کد خبر: 3722938
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۶
گروه اجتماعی- مدیرکل انتقال خون لرستان با اشاره به مشارکت کم‌نظیر بانوان لرستانی در اهدای خون، عنوان کرد: بانوان لرستانی رتبه اول اهدای خون کشور در سال گذشته را به خود اختصاص دادند.

کسب رتبه اول اهدای خون توسط بانوان لرستانی

به گزارش ایکنا از لرستان، امیرعلی عادلی، مدیرکل انتقال خون لرستان، پنج‌شنبه، ۲۴ خرداد در جمع خبرنگاران، در خصوص فعالیت‌های سازمان انتقال خون لرستان، به مشارکت ۷۰ درصدی اهدا کنندگان مستمر خون اشاره کرد و گفت: اهدا کننده مستمر به فردی اطلاق می‌شود که در طول سال حداقل اهدای خون داشته باشد.
وی به آمار ۷۰ درصدی اهدا کنندگان مستمر خون در لرستان اشاره و افزود: طی سال گذشته ۵۲ هزار و ۷۰۰ پذیرش برای انتقال خون داشتیم که از این تعداد ۱۴ هزار و ۷۴۵ نفر معاف شدند.
وی به ۳۷ هزار و ۹۰۰ عملیات خون‌گیری در لرستان اشاره کرد و با ذکر این مطلب که از این رقم ۲۷ هزار واحد در بیمارستان‌های استان ارسال شده و مابقی در شبکه خون‌رسانی کشور توزیع شد.
عادلی در خصوص فعالیت‌های انتقال خون در ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان ۳ هزار و ۲۸۶ مراجعه‌کننده داشته‌ایم که ۲ هزار و ۳۵۵ مورد منجر به خونگیری شده، این در حالی است که بیش ۶۷ اهداکنندگان خون در رمضان‌المبارک، اهدا کنندگان مستمر بوده‌اند.
مدیرکل انتقال خون لرستان با ذکر این مطلب که بانوان لرستان رتبه اول اهدا خون کشور را به خود اختصاص داده‌اند، عنوان کرد: بیش از ۸۳ درصد اهداکنندگان خون در دنیا به صورت داوطلبی هستند این در حالی‌است که با توجه به اعتقادات و حس انسان دوستی و نوع‌دوستی مردم، ایران رتبه اول اهدای خون در بین کشورهای در حال توسعه را دارا است.
وی با بیان این مطلب که در سال۹۶ تعداد ۱۱ هزار و ۷۸۹ کیسه کملوکسی که حاوی خون فیلترشده بوده در سطح استان داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز در روزهای شنبه تا دوشنبه در خرم‌آباد و شنبه و یکشنبه در مرکز انتقال خون بروجرد انجام می‌شود و در سال ۹۶ بیش از ۲۸۵ نفر در این راستا پذیرش شده‌اند و از ابتدای سال ۹۷نیز ۴۱۴ نفر پذیره‌نویسی شده‌اند.

اهدای خون؛ نماد بخشش مردم

عادلی با بیان این‌که ساختمان انتقال خون استان در شان مردم نیست، یکی‌از اهداف مدیریت را ساخت ساختمان انتقال خون لرستان برشمرد و خاطرنشان کرد: رفتار اهدای خون، رفتار و حرکت پسندیده‌ای است که نماد بخشش مردم به شمار می‌رود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: