کد خبر: 3722282
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
گروه اندیشه ــ کتاب «وجوه سیاسی در اسماء حسنی»، چهل و ششمین کتاب گروه سیاست پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه، به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین بهرام دلیر به چاپ رسید.
کتاب وجوه سیاسی در اسماء حسنی منتشر شد
 
به گزارش ایکنا؛ کتاب «وجوه سیاسی در اسماء حسنی» در یک مقدمه و نُه فصل و هر فصل در طی چند مبحث و هر مبحث در چند گفتار تنظیم شده است. در فصل نخست مباحث طرح شده عبارت‌اند از استقصای اسمای حسنی و اقسام آن، تبیین مفاهیمی همچون تعلق، تحقق، تخلق، سیاست و بیان ارتباط اسماء حسنی با سیاست.

در فصل دوم، هم گرایی و انسجام سیاسی را در ذیل اسماء حسنی بررسی شده و درباره ثبات مواضع سیاسی و سیاست با استفاده از اسماء حسنی بحث شده است. فصل سوم کتاب به قدرت سیاسی اسماء حسنی اختصاص دارد. نتیجه بحث این است که قدرت حقیقی، قدرت حق دانسته شده و قدرت‌های بشری مظاهر قدرت خداوندی قلمداد شده‌اند، همچنین در این فصل عزت و قهاریت و عظمت سیاسی اسماء را یاد‌آوری شده است.

موضوع فصل چهارم وجه معرفت و بصیرت سیاسی است و شفاف بودن شهود سیاسی در ذیل اسماء حسنی بررسی شده است؛ در فصل پنجم نیز به حکمت سیاسی اسماء حسنی پرداخته شده و سیاست متعالی و سلامتی سیاسی برآمده از اسماء حسنی تبیین شده است.

فصل ششم با بحث رحمت سیاسی اسماء آغاز می‌شود، در اینجا مودت و کرامت و بخشش سیاسی از رحمت سیاسی به شمار آمده است و در ذیل هر کدام از اسماء، اسم‌هایی که دارای بار معنایی عناوین یاد شده هستند، ذکر شده است.

در فصل هفتم وجوه حفاظت و اطلاعات سیاسی و شهود و قاهر بودن اطلاعات سیاسی در ذیل اسم‌های مربوط مورد بررسی قرار گرفته شده است. در فصل هشتم به اخلاق سیاسی پرداخته شده. عدالت، وفاداری، عیب‌پوشی و سجایای اخلاق سیاسی از مباحث مهم این فصل است. فصل نهم را که آخرین فصل کتاب است به خلاقیت سیاسی و نو‌آوری و باور سیاسی اختصاص داده شده.

کتاب وجوه سیاسی در اسماء حسنی، به قلم حجت الاسلام والمسلمین دکتر بهرام دلیر، با قیمت ۴۰،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه گردیده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: