کد خبر: 3722000
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین:
گروه اجتماعی- معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین گفت: مردمی در قالب طرح‌های اکرام و ایتام و محسنین بر اساس شناسه حساب بانکی از سوی حامیان به حساب فرزندان تحت حمایت این نیکوکاران واریز می‌شود همچنین کمک‌های مردمی در بخش صدقه در همان شهر هزینه می‌شود و حتی برای نیازمندان شهر دیگر هزینه نمی‌شود.

کمک‌های مردمی برای نیازمندان شهر دیگر هزینه نمی‌شود

به گزارش ایکنا از قزوین، مدیرعامل سازمان آرامستان قزوین به همراه معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین در قالب طرح مفتاح‌الجنه با یک خانواده سرپرست خانوار دیدار کردند.
فرزاد فرهادی، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین با تقدیر از حضور حامیان در طرح مفتاح‌الجنه اظهار کرد: در طرح‌های مختلف کمیته امداد نیکوکاران تنها با اطلاع از وضعیت نیازمندان به‌صورت موردی و یا مستمر کمک‌هایی را اهدا می‌کنند.
وی ادامه داد: اما در طرح مفتاح‌الجنه نیکوکاران و خیران با حضور در منزل مددجویان از نزدیک نظاره‌گر وضعیت محرومان بوده و نسبت به تأمین کاستی‌ها اقدام می‌کنند.
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین با اشاره به محوریت قواعد شرعی و قوانین جاری در اقدامات این نهاد گفت: همه کمک‌های مردمی به لحاظ مسئولیت شرعی که در برابر اقدامات خود داریم، بر اساس نیت نیکوکار هزینه می‌شود.
وی تأکید کرد: کمک مردمی در قالب طرح‌های اکرام و ایتام و محسنین بر اساس شناسه حساب بانکی از سوی حامیان به حساب فرزندان تحت حمایت این نیکوکاران واریز می‌شود همچنین کمک‌های مردمی در بخش صدقه در همان شهر هزینه می‌شود و حتی برای نیازمندان شهر دیگر هزینه نمی‌شود.
فرهادی اعلام کرد: به‌عنوان نمونه در زکات جمع‌آوری‌شده تنها اقدام کمیته امداد هدایت مبالغ جمع‌آوری‌شده برای رفع نیاز محرومان، آن‌هم بر اساس ای‌ات و روایات است ولی محل هزینه کرد در همان منطقه جمع‌آوری زکات است.
وی عنوان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) حتی هزینه تخلیه صندوق‌های صدقات را از منابع دولتی پرداخت می‌کند و این‌گونه نیست که به‌واسطه دسترسی به صدقات مردمی بر اساس نظر خود عمل کنیم ازاین‌رو صدقه هر شهر در همان شهر هزینه می‌شود و حتی امکان هزینه‌کرد صدقه برای شهر دیگر وجود ندارد چراکه هم مانع شرعی داریم و هم قوانین مالی برای کمیته امداد ضوابطی را مشخص کرده است.
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان قزوین کار کمیته امداد را دشوارتر و سخت‌تر از دستگاه‌های اجرایی دیگر دانست و توضیح داد: شاید در خیریه‌ها به‌راحتی در خصوص هزینه‌کرد مبالغ جمع‌آوری‌شده تصمیمی گرفته شود ولی کارکنان کمیته امداد تلاش می‌کنند تا محل کار خود را فرصتی برای ذخیره‌سازی آخرتشان قرار دهند ازاین‌رو به‌هیچ‌وجه برایشان قابل‌پذیرش نیست که کمک مردمی را در نیت غیر آن هزینه و خود را مدیون کنند.
وی اظهار کرد: آنچه برای کارکنان کمیته امداد مهم است خدمت صادقانه مبتنی بر ضوابط شرعی و قواعد قانونی است ازاین‌رو کمیته امداد امام خمینی (ره) یک موسسه خیریه نیست بلکه نهادی است که زیر نظر ولی‌فقیه فعالیت دارد و به کمک‌های مردمی به‌عنوان امانت شرعی نگاه می‌کند.
فرهادی با اشاره به اقدامات انجام‌شده گفت: سال 96 در استان قزوین هزار و 681 یتیم در قالب طرح اکرام ایتام تحت حمایت کمیته امداد استان قزوین بودند که از این تعداد 21 یتیم از نعمت مادر هم محروم هستند.
وی یادآور شد: سرانه دریافتی هر یتیم از محل کمک حامیان در سال 96 به‌طور متوسط ماهانه 417 هزار تومان بود که این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: