کد خبر: 3736643
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
طی سال ۹۶ رخ داد؛
گروه فرهنگی - مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در سال ۹۶ تولید صنایع دستی استان ۱۲۶۰ میلیارد ریال بوده که این رقم نشان دهنده موفقیت این صنعت در استان است.

تولید 1260 میلیارد ریال صنایع دستی در استان مرکزی

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: حوزه صنایع دستی یکی از حوزه‌های اشتغال‌زا و موفق در امر اقتصاد مقاومتی است. در حال حاضر برنامه‌ریزی‌هایی در جهت آموزش، حفظ و احیاء، حمایت از توسعه کمی و کیفی محصولات و فعالیت‌های بازرگانی صنایع دستی در حال انجام است تا بتوان به تولید و سطح مطلوب تر اقتصادی رسید.
سید محمد حسینی افزود: در سال 96 تولید صنایع دستی استان 1260 میلیارد ریال بوده که این رقم نشان‌دهنده موفقیت این صنعت در استان است. در حال حاضر بیشترین شمار بازارچه های دائمی صنایع دستی کشور را در استان مرکزی احداث کرده‌ایم تا بتوان برنامه‌های تئوری را به اقدامات عملی تبدیل کرد از این رو می‌توان امید داشت که تولید صنایع دستی در سال‌های نه‌چندان دور بسیار گسترده و اشتغال ایجاد شده از این منظر قابل توجه باشد. بیشتر تولیدات سال گذشته استان مربوط به گروه چوب شامل منبت چوب، معرق چوب، مشبک، منبت مشبک، گره چینی، خراطی، منبت معرق، پیکر تراشی، محرق و سوخت روی چوب و همچنین آثار فلز شامل قلمزنی، مشبک فلز، مسگری، احجام فلزی و چلنگری بوده است.
وی در ادامه گفت: در سال گذشته 72 دوره آموزشی برای فعالان صنایع دستی با هدف معرفی بازارهای جدید، بازاریابی، ایده‌های خلاق و نو و شیوه‌های مختلف فروش توسط اداره کل میراث فرهنگی استان برگزار شده تا گامی موثر در حمایت از این هنرمندان برداریم.
حسینی با اشاره به صادرات صنایع دستی از استان، گفت: محموله‌های صادرات چمدانی صنایع دستی از این استان در رشته‌های میناکاری، گیوه‌دوزی، پیکرتراشی، قلمزنی، احجام چوبی، سفال، منبت و معرق بوده که به کشورهای آلمان، کانادا، هلند، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، ترکیه، فرانسه، ایتالیا و انگستان ارسال شده است اما برای توسعه این روند و در ادامه صادرات مستقیم نیاز به همکاری اتاق بازرگانی، سازمان صنعت و معدن و گمرک است تا بتوان ارز‌آوری این محصول را نیز افزایش داد. البته در سال 96 میز مشترک گردشگری اتاق بازرگانی با همکاری اداره کل و اتاق استان راه‌اندازی شد تا بتوان از مسیر گردشگری، صنایع دستی را نیز معرفی و پتانسیل‌های بالقوه این حوزه را بالفعل کرد.
وی در پایان گفت: صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت همراه با پرورش و بروز خلاقیت است که موجب انتقال بخش مهمی از فرهنگ و هنر این استان به نسل‌های آینده و معرفی به سایر کشورها خواهد شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: