کد خبر: 3728606
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
آیت‌الله دری نجف‌آبادی:
گروه فعالیت‌های قرآنی – نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: صرفه‌جویی در استفاده از منابع خدادادی و حتی دیگر منابع جزو اصول اخلاقی و انسانی است، در سال‌های اخیر شاهد کاهش بارش و نزولات آسمانی هستیم و به همین دلیل صرفه‌جویی و مصرف بهینه از انرژی در اولویت قرار دارد.

صرفه‌جویی در مصرف آب، از اصول اخلاقی و انسانی است

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، چهارمین جلسه ستاد پنجمین جشنواره گل‌های محمدی(ع) و گل‌های فاطمی(س) استان مرکزی، امروز، 17 تیرماه با حضور آیت‌الله دری نجف‌آبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان، دبیران ومسئولان کمیته این جشنواره قرآنی در سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی برگزار شد.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی گفت: صرفه‌جویی در استفاده از منابع خدادادی و حتی دیگر منابع جزو اصول اخلاقی و انسانی است، در سال‌های اخیر شاهد کاهش بارش و نزولات آسمانی هستیم و به همین دلیل صرفه‌جویی و مصرف بهینه از انرژی در اولویت قرار دارد.
وی صرفه‌جویی در مصرف آب را از مهمات خواند و تصریح کرد: امروز برای داشتن آب شرب باید از سفره‌خانه‌های زیرزمینی استفاده کنیم، احداث چاه‌های غیر‌مجاز باعث کاهش آب می‌شود، در کشورهایی همچون افغانستان که از سفره‌های آب زیرزمینی برای کشت محصولاتی همچون خشخاش که یکی از محصولات پرآب است استفاده می‌شود، آبی برای ما که در مجاروت این کشور زندگی می‌کنیم نمی‌ماند.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی ادامه داد: در کشورهای اروپایی برای مصرف بهینه آب برنامه‌ریزی دقیق می‌شود، بهتر است ما نیز از آنان الگوبرداری کرده، از لوازمی استفاده کنیم که حداکثر صرفه‌جویی را در آب داشته باشیم. کشاورزان آبیاری غرقابی را به آبیاری قطره‌ای و گلخانه‌ای تغییر دهند، محصولاتی کاشت شود که حداقل آب را نیاز داشته باشد.
وی افزود: خانواده‌ها یکی از مهمترین ارکان کنترل آب هستند، اگر الگوی مصرف آب در جامعه اصلاح شود، قطعا بحران کم‌آبی را پشت سر خواهیم گذاشت. فرهنگ استفاده از مصرف درست آب باید از طریق رسانه، پخش بروشور، ساخت فیلم‌های کودکانه ویژه خردسالان توسعه پیدا کند.

صرفه‌جویی در مصرف آب، از اصول اخلاقی و انسانی است
به گزارش ایکنا؛ عزت‌الله آمره‌ای، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی، در این نشست به آیه 18 سوره مبارکه مؤمنون که می‌فرماید:« وَأَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَى ذَهَابٍ بِهِ لَقَادِرُونَ؛ و از آسمان آبى به اندازه [معين] فرود آورديم و آن را در زمين جاى داديم و ما براى از بين بردن آن مسلما تواناييم» استناد کرد و گفت: این آیه همواره مورد تأکید ماست و سعی داریم با استفاده از قرآن صرفه‌جویی را رواج داده و الگوی مصرف را بهبود بخشیم.
وی تصریح کرد: برگزاری جشنواره قرآنی در رشته‌های مختلف به ویژه تلفیق هنر با قرآن می‌تواند به توسعه فرهنگ استفاده از انرژی به ویژه آب و اصلاح الگوی مصرف کمک کند، جشنواره قرآنی گل‌های محمدی(ص) که در رشته‌های هنری نیز برگزار می‌شود هم اهمیت آب را به کودک و نوجوان گوشزد می‌کند و هم همین کودکان می‌توانند یاوران خوبی برای ما در حوزه صرفه‌جویی باشند.
آمره‌ای گفت: جشنواره قرآنی گل‌های محمدی و فاطمی فرصت خوبی است تا دانش‌آموزان با مفاهیم قرآن بیشتر آشنا شوند، قطعا افرادی که با حوزه اعتقادی سر و کار دارند بیشترین حساسیت در نحوه بهره‌برداری از نعمات الهی را دارند. امید است با همکاری همه دستگاه‌ها بحران کم آبی را پشت سر بگذاریم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: