کد خبر: 3722388
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
حجت‌الاسلام رفیعی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ استاد حوزه علمیه با بیان اینکه براساس روایات بدترین گناهان به واسطه عدم کنترل زبان رخ می‌دهد گفت: قرآن بیش از 12 ویژگی برای سخن گفتن و مرتبط با زبان مطرح فرموده که اگر رعایت شود بسیاری از مشکلات کشور کم می‌شود.

 بیشتر گناهان انسان ناشی از عدم کنترل زبان است

به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) امروز 22 خرداد  در ادامه تفسیر سوره احزاب با اشاره به آیه 69 این سوره گفت: در هیچ زمانی نیست که همه مردم از کسی راضی باشند که نمونه‌های متعددی حتی در مورد انبیاء از سوی مردم وجود داشته است.

وی با بیان اینکه پیام آیه این است که پیامبر و بزرگان دینی خود را اذیت نکنید افزود: اتهام به حضرت داود، مریم، موسی، ایوب و یوسف نمونه برخوردهایی است که مردم با نبی خود کردند؛ یا مگر به پیامبر نسبت شاعر و مجنون و دیوانه نمی‌دادند و حتی تهمت دزدی به ایشان زدند؛ یا نگفتند وقتی پیامبر علی(ع) را انتخاب کرد از جانب خودش بود؛ یا مگر  در مورد سیداوصیاء نسبت ندادند که دنیاطلب و حکومت طلب است؟.

وی با بیان اینکه طلحه و زبیر رسما به امام علی(ع)  اتهام حکومت‌طلبی زدند و حتی برخی گفتند که امام خون مسلمین را هدر می دهد و حتی نسبت کفر به ایشان زدند افزود: بدتر از این ها این بود که در حق علی(ع) غلو کرده و او را خدا و رب معبود معرفی کردند.

رفیعی با هشدار نسبت به عواقب اخروی کسانی که دنبال سوژه‌یابی هستند بیان کرد: در کشور در طول هفته چندهزار نماز جمعه هست و ممکن است خطیب جمعه ای اشتباها حرفی بزند همه رسانه‌ها آن را سوژه و تمسخر می‌کنند که خیلی مگس‌صفتی و بدبینانه است البته گاهی هم اشتباه از سوی ما و همکاران ما رخ می‌دهد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) عنوان کرد: کسانی که دنبال آبروریزی و سوژه‌یابی هستند ناشی از تزلزل شخصیتی آنان و حقارت است؛ این ها کسانی هستند که شیخ فضل الله نوری را به دار زدند و حکمش را به فقیهی در نجف به دروغ نسبت دادند.

رفیعی اظهار کرد: آسیدابوالحسن اصفهانی از جمله علمایی است که با امام زمان مرتبط بود ولی نامه‌های فحش برای او می‌فرستادند؛ همچنین امام خمینی کم مورد هجمه واقع نشد و نسبت‌هایی به او دادند که جای گفتن نیست.

وی با اشاره به آیه يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا با بیان اینکه پیامبر همواره این آیه را در منبر قرائت می کردند گفت: یکی از بزرگترین گرفتاری‌های ما عدم کنترل زبان است؛ در روایت نقل است که بیشتر گناهان ناشی از زبان است.

رفیعی عنوان کرد: در قرآن، 12 ویژگی در مورد زبان بیان شده که در مورد هیچ یکی از اعضای دیگر بدن نیست؛ و اگر کسی این 12 مورد را رعایت کند این مقدار شایعه پراکنی و جوسازی و آمار طلاق و پرونده در دادگاه نباید داشته باشیم.

وی افزود: اینکه انسان تا علم نداشته باشد حرفی نزند، قول سدید و گفتار نرم و لین و بلیغ داشته باشد همگی از مواردی است که در قرآن بر آن تاکید شده است. 

 انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: