کد خبر: 3722741
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
گروه بین‌الملل – اکبر خان، کارگردان و نویسنده موفق سینمای هند در ضیافت افطار خانه فرهنگ ایران در بمبئی حضور یافت.

كارگردان سرشناس بالیوود در ضیافت افطار+عکسبه گزارش ایکنا به نقل از خانه فرهنگ ایران در بمبئی؛ دیداری با هدف گسترش برنامه‌های فرهنگی و دیدار با چهره‌های تأثیرگذار هندی میان مهدی زارع بی‌عیب، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی و اکبرخان، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده موفق سینمای هند(بالیوود) در برنامه ضیافت افطار انجام شد.

در ابتدای این دیدار، وابسته فرهنگی ایران در بمبئی گفت: متعلقات فرهنگی دو کشور با تمدن مشرق زمین ریشه‌های تاریخی و فرهنگی دارند و اولین مشترکات فرهنگی به ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

وی افزود: نخستین مهاجران ایرانی به هند، زرتشتیان بودند که به دلیل تنگناهایی که احساس می‌کردند به هند مهاجرت کردند. روابط فرهنگی ایران و هند پس از استقلال هند نیز در سال ۱۹۵۶ ادامه پیدا کرد. در این دوره ماهاتما گاندی(رهبر هندی‌ها در رهایی از استعمار بریتانیا) و جواهر نعل نهرو(از رهبران استقلال هند) نیز سفرهایی به ایران داشتند و پس از انقلاب اسلامی نیز هند جزو اولین کشورهایی بود که جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت.

زارع بی‌عیب در ادامه سخنرانی خود، به تشریح وظایف خانه فرهنگ ایران در بمبئی پرداخت و مطالبی نیز درباره برنامه هفته فیلم ایران در هند در سپتامبر 2018 عنوان کرد.

كارگردان سرشناس بالیوود در ضیافت افطار+عکس

در ادامه این دیدار، اکبرخان ضمن ابراز خرسندی از دعوت مسئول خانه فرهنگ گفت: در این شهر دور هم جمع شدن به راحتی میسر نمی‌شود و موقعیت‌های این چنینی بسیار کم پیش می‌آید که بتوان بیشتر و بهتر در کنار هم بود. این ماه مبارک فرصتی مناسب را پیشروی ما گذاشته است تا در کنار هم درباره بسیاری از مسائل پیش رو صحبت کنیم.

کارگردان سرشناس بالیوود درخصوص هفته فیلم و هرگونه برنامه‌ای در این خصوص آمادگی خود را اعلام کرد و گفت برای من افتخار است که با کشور با فرهنگی مانند ایران همکاری کنم.

وی از مسئول خانه فرهنگ خواست که فیلم «تاج محل» را که هنوز در هند اکران عمومی نشده است، در آینده نزدیک ببیند و در نشستی مفصل تر درباره موضوعات و برنامه‌های هنری تبادل نظر کنند.

اکبر خان مسلمان، شیعه و یکی از تأثیرگذارترین افراد سینمایی هند است. او برادر بازیگران مشهور هندی و بالیوود فیروز خان و سنجی‌خان است. وی جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را در سال2011  کسب کرده است. مادر بزرگ این بازیگر مشهور، ایرانی و از شهر کرمان است.

وی بازیگر فیلم‌های «من تو را ترک نخواهم کرد»، «فیصله سرنوشت»، «فرار»، «راه‌های غریب»، کار سیاه و مردمان سفید بوده و فیلم‌های «تاج محل»، «حادثه» و «نازنین حیدرآباد» و سریال مشهور «تیپو سلطان» را کارگردانی و تهیه کنندگی کرده است که در ایران به نمایش درآمد.

كارگردان سرشناس بالیوود در ضیافت افطار+عکس

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: