمی محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارتباطات و اطلاع‌رسانی حیاتی‌ترین پدیده جهان معاصر است، تشریح کرد: باید تلاش کنیم که نیازهای خاص مخاطبان را فراهم آوریم و در این عرصه باید از بسترهای نوین دیجیتال و فضای مجازی استفاده کرد و از سوی دیگر با توجه به مبنایی بودن مسئله فرهنگ و تأثیر آن بر همه حوزه‌ها جز با ارتباط سازنده این اداره نمی‌توان انتظار موفقیت داشت.

مروارید اضافه کرد: در این راستا تعامل سازنده با آستان قدس، دانشگاه فردوسی، شهرداری مشهد، جامعةالمصطفی‌(ص)العالمیة و ... دیگر نهادها و سازمان‌های دست‌اندرکار، زمینه توسعه مشارکت‌ها در جهت تحقق آرمان‌ها خواهد بود، مشهد به دلیل ویژگی اختصاصی خویش می‌تواند با بهره‌گیری از عنصر گردشگری و معرفی میراث فرهنگی خویش بیش از گذشته در رشد و تعالی باشد.
مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه محوریت و کلید واژه اصلی فعالیت ما توسعه فرهنگ گفت‌وگو خواهد بود، ابراز کرد: امروز برای برون رفت از بحران‌ها چیزی جز گفت‌وگو به معنای اصلی آن کارآمد، نخواهد بود و چه بهتر که توسعه این فرهنگ از خراسان رضوی برخیزد.

وی با اشاره به اینکه باید بکوشیم گفت‌وگو به یک هدف عینی بدل شود، تصریح کرد: امروز بسیاری از مسائلی که به عنوان مشکلات در عرصه فرهنگ یاد می‌شود برآیند نادیده گرفتن گفت‎وگو است از همین منظر گفت‌وگو به عنوان یک موضوع و ابزار در دستور کار ویژه ما قرار دارد.

فرهنگ، عرصه هزینه‌محور نیست

مروارید با بیان اینکه امروز در هیچ جای جهان فرهنگ، عرصه هزینه‌محور و مصرف‌کننده نیست، عنوان کرد: با دیدن ظرفیت‌های این حوزه به نظر می‌رسد خود یک منبع سرشار برای کارآفرینی و تولید مبدل شود که از همین رو توجه به اقتصاد فرهنگ در عرصه نظر و کاربردی سازی نظرهای این حوزه با کمک نهادهای دانشگاهی در عرصه‌های مختلف وظیفه حیاتی دارد که جز با بهره‌گیری از نهادهای خصوصی، دولتی و تشکل‌های مردمی سامان نخواهد یافت.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: