کد خبر: 3722325
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
گروه اجتماعی ــ مدیر خانه نجوم قرآنی قم با اشاره به روند استهلال بیان کرد: فاصله و میزان سرعت چرخش ماه، در اتقان رویت هلال نقشی اساسی دارد.

فاصله و میزان سرعت چرخش ماه، در اتقان رویت هلال نقشی اساسی دارد

به گزارش ایکنا از قم، مهدی پیوند زنی ظهر امروز 22 خرداماه در نشست علمی بررسی رویت هلال ماه شوال در خبرگزاری حوزه، گفت: ماه، یک قمر است به این معنی که ماه به دور یک سیاره می چرخد و نوری از خود ندارد و نور خود را از خورشید می گیرد؛ این جسمی که دور زمین می چرخد نیمی از آن رو و نیمی از آن پشت به خورشید است.
وی افزود: در همه حالات نیمی از ماه روشن ونیمی از آن تاریک است؛ شکل اهله ماه وابسته به میزان جابجایی ماه در مداری که دور زمین قراردارد است؛ هر زمانی که اختلاف طول دایره البروجی ماه و خورشید از صفر خارج شود به سطح روشن ماه دسترسی پیدا می کنیم.
کارشناس نجوم بیان کرد: حداقل زاویه برای رویت هلال بین 5 تا 8 درجه است؛ بنابراین هرچه این زاویه که به میزان سرعت ماه به دور زمین دارد حالت ماه تغییر می کند؛ هرچه مقدار فاصله ما به زمین نزدیک تر شود هم قر اص و هم سرعت حرکت ماه به دور زمین بیشتر می شود؛ در حرکت ساده می بینیم که ماه به شکل روزانه 12 درجه جابجا می شود.
مدیر خانه نجوم قرآنی استان قم تصریح کرد: همیشه همه اجرام سماوی از سمت شرق آسمان طلوع و در غرب آسمان غروب می کنند؛ زاویه ماه و خورشید به هر میزان متفاوت باشد میزان طول و غروب متفاوت است؛ هلال هایی که زیر یک درصد هستند هلال های بحرانی یا رکورد شکن هستند یعنی ممکن است که رکورد درصد رویت شکسته شود که این کار نیز با ابزار خاص امکان پذیر است.
وی اظهارکرد: در خصوص رویت هلال شوال باید گفت که لحظه غروب برای شهر قم، فاز ماه یک و دو دهم درصد است؛ دیدن این هلال با این عدد فاز، کار سختی نیست البته اگر جای ماه در آسمان مناسب باشد ولی مکان مناسب ماه در شهر قم وجود ندارد؛ بخارهای جوی نور را در آسمان پخش می کند و این پخش نور در آسمان باعث می شود که اختلاف نوری که بین نور وآسمان است به خوبی دیده نمی شود.
وی گفت: کنتراست نور در دو ده دقیقه اول و آخر نوع رصد ماه را تغییر می دهد؛ شکل رویت در این زمینه نیز متغیر خواهد بود؛ قطع و وصل شدن نور اجازه دیده شدن ماه را به ما نمی دهد پس باید در این زمینه به یک فاصله مناسب برسیم.
پیوند زنی تصریح کرد: برای رویت هلال عید فطر از تجربه های رصدهای مختلف به این نتیجه رسیده اند که در یک سری بخش ها شرایط رویت راحت است؛ این مناطق شامل آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و بخشی از آفریقا است؛ اگر غبار جوی در حد سالم باشد به راحتی می توان ماه را رویت کرد؛ اگر رنگ آسمان آبی تیره باشد، در این مکان می توان با چشم غیر مسلح ماه را ببینیم.

مناطق جنوبی ایران برای رویت هلال مناسب‎تر هستند
وی افزود: این مناطق، مناطق جنوبی ایران هستند؛ از ایلام به پایین و مناطقی چون سراوان به سمت جنوب کشور بهترین مناطقی هستند که می توان ماه را به راحتی مشاهده کرد؛ در این مناطق اگر آسمان خود را آبی دیدند انتظار داریم که ماه را به چشم غیر مسلح ببینند؛ در مناطقی مثل قم که آسمان سفید است و غبار زیادی دارد احتمالا نمی توان ماه را به راحتی دید.
کارشناس نجوم بیان کرد: شهر قم 800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این مساله باعث می شود که غلظلت جو بسیار زیاد باشد ولی وقتی در مناطقی مثل فردو وارد می شویم مشاهده را برای رویت گران ساده تر می کند؛ در این مناطق احتمال رویت ماه بیشتر است؛ هرچه وقتی ارتفاع سطح بیشتر می شود مدت زمان غروب بیشتر می شود.
مدیر خانه نجوم قرآنی استان قم با ذکر این مطلب که امسال برای رویت هلال با توجه به جانمایی که انجام شده است در قله ای به ارتفاع 3هزار متری مستقر می شویم تصریح کرد: با توجه ماه در این روز 1500 کیلومتر با زمین فاصله دارد سرعت جابجایی آن نیز افزایش می شود؛ این مساله شانس رویت با چشم را بیشتر می کند.
وی اظهارکرد: سال گذشته نتوانستیم که ماه را با چشم غیر مسلح رویت کنیم ولی در منطقه ای که حضور داشتیم توانستیم سیاره مشتری را ببینیم ولی با ابزار، ماه رویت شد و ابری که در آن منطقه ایجاد شد اجازه نداد که ماه با این شکل رویت شود؛ این وضعیت برای کشور عراق متفاوت است و از جنوب تا کردستان عراق شامل مناطقی است که می توان در هوای پاک ماه را به راحتی رویت کرد.
پیوند زنی تصریح کرد: فاصله عرضی بین ماه و خورشید، ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید را به ما اطلاع می دهد؛ هرچه عرض، بیشتر می شود، ماه طول زاویه البروجی کمتری دارد؛ امسال ماه عرض دایره البروجی بیشتر و طول کمتری دارد.
وی افزود: زمانی که ماه مرتفع تر می شود، میزان اثرگذاری غبارهای جوی بیشتر می شود و به همین دلیل کار رویت از ساعت 2 بعد از ظهر انجام می شود؛ این کار به یک نقطه می رسد که میزان نور خورشید و میزان زمین تاب روی ماه و جریانات جوی زمین ممکن است که ماه در یک ساعت مشخص رویت شود که این زمان بهترین زمان رویت هلال و ماه است؛ این استهلال را استهلال روزگاهی گویند که تا یک ساعت به غروب خورشید ادامه دارد.
کارشناس نجوم در پایان بیان کرد: نیم ساعت پیش از غروب و بیست دقیقه پس از غروب خورشید، اوج کار استهلال است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: