کد خبر: 3721841
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
گروه اجتماعی - چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله سعیدی اول شهید نهضت حضرت امام خمینی (ره) شب گذشته، ۲۰ خرداد با حضور استاندار قم، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و ائمه جمعه برگزار شد.  

 چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی برگزار شد

به گزارش ایکنا از قم، این مراسم به منظور بزرگداشت مقام شامخ شهید آیت الله سعیدی که تمام عمر گرانمایه خویش را در مسیر خدمت به اسلام و مبارزه با رژیم فاسد پهلوی صرف کرد و معرفی این شهید والامقام به نسل های انقلاب در آرامستان وادی السلام بر سر مزار شهید برگزار شد.
در این مراسم فرزند شهید حجت الاسلام و المسلمین محسن سعیدی به ایراد سخنرانی پرداخت و در خصوص شخصیت شهید آیت الله سعیدی و شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی سخنرانی کرد.
و در ادامه مداح اهل بیت (ع)،‌ مالکی نژاد به مداحی پرداخت، در پایان نیز مراسم غبار روبی و عطرافشانی مزار مطهر این شهید با حضور بیت این شهید والامقام آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی فقیه،‌ امام جمعه و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و سایر مسئولان و مردم و خادمان به شهدا برگزار شد.
تحصیلات حوزوی را ابتدا در حوزه مشهد شروع و سپس بهقمرفت. وی در این دوران در کلاس‌های درس مرحوم سید حسین طباطبایی بروجردی و امام راحل شرکت می‌کرد. وی در علوم حوزوی به درجه اجتهاد رسید. مدت زمانی جهت تبلیغ مذهب شیعه به کویت رفت. اما در ۱۳۴۱ و همزمان با شروع نهضت روحانیت به رهبری امام، به قم بازگشت. وی از فعالین مبارزاتی بر ضد حکومت پهلوی بود،‌به همین دلیل ممنوع المنبر شد، با این وجود در محله‌های دوردست و روستاهای اطراف تهران به فعالیت سیاسی ادامه می‌داد.
وی در سال ۱۳۴۵، به دنبال ایراد یک سخنرانی درباره اسرائیل دستگیر و به مدت ۶۱ روز زندانی شد. پس از آن در اردیبهشت ۱۳۴۹ و در قضیه ورود سرمایه‌گذاران آمریکایی به ایران، اقدام به انتشار اعلامیه‌ای به زبان عربی، خطاب به علمای کشورهای اسلامی زد و از آن‌ها دعوت به اعتراض و مخالفت نمود.
به‌دنبال این اقدام مجدداً دستگیر و درزندان قزل قلعه زندانی شد. در آخرین دستگیری به شدت توسط ساواک مورد شکنجه قرار گرفت و در نهایت به درجه شهادت نایل شد.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: