کد خبر: 3729445
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ بدون اطلاع از علم رجال نمی‌توان فتوا داد و قدمی برداشت و این علم پایه محکمی برای فقه و فقاهت است و هر چه می‌گذرد این علم گسترش بیشتری پیدا می‌کند.   

علم رجال پایه محکمی برای فقه و فقاهت است 

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی دفتر آیت‌لله العظمی مکارم شیرازی، این مرجع تقلید امروز ۲۱ تیرماه در مراسم رونمایی از کتاب «الجامع فی الرجال» که به همت موسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر (عج) و توسط حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی به رشته تحریر در آمده است، با اشاره به اهمیت و جایگاه علم رجال گفت: علم رجال یکی از علوم مهم اسلامی است و منظور از این علم این است که افرادی که در سند روایت آمده است حالشان از نظر وثاقت روشن شود، چون اعتقاد به روایت در صورتی است که تمام رجال سند معتبر باشد.
ایشان افزود: اگر علم رجال نباشد فقیه و فقاهت هر دو لنگ می‌شوند، چون این علم وضع سند را روشن می‌کند.
این مرجع تقلید اظهار کرد: بدون اطلاع از علم رجال نمی‌توان فتوا داد و قدمی برداشت و این علم پایه محکمی برای فقه و فقاهت است و هر چه می‌گذرد این علم گسترش بیشتری پیدا می‌کند.
آیت الله مکارم در ادامه به ۳ ویژگی برتر این کتاب رجالی اشاره و تاکید کرد: ویژگی نخست این کتاب جامعیت آن است که ۱۹ هزار راوی بررسی شده است یعنی مؤلف تمام کتاب‌های روایی را دیده و راویان را استخراج کرده و مورد بررسی قرار داده است.
این مرجع تقلید بیان کرد: این کتاب سراغ کتب اهل سنت هم می‌رود که اگر نام رجال ما در کتاب آن‌ها برده شده باشد، استخراج کند از این رو اهمیت زیادی به صحیحین می‌دهد و سوابق رجال شیعی در این کتاب‌ها را آورده است.
آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: ویژگی دیگر کتاب این است که مولف این کتاب، آیت الله زنجانی بسیاری از افراد مجهول الحال را با تحقیق معلوم الحال کرده، یعنی قناعت به مجهول بودن نکرده و به سراغ تحقیق و قرائن رفته است تا بتواند فرد راوی مجهول را از مجهولیت خارج کند.
ایشان در پایان با تقدیر از انجام تحقیقات و اصلاح و تکمیل کتاب الجامع فی الرجال گفت: حجت الاسلام والمسلمین قزوینی مردی سخت کوش و کوشا در علوم اسلامی هستند و با تحقیق و زحمت بسیار این کتاب را زنده کردند.
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) به همت مرحوم آیت الله خزعلی در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد که تاکنون بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و ۱۴ عنوان نرم افزار ممتاز کشوری وبین المللی در علوم گوناگون دینی را عرضه کرده است.
نسخه خطی کتاب الجامع فی الرجال اثر آیت الله شیخ موسی عباسی زنجانی از علمای قرن ۱۴ هجری قمری است که موسسه‌ تحقیقاتی حضرت والیعصر(عج) بعد از ده سال کار پژوهشی و تحقیقی آن را در دوازده جلدبه چاپ رسانده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: