کد خبر: 3731233
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ مدیر مؤسسه قرآن و عترت سید‌الشهدا(ع) استان کرمان از اجرای طرح «بیا تا آسمانی شویم» ویژه گروه سنی کودکان با محوریت آموزش اخلاق قرآنی خبر داد.

 زهرا پورشاهرخ آبادی، مدیر مؤسسه قرآن و عترت سیدالشهدا(ع) استان کرمان در گفت‌وگو با ایکنا؛ بیان کرد: برگزاری کلاس‌های قرآنی مانند حفظ قرآن، روخوانی، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و کلاس‌های مهارتی مانند نقاشی و... همراه با اردوهای زیارتی یک روزه برای قرآن‌آموزان چهار سال تا بزرگ‌سال از جمله فعالیت‌های این مؤسسه است.

پورشاهرخ آبادی گفت: کلاس حفظ کل قرآن از دیگر کلاس‌هایی است که از سوی مؤسسه برگزار می‌شود که تعداد زیادی حافظ کل در این کلاس‌ها تربیت شده‌اند ولی به علت مشغل‌های شخصی ارتباطشان با مؤسسه قطع شده است و اگر بخواهیم آمار دقیقی از آنها بدهیم، می‌توان گفت، چهار نفر از این افراد مسلط به حفظ هستند.

وی ادامه داد: برنامه فرهنگی «بیا تا آسمانی شویم» ویژه گروه سنی دبستان در رابطه با آموزش اخلاق قرآنی و احکام کودکان به صورت رایگان در مؤسسه برگزار می‌شود که مربی از طریق بازی و مسابقه تمام مسائلی اخلاقی که خانواده‌ها نمی‌توانند به فرزندان بگویند را در این کلاس‌ها به آنها آموزش می‌دهند که با استقبال بالایی روبرو شده است.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت سید‌الشهدا(ع) اظهار کرد: چند سال پیش دوره تربیت مربی همراه با دوره آموزش‌یاری در رشته روخوانی و نهج‌البلاغه برگزار کردیم که 20 مربی در این دوره‌ها تربیت شدند و در حال حاضر هفت مربی کلاس‌های تابستانی مؤسسه را برگزار می‌کنند.

وی در رابطه با نحوه تأمین اعتبارات مؤسسه تصریح کرد: هزینه کلاس‌ها از شهریه اندکی که قرآن‌آموزان می‌دهند، تأمین می‌شود. مکان مؤسسه اهدائی از سمت خیری از استان کرمان است و در حال حاضر با توجه به  زلزله اخیر وضعیت مناسبی ندارد.

 مدیر مؤسسه قرآن و عترت سیدالشهدا(ع) در رابطه با موفقیت‌های کسب شده از سوی مؤسسه اظهار کرد: دو سال گذشته قرآن‌آموزان ما در مسابقه سراسری که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در رشته نهج‌البلاغه برگزار کرد رتبه دوم را کسب کردند.

پورشاهرخ‌آبادی در رابطه با مسابقاتی که درون مؤسسه برگزار می‌شود، بیان کرد: قصد داریم در هفته آینده امتحان میان‌ترم برای کلاس‌های مؤسسه و مسابقاتی بین قرآن‌آموزان در رشته‌های مختلف برگزار کنیم که در مرحله بعد برگزیده‌های این مرحله با قرآن‌آموزان مؤسسات دیگر به رقابت می‌پردازند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته از کلاس‌های تابستانی استقبال بالایی می‌شد ولی در حال حاضر کانون فرهنگی مساجد با مؤسسات قرآنی موازی‌کاری می‌کند و همه کلاس‌هایی را که ما برگزار می‌کنیم آنها نیز برگزار می‌کنند که با این جمعیت کم روستا تعداد و آمار قرآن‌آموزان ما کم شده است البته این کانون در طول سال تعطیل است و فقط تابستان فعالیت دارد.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت سیدالشهدا(ع) تصریح کرد: دنبال این هستیم که مدرسه و پیش‌دبستانی را تحت نظارت مؤسسه راه‌اندازی کنیم زیراکه بودجه ما بسیار کم است و کفاف فعالیت‌هایمان را نمی‌دهد. چهار سال است پیگیر این موضوع هستیم ولی هنوز موفق به کسب مجوز نشده‌ایم زیراکه مجوز را به شخص می‌دهند نه به مؤسسه و شخص مجوزگیرنده هم باید کارمند آموزش و پرورش‌ باشد.

پورشاهرخ‌آبادی گفت: برنامه و ایده‌های خوبی برای بهتر شدن روند قرآن‌آموزی داریم ولی به علت نبود امکانات و مکان مناسب نمی‌‌توانیم این ایده‌ها را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: ما هرچه داریم همه از قرآن است ولی متأسفانه قرآن بسیار مهجور است. مسئولان و یا همین کانون‌های مساجد می‌توانند مؤسسات را برای بهتر برگزار کردن کلاس‌های قرآنی یاری کنند، زیراکه رسالت ما این امر است ولی همین کانون‌ها به جای کمک به ما موزاری‌کاری می‌کنند که سببب متفرق شدن و کم شدن آمار قرآن‌آموزان در مؤسسات شده است.

پورشاهرخ‌آبادی در رابطه برنامه دهه کرامت این مؤسسه بیان کرد: جشن دهه کرامت امروز چهارشنبه، 27 تیرماه با برنامه‌های متنوع سخنرانی، مولودی، مسابقه و... همراه است.

یادآور می‌شود، مؤسسه قرآن و عترت سید‌الشهدا(ع) کرمان که در شاهرخ‌آباد، بلوار ولی‌عصر، کوچه هشتم واقع شده است، فعالیت‌های غیررسمی خود را از سال 79 و فعالیت‌های رسمی خود را با دریافت مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از سال 90 آغاز کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: