کد خبر: 3728988
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
گروه جامعه ــ اعضای شورای شهر تهران ضمن تأکید بر ساماندهی بهشت زهرا با افزایش بهای خدمات این آرامستان بزرگ تهران موافقت کردند.
بهای خدمات بهشت زهرا افزایش یافت
به گزارش ایکنا، به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران بررسی لایحه اصلاحیه تعرفه خدمات سازمان بهشت زهرا آخرین دستور جلسه هفتاد وپنجم شورای شهر تهران بود که مورد بررسی و تصویب اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در تشریح این لایحه گفت: لایحه مرتبط با بهای خدمات بهشت زهرا در اوایل فروردین ماه سال 97 به شورا ارائه شد و این لایحه پس از بررسی و اعمال اصلاحات لازم در کمیسیون به تصویب رسید.

وی بهای خدمات در فاز دو بهشت زهرا که بیش از 95 درصد آن پر شده است را در حدود 9 میلیون تومان اعلام کرد و ادامه داد: در بخش هایی از فاز 3 بهشت زهرا که 70 درصد ظرفیت آن پرشده است هر طبقه یک میلیون تومان و در بخش هایی که حجم بیشتری از قبور پر شده است این رقم به تناسب افزایش دارد.

نوری پس از تشریح لایحه بر موافقت کمیسیون تخصصی با آن تاکید کرد.

سید حسن رسولی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص این طرح پیشنهاد کاهش هزینه خدمات برای کودکان هفت سال به پایین را تا 50 درصد ارائه داد که مورد تائید اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

وی در پیشنهاد دیگری گفت: طرح جامع شهر تهران برای شهر چهار آرامستان در چهارگوشه شهر را دیده است که پیشنهاد می شود بر همین اساس مطالعات لازم با مشارکت بخش خصوصی برای جانمایی این آرامستان ها انجام گیرد.

احمد مسجد جامعی در همین خصوص با تاکید بر اینکه در سنت ما آرامستان‌ها بخشی از زندگی بوده است و موضوع تلخی به شمار نمی آمده گفت: امروز می توان خلاصه ای تاریخ معاصر را در بهشت زهرا (س) مشاهده کرد.

وی ادامه داد: شهر تهران 140 گورستان داشته است که امروز در 80 گورستان آن دفنی صورت نمی گیرد.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه هر کدام از 60 آرامستان باقی مانده شرایطی خاص را دارند پیشنهاد داد تا مطالعات لازم برای ایجاد مدیریت یکپارچه آرامستان ها در شهر تهران انجام گیرد.

زهرا صدر اعظم نوری با موافقت با این پیشنهاد اظهار کرد: می‌توان با این تبصره شهرداری را مکلف به انجام مطالعات برای جانمایی آرامستان ها در شهر تهران کرد.

رسولی در ادامه پیشنهاد داد تا این کار با مشارکت بخش خصوصی انجام گیرد که رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر ضرورت مشارکت همه مردم شهر در این خصوص پیشنهاد داد تا مطالعه با مشارکت همه آحاد مردم انجام گیرد.

رسولی همچنین به موضوعات و مباحث امنیتی و مدیریتی آرامستان‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به مباحث امنیتی باید افزایش آرامستان ها با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط انجام گیرد.

سعید خال، مدیر عامل سازمان بهشت زهرا نیز در ادامه گفت: ما 140 آرامستان داریم که 60 آرامستان تغییر کاربری دادند و در حال حاضر 80 آرامستان موجود است که ذی نفع های متعدد دارد و برخی نظیر ظهیر الدوله حتی متعلق به شخص است و لذا ضمانت اجرایی برای شهرداری ندارد اما تاکید اینکه این آرامستان‌ها ساماندهی شوند خوب است.

وی ادامه داد: مطالعات ساماندهی آرامستان‌ها در بهشت زهرا انجام شده و لذا در این امر یک هم اندیشی بین نهاد‌های ذی ربط ؛ سازمان میراث فرهنگی‌، اوقاف، اشخاص و شهرداری تهران لازم است.

در ادامه جلسه پیشنهاد سید حسن رسولی به رای گذاشته شد که این پیشنهاد مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.
 
احمد مسجد جامعی نیز پیشنهاد مطالعه و بررسی کالبدی برای ارائه طرح مناسب با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و معنوی بهشت زهرا (س) را تا زمان پنجاهمین سالروز تاسیس بهشت زهرا داد.

وی گفت: بهشت زهرا جای مهمی است که هزاران نفر از مشاهیر آنجا دفن هستند و امروز این مکان به یک نماد ملی و حتی فرا ملی تبدیل شده است.

مسجد جامعی افزود: با این حال بهشت زهرا به قاعده رشد نکرده و به صورت جزیره‌ای بخش‌هایی به آن اضافه شده است. بهشت زهرا هنوز و هنوز سردر مناسب ندارد و حتی مکانی که مرحوم امام(ره) آمدند و در آنجا مستقر شدند دارای طرحی مشخص نیست.

وی گفت: از آنجا که دو سال دیگر پنجاهمین سال تاسیس سازمان بهشت زهرا است لذا مطالعه و بررسی کالبدی برای ارایه طرح مناسب با توجه به ظرفیت های فرهنگی و معنوی بهشت زهرا ضروری می نماید. طرحی معمارانه که در راستای ساماندهی سازه های پراکنده و فضای سبز بهشت زهرا تدوین شود.

در ادامه زهرا صدر اعظم نوری با بیان اینکه این پیشنهاد پیشنهاد خوبی است اما در قالب طرح تعیین بهای خدمات نمی گنجد گفت: طرح تعیین بهای خدمات بار مالی دارد و اگر این پیشنهاد در آن گنجانده شود ممکن است فراموش شود.

احمد مسجد جامعی نیز از ادامه پیگیری پیشنهاد خود منصرف شد اما مقرر شد این پیشنهاد به طور جداگانه مطرح شود.

در ادامه بهاره آروین رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا پیشنهاد داد بهای خدمات در قالب سند بودجه اورده و تعیین شود.

وی گفت: بهای خدمات جز درامد‌های سازمان است و این در حالی است که ما بودجه سال 97 را تصویب کردیم . یکبار برای همیشه باید همه واحد‌های تابعه همه قالب های تعیین و تغییر بهای خدمات را در قالب سند بودجچه پیش بینی و به صحن شورا بیاورند.

آروین افزود: پیشنهاد تبصره الحاقی بنده این است که شهرداری مکلف است تعیین بهای خدمات قابل عرضه را منحصرا در قالب سند بودجه ارایه نماید و در سال 98 جز در قالب سند بودجه قابل طرح نمی باشد.

زهرا صدر اعظم نوری گفت: این پیشنهادی که خانم اروین دادند از اثرات مثبتی که خواهند داشت این است که شرکت های ما را ملزم می کند در قالب بودجه شهرداری پیشنهاد بدهند لذا درآمد‌هایی که از قبل مصوبات کسب کنند از اول فروردین کسب می‌کنند در حالی که پیشنهادات وقتی بعد از سند بودجه ارائه شود عملا چند ماهی را از حیث درامد‌های جدید از دست خواهند داد.

محسن هاشمی نیز گفت: این امر الزام جدی در بودجه نویسی شهرداری است که تا آخر دی ماه و قبل از تصویب سند بودجه پیشنهادات خود بیاورند ولی این کار را نمی کنند و به سال بعد موکول می شود.

سید حسن رسولی نیز گفت: ما شهرداری را موظف می کنیم برای کل سازمان ها و شرکت ها تعیین بهایی که می خواهد پیشنهاد کند در قالب سند بودجه باشد.

امانی نیز در پایان تاکید کرد: گزارشی مبسوط در ارتباط با آبیاری بهشت زهرا به شورا ارایه شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: