کد خبر: 3727762
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
گروه فرهنگی - مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه از وجود 160 نسخه خطی در استان خبر داد و گفت: نسخ خطی عمدتا با موضوعات مذهبی بوده و 2 قرآن نفیس نیز در میان نسخ خطی وجود دارد.

نگهداری 160 نسخ خطی در کتابخانه مرکزی ارومیه

رضا محمودپور مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه در گفت و گو با ایکنا از آذربایجان غربی با اشاره به اینکه نسخ خطی پیش از افتتاح کتابخانه مرکزی در کتابخانه باهنر ارومیه نگهداری می شد، اظهار کرد: پس از افتتاح کتابخانه مرکزی ارومیه در سال 1389 نسخ خطی به دلیل وجود استانداردهای لازم در محل ویژه نسخ خطی انتقال یافت.

وی درخصوص تعداد نسخ موجود در کتابخانه مرکزی ارومیه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 160 نسخه خطی، 360 چاپ سنگی و 330 مورد چاپ سربی در مکان ویژه مخصوص این نسخ در کتابخانه مرکزی ارومیه نگهداری می گردد.

محمودپور ادامه داد: قرآن، کتب ادعیه، کتب مذهبی، شعر و ادبیات، علوم مختلف و طب از جمله موضوعات نسخ موجود در کتابخانه مرکزی ارومیه می باشند که 2 قرآن نفیس نیز در میان نسخ خطی وجود دارد.

وی افزود: منابع کاملا به صورت اهدایی و وقف بوده که دو دوره نیز در سال 1392 و 1394 حدود 100 نسخ خطی از سوی خانواده مرحوم تمدن به کتابخانه مرکزی ارومیه جهت حفظ و نگهداری اهدا شد.

نگهداری 160 نسخ خطی در کتابخانه مرکزی ارومیه

عدم آگاهی مردم از اهدای نسخ خطی به کتابخانه ها

مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه به عدم آگاهی مردم در خصوص اهدای نسخ خطی به کتابخانه ها اشاره کرد و گفت: شاید اکثر مردم، کتاب های خطی بسیاری در منزلشان دارند ولی یا از اهدای آن مطلع نبوده که باید اهدا کنند یا آگاهی در زمینه چگونگی اهدا ندارند.

وی یادآور شد: نسخ خطی در صورت نبود امکانات لازم ممکن است در منزل از بین رفته و توسط موریانه ها جویده شده و یا تخریب شوند و مردم اطلاعی در مورد نحوه نگهداری صحیح و حتی شرایط آن را ندارند.

محمودپور امکانات نگهداری از نسخ خطی در کتابخانه مرکزی ارومیه را بسیار مطلوب و استاندارد دانست و بیان کرد: فضایی که برای نگهداری نسخ خطی مهیا گردیده طبق اصول و استاندارد بوده و با دما و رطوبت مناسب تنظیم شده تا زمینه جلوگیری از آفت و تخریب نسخ فراهم گردد.

نگهداری 160 نسخ خطی در کتابخانه مرکزی ارومیه

تصور اشتباه مردم در رابطه با ارزش ریالی نسخ خطی/نسخ خطی، ارزش معنوی دارند، نه ریالی

مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه به تصور اشتباه برخی مردم درخصوص ارزش ریالی بسیار بالای نسخ خطی اشاره کرد و افزود: برخی تصور می کنند نسخ خطی که دارند چون از هزینه ریالی بسیاری برخوردار بوده آن را اهدا نمی کنند، در حالی که نسخ خطی فقط ارزش معنوی و از لحاظ بومی، تاریخی و فولکلور ارزش دارند و تاریخ و فرهنگ یک منطقه را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی درخصوص دیجیتال سازی نسخ خطی نیز تصریح کرد: تمامی نسخ خطی باید دیجیتال سازی و اسکن شوند تا به نوعی نسخه پشتیبان آنها تهیه شده و در صورت از بین رفتن نسخه خطی، نسخه دیجیتال آن در دسترس باشد.

محمودپور گفت: پژوهشگران، محققان و مردم می توانند از نسخه های دیجیتال نسخ خطی استفاده کنند و در صورت لزوم نیز مکانی برای محققان برای استفاده از نسخ خطی درنظر گرفته شده است.

وی درخصوص ویژگی های نسخ خطی خاطرنشان کرد: کتاب نویسی در ادوار گذشته شرایط فعلی را نداشت و کاغذ جز مواد بسیار گرانبها به شمار می رفت و کاغذ، مرکب و قلم همگی جز اقلام دست ساز بودند و کاتبان آن دوران نهایت استفاده بهینه را از کاغذ به عمل می آوردند.

مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه ادامه داد: همانگونه که اکنون مشاهده می کنیم در بیشتر نسخ خطی، جای حاشیه بسیاری به چشم می خورد و به دلیل این بوده تا محققان بعدی نیز بتوانند نکات خود را به کتاب اضافه کنند و حتی گاهی مشاهده شده در حاشیه یک کتاب، کتاب دیگری نیز نگاشته شده است.

وی با بیان اینکه نسخ خطی یک هنر بسیار با ارزش به شمار می رود، اظهار کرد: در ادوار گذشته مرکب به سختی و از مواد گیاهی و معدنی تهیه می شد و همچنین شاهدیم که در نسخ خطی، حروف بسیار مرتب و بدون خط کشی و با خطی زیبا و خوانا نگاشته شده اند و حتی در بسیاری نسخ تزئینات بسیار چشم نوازی با مکتب های مختلف که در هر دوران تفاوت داشته، به چشم می خورد.

انتهای پیام

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
صادقه کامبوزیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۴/۱۴ - ۱۸:۱۹
0
0
باسلام . وقت بخیر از تلاش وهمت جناب آقای محمود پور به عنوان کارشناس زبده نسخ خطی وچاپ سنگی و سربی از شهر ارومیه که در اکثر شهرهای ایران حضور پیدا کردند وجهت شناسایی نسخ اقداماتی را انجام دادند قابل تقدیر وتحسین هستند . امیدوارم همیشه موفق ودر پناه حق باشند ...با احترام ....
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: