کد خبر: 3729029
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹
با امضای تفاهم‌نامه‌ای صورت گرفت؛
گروه اجتماعی ــ در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین سازمان دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بر برگزاری تور تهران‌گردی دانش‌آموزان در چهل‌سالگی انقلاب و تقویت تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی در آموزش و پرورش تاکید شد.
فوری/تقویت تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی در آموزش و پرورش/ برگزاری تور تهران‌گردی دانش‌آموزان در چهل‌سالگی انقلاب
به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم امضای تفاهم‌نامه بین سازمان دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با حضور سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ظهر امروز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه در باغ کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این برنامه سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از اجرای برنامه‌های بازدید از باغ کتاب تهران و تور تهران‌گردی برای دانش‌آموزان شهر تهران خبر داد و گفت: بعد از امضای تفاهم‌نامه کارگروهی مشترک تشکیل می‌شود که این کارگروه وظیفه دارد ظرفیت‌های دو مجموعه را احصا کند، تا ظرف ۱۰ روز به برنامه اجرائی این تفاهم‌نامه دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه در این تفاهم‌نامه ظرفیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی دیده شده و یکی از اهداف آن ترویج کتابخوانی است، تصریح کرد: نگاه ما در عین حال که فروش کتاب است، ترویج فرهنگ‌کتاب‌خوانی هم است؛ لذا امیدوارم شاهد تحول خوبی در میان سرمایه‌های نظام جمهوری اسلامی باشیم.
 
اوحدی درباره مجموعه باغ کتاب تهران گفت: یکی از نگرانی‌های من درباره استفاده نکردن دانش‌آموزان عزیز از مجموعه باغ کتاب تهران بود و امیدوارم با همکاری وزارت آموزش و پرورش دانش‌آموزان ما در تهران از این مجموعه بازدید کنند و از امکانات آن بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با بیان اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌هایی مثل تور‌های تهران‌گردی خواهیم داشت تا دانش‌آموزان را با ارزش‌های انقلاب اسلامی آشنا کنیم، افزود: بخشی از این تور در باغ کتاب تهران و بخشی دیگر در باغ موزه قصر برگزار خواهد شد که یکی از محل‌های نگهداری و شکنجه انقلابیون در زمان انقلاب بود.

تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی در این همکاری‌ها هدفگذاری شده است
بعد از این سخنان علیرضا کاظمی، رئیس سازمان دانش‌آموزی و معاون پرورشی فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دروازه ورود به دنیای توسعه و حوزه فرهنگی، ورود به دنیای نور و روشنایی کتاب است، اظهار کرد: شاید بسیاری از عقب‌افتادگی‌های ما در حوزه‌های مختلف در نتیجه کم‌بودن سرانه مطالعه در بین مردم باشد. به همین دلیل همکاران ما یک مجموعه فرهنگی مطابق با ذائقه‌های جدید مخاطبان تولید کردند که تبدیل به یک یادگیری عمیق و رویکرد مهارت‌آفرینی شده است.

کاظمی با اشاره به ظرفیت‌های مجموعه باغ کتاب تهران گفت: امروز از حضور در مجموعه باغ کتاب تهران خوشحال شدم و به عنوان یک ایرانی به تلاش‌های ارزشمند فرهنگی که در مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام گرفته افتخار کردم.

وی تصریح کرد: باید بدانیم که آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند ظرفیت‌های فرهنگی را برای دانش‌آموزان ایجاد کند، لذا ما در آموزش و پرورش به دنبال ایجاد و استفاده از این ظرفیت‌ها هستیم، اما بسیاری از مردم و دانش‌آموزان از این ظرفیت بزرگ که در مجموعه باغ کتاب تهران وجود دارد، خبر ندارند.

رئیس سازمان دانش‌آموزی ادامه داد: آموزش و پرورش به دلیل اینکه بزرگترین ظرفیت کشور با حدود ۳۰ میلیون مخاطب به لحاظ تعداد مخاطبان است، می‌تواند برای اطلاع‌رسانی در این زمینه در سراسر کشور کمک کند.

کاظمی با اشاره به نحوه همکاری‌های بین سازمان دانش‌آموزی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم گفت: سازمان دانش‌آموزی به لحاظ جایگاهی که دارد، می‌تواند ظرفیت‌های وسیعتری را در اختیار گیرد یا در اختیار قرار دهد. وقتی دانش‌آموز ما وارد این فضای ارزشمند فرهنگی شود، به ایرانی بودن خود افتخار می‌کند.

معاون پرورشی فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در خصوص استفاده از ظرفیت‌های خارج از آموزش و پرورش برای اهداف تربیتی هم گفت: ارتقای علمی دانش آموزان با نگاه به تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی در همه این همکاری‌ها هدفگذاری شده است.

وی در ادامه در خصوص استفاده دانش‌آموزان از سایر امکانات مجموعه باغ کتاب هم گفت: باغ کتاب مکان مناسبی برای برگزاری جشن‌های تکلیف دانش‌آموزی است؛ بر همین اساس با هماهنگی اردوگاه‌های تهران می‌توانیم زمینه را برای حضور دانش‌آموزان در این مکان و استفاده از امکانات آن فراهم کنیم.

به گزارش ایکنا؛ موضوع تفاهم‌نامه همکاری میان دو سازمان از طریق ایجاد ارتباط، تبادل اطلاعات، هم‌افزایی دانش و بهره‌گیری از ظرفیت و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به منظور تقویت نقش‌آفرینی دانش‌آموزان در مدیریت فرهنگی شهر تهران است.

سازمان دانش‌آموزی بعد از امضای این تفاهم‌نامه با ایجاد تشکل درون‌مدرسه‌ای «پیشتاز شهریار» و تولید محتوای آموزشی و تامین مربیان و استادان برای برگزاری دوره‌های مهارت تشکیلاتی و اجتماعی در فرهنگسرا‌ها و خانه‌های فرهنگ زمینه را برای نقش‌آفرینی دانش‌آموزان در برنامه‌های فرهنگی شهر تهران آماده می‌کند.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با ایجاد تسهیلات برای بازدید گروهی دانش‌آموزان از موزه‌ها و خانه موزه‌های زیرمجموعه سازمان و فضا‌های فرهنگی و اماکن تاریخی و گردشگری راه را برای آشنایی دانش‌آموزان شهر تهران هموار خواهد کرد.

محمد روشنی، قائم مقام سازمان دانش آموزی، سید مجید حسینی، رئیس موسسه نشر شهر و مدیر باغ کتاب تهران، رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری آموزش و پرورش از دیگر حاضران در مراسم امضای تفاهم نامه بودند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: