کد خبر: 3735342
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۴
رایزن فرهنگی ایران در داکار در گفت‌و‌گو با ایکنا:
گروه بین‌الملل – سیدحسن عصمتی، رایزن فرهنگی ایران در سنگال گفت: سفارت عربستان در سنگال سالانه كمک‌هاى زيادى براى حج‌گزارى به سنگالى‌ها اختصاص داده و به رهبران دینی ویزای رایگان می‌دهد.

به گزارش ایکنا؛ جمهوری سنگال کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن داکار است اگرچه سنگال کشور پهناوری است نیست؛ اما نقش برجسته‌ای در سیاست قاره آفریقا بازی می‌کند.

فرانسوی‌ها نخستین‌بار در سال ۱۶۵۹ در سنگال بندرگاهی ساختند و نام آن را «سن لوئی» گذاشتند. این کشور در سال ۱۹۶۰ از زیر سلطه فرانسه خارج شد.

۹۰ درصد جمعیت سنگال را مسلمانان تشکیل می‌دهند و این کشور پلی فرهنگی بین مسلمانان و دنیای سیاهان آفریقایی به‌شمار می‌آید.

هر ساله مسلمانان زیادی از سنگال برای انجام فریضه حج عازم سرزمین وحی می‌شوند و اعزام به حج در این کشور آداب و قوانین خاصی دارد که زائران حرم امن الهی ملزم به رعایت آن هستند.

برای آشنایی بیشتر با روند اعزام زائران سنگال به حج با سیدحسن عصمتی، رایزن فرهنگی ایران در سنگال  به گفت‌و‌گو نشستیم، وی اظهار کرد: مسلمانان سنگال اهميت بسيارى به حج مى‌دهند و سالانه 10 تا 12 هزار سنگالى برای انجام فريضه حج عازم مكه و مدينه مى‌شوند.

وی افزود: ثبت نام در كاروان‌هاى دولتى و خصوصى، انجام امور بهداشتى و دادن آزمايش‌هاى گوناگون طبى، شركت در دوره‌هاى آموزشى كه توسط رهبران دينى به ويژه خلفای طريقت‌هاى تصوف در شهرهاى مختلف برگزار مى‌شود، از اقداماتی است که پیش از حج، زائران سنگالی ملزم به انجام آن هستند.

همنشینی با قرآن
سیدحسن عصمتی بیان کرد: برگزاری مراسم پیش و پس از حج، کمک مالی به زائران توسط افراد مختلف به فراخور توان مالی، آوردن سوغاتی از حج و تلاوت بسیار قرآن پیش از حج و در حج و پس از برگشت از مهمترین آداب سنگالی‌ها در زمینه حج است.

عصمتی تصریح کرد: هزينه سفر حج با كاروان‌هاى دولتى كه تقريبا 10 هزار نفر را شامل مى‌شود حدود 4 هزار دلار است و سفارت عربستان در سنگال سالانه كمک‌هاى زيادى براى حج گزارى، به سنگالى‌ها به ويژه به رهبران دينى اختصاص می‌دهد که در نوع خود جالب توجه است.

شنبه/عربستان ویزای رایگان حج به سنگالی‌ها می‌دهد/ لذت همنشینی با قرآن در طواف

رایزن فرهنگی ایران در سنگال ادامه داد: دادن ده‌ها ويزاى رایگان به رهبران سنگالی و دعوت از ده‌ها شخصيت سياسى دينى فرهنگى این کشور براى شركت در مراسم حج از جمله تسهیلاتی است که دولت عربستان در ایام حج به مسلمانان سنگال ارائه می‌دهد.

كميسارياى عالى حج
وی همچنین یادآور شد: كميسارياى عالى حج در سنگال، زير نظر وزارت امور خارجه و سنگالى‌هاى خارج‌نشين ‌فعاليت مى‌كند و «عبدالعزيز كبه» از استادان دانشگاه داكار و اسلام‌شناس معروف سنگالی رئيس آن است.

سیدحسن عصمتی در ادامه با بیان اینکه زائران سنگالی در حج خاطراتی از تعامل با ایرانیان در منا دارند، گفت: سنگالى‌ها هر ساله از مجاورت چادرهای خود در سرزمين منا و در كنار خيمه‌هاى ايرانى بسيار خرسند می‌شوند و از مهمان‌نوازى ايرانيان براى من بسيار تعريف کرده‌اند.

شنبه/عربستان ویزای رایگان حج به سنگالی‌ها می‌دهد/ لذت همنشینی با قرآن در طواف

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره نگاه غیرمسلمانان سنگال به ویژه مسیحیان به حج به عنوان فریضه عبادی مسلمانان اظهار کرد: مسیحیان نگاه خوبی به حج دارند و در مراسم بدرقه و استقبال زائران حج سنگال شرکت می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران در سنگال در پایان در پاسخ به این سؤال که مسلمانان سنگال معمولا چند بار در زندگی به حج می‌روند، پاسخ داد: محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و افراد تنها با سهمیه حکومتی در این کشور یک بار به حج می‌روند؛ اما با هزینه شخصی هر شخص هر چقدر بخواهد، می‌تواند به این فریضه مشرف شود.

گفت‌و‌گو: زهرا نوکانی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: