کد خبر: 3722180
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
گروه حوزه‌های علمیه ــ کتاب مجموعه مقالات «جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی» به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

کتاب مجموعه مقالات «جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی» منتشر شد

به گزارش ایکنا؛ این اثر مشتمل بر ۲۸ مقاله از نویسندگان متعدد از مجموعه مقالاتی است که شماره‌های مختلف فصلنامه مطالعات معنوی و داری سه بخش اصلی است که عناوین بخش‏‏‌های سه‏‏‌گانه شامل؛ فصل اول: مفاهیم و آسیب‌ها؛ فصل دوم: مبانی و علت‌ها و فصل سوم: موارد و مصادیق است.


در بخش مفاهیم و آسیب‏‏‌ها، نخست به سنخ‏‌شناسی جنبش‌‏های نوپدید معنوی در ایران و سپس به مباحثی نظیر تهاجم فرهنگی، مسئله خرافات، شریعت‌‏‏گریزی، انسان‌‏‏گرایی، تناسخ‌‏‏باوری، عشق و ... پرداخت شده است؛ ضمن آنکه درباره آسیب‏‌شناسی رابطه زنان و جنبش‌‏های نوپدید، روش‌‏‏های نفوذ و تغییر شیوه زندگی افراد توسط جنبش‌‏ها و همچنین شیوه مواجهه عرفانی با این پدیده سخن گفته شده است.

در بخش مبانی و علت‏‏‌ها راجع به انواع و اقسام علل پیدایش، گرایش و گسترش جنبش‏‌های نوپدید معنوی نظیر انواع علل و عوامل اجتماعی و روان‏‏‌شناسی، رهیافت معناگرایانه در اومانیسم مسیحی و اومانیسم سکولار، مسئله جهانی‌‏‏شدن، تاثیر ادیان شرق به ‏‏ویژه آیین هندو پرداخته شده است؛ ضمن آنکه درباره زمینه‏‏‌های فرهنگی ـ. اجتماعی گرایش به جنبش‌‏های نوپدید معنوی در ایران و همچنین زمینه‌های معرفتی ورود آن‌ها نیز سخن گفته شده است.

در بخش موارد و مصادیق نیز به ده جریان معنویت‏‏‌گرای وین دایر، فالون دافا، دونالد والش، دیپاک چوپرا، عرفان حلقه، شیطان‏‏‌گرایی، پائولو کویلئو، جنبش پتانسیل انسانی و قانون جذب و دالایی لاما اشاره شده است. با توجه به مطالب این آمده در این مجموعه، این اثر می‏‏‌تواند برای تمامی پژوهشگران حوزه معنویت و جنبش‌‏های نوپدید معنوی مفید و مغتنم باشد؛ چرا که به‏‏ لحاظ کمی و کیفی به سطح مطلوبی از مصادیق، علل و آسیب‏‏‌ها پرداخته است؛ ضمن آنکه بسیاری از نویسندگان مقالات، از جمله پژوهشگرانی به حساب می‏‏‌آیند که بیش از یک دهه پیرامون جنبش‏‌های نوپدید معنوی به فعالیت‌‏‏های پژوهشی و آموزشی پرداخته‌اند و در این ‏‏باره کارنامه موفق و درخشانی نیز دارند.

این کتاب توسط انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم (ع) در ۷۰۰ صفحه و با قطع وزیری به قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است و علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند به دفتر قم به آدرس بلوار نیایش جنب مصلی قدس فروشگاه پژوهشکده باقرالعلوم (ع) مراجعه کنند.

برخی عناوین مقالات این کتاب شامل؛ گونه‌شناسی سازمان‌های دینی، جنبش‌‏های نوپدید معناگرا؛ آسیب‌‏‏شناسی فرقه‏‏‌گرایی جدید در ایران، جهانی‌‏شدن و معنویت‌‏گرایی، تأثیر ادیان شرق بر جنبش‌‏های نوپدید دینی، زمینه‏‏‌های معرفتی ورود و گسترش عرفان‏‏‌های نوظهور همچنین کلیسایی برای شیطان، نقد و بررسی ویژگی‌‏‏های انسان ایده‌‏‏آل از منظر پائولو کوئیلو و ملاحظاتی انتقادی درباره دیدگاه‏‌های دالایی‏‌لاما است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: