کد خبر: 3737416
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
رایزن فرهنگی ایران افتتاح کرد؛
گروه بین‌الملل - نمایشگاه خوشنویسی سوره حضرت مریم(س) و مشترکات قرآن، تورات و انجیل به همت رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین در مجموعه تجاری «اس – مایزون» مانیل افتتاح شد.

رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین در خبری به ایکنا اعلام کرد: در پی نامه «گابریل گاچا»، سفیر واتیکان در فیلیپین مبنی بر اعلام آمادگی آن سفارتخانه برای ارسال هشت فقره تابلوهای خوشنویسی سوره حضرت مریم (س)، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل برای پاپ، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل آمادگی خود را برای ارسال این تابلوها اعلام کرد.

به همین منظور، نمایشگاه تابلوهای خوشنویسی سوره حضرت مریم(س) برگرفته از آثار هنری تندیس تقوی، هنرمند خوشنویس کشورمان در سالن مرکزی ویژه نمایشگاه‌های مجموعه تجاری «اس – مایزون» مانیل برپا شد.

این تابلوها که توسط تندیس تقوی برای اهدا به پاپ فرانسیس به عنوان سمبل مشترکات و گفتگوی اسلام و مسیحیت به نگارش در آمده بود دیروز (19 مردادماه) در یکی از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی و تجاری فیلیپین برای عموم به نمایش در آمد.

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

تابلوهای به نمایش درآمده قرار است پس از پایان نمایش طی مراسمی از طریق سفارت واتیکان در مانیل برای پاپ فرانسیس به واتیکان ارسال شود .

افتخار به نمایشگاه قرآنی
خانم گریس میندانائو، رئیس مجموعه تجاری اس - مایزون در سخنانی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، گفت: ایران یکی از کشورهای پیشرو در هنر است و کارهای هنری هنرمندان برجسته ایرانی در اقصی نقاط جهان دیده می‌شوند؛ امروز ما مفتخریم که میزبان نمایشگاهی هستیم که شامل سوره قرآن کریم در مورد مریم مقدس است.

وی افزود: این مجموعه تجاری با رایزنی فرهنگی ایران در شعبات دیگر در گذشته همکاری‌های فرهنگی داشته است، اما آنچه امروز در معرض دید عموم قرار گرفته، جایگاه ویژه خود را دارد.

خانم گریس میندانائو ابراز امیدواری کرد که اینگونه همکاری‌های فرهنگی که عامل شناخت بهتر مردم دو کشور فیلیپین و ایران از یکدیگر است، همچنان ادامه یابد.

مریم(س)؛ بانویی آسمانی
محمد جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین نیز با اشاره به نمایش آثار هنری خوشنویسی با موضوع سوره مریم (س)، گفت: مریم تنها بانویی است که در قرآن یک سوره به نام او داریم و این بانوی آسمانی برای ما مسلمان‌ها نیز، مقدس است؛ به همین دلیل تندیس تقوی تصمیم گرفت که این سوره را با هنر خوشنویسی فارسی برای پاپ فرانسیس بنویسد و به عنوان سمبل مشترکات و گفت‌و‌گوی بین اسلام و مسیحیت آن را به واتیکان بفرستد.

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

وی ادامه داد: در دنیایی که خشونت را با نام دین معرفی می‌کنند، باید بگویم که چهره رحمانی ادیان به هیچ وجه با خشنونت سازگازی ندارد و امیدوارم با جاری شدن دین در همه زندگی بشر، صلح و آرامش در جهان حکم فرما شود.

پس از آن، تندیس تقوی، هنرمند خوشنویس ایرانی سخنان خود را با بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص هنر آغاز کرد و گفت: هنر جاودانه است. هنر عمومی و جهانی است و به قطعه‌ای از زمین و زمان منحصر نمی‌شود.

وی اظهار کرد: هنر باعث خلق خوشنویسی سوره حضرت مریم(س) تنها سوره‌ای از قرآن کریم که به نام یک بانو است و شخصیت آسمانی و الهام‌بخش برای ما مسلمانان دارد، شد و پس از آن با تذهیب هنرمندانه و روح‌نواز خانم رفعت موسوی کامل شد.

هدیه به پاپ فرانسیس
خانم تقوی تأکید کرد: این سوره قرآن کریم بعد از نمایش در CBCP (کنفرانس اسقف‌های کاتولیک فیلیپین)، امروز در این مجموعه تجاری به جلوه‌گری می‌پردازد تا در آینده‌ای بسیار نزدیک از طرف مردم اصیل و مهربان ایران و فیلیپین توسط عالیجناب گابریل کاچا، سفیر واتیکان به دست عالیجناب پاپ فرانسیس که این سوره را مشتاقانه برای شخص ایشان خوشنویسی کرده‌ام به عنوان سمبل مشترکات دنیای اسلام و مسیحیت به واتیکان قلب مسیحیت جهان برسد.

بنابر اعلام این خبر، این نمایشگاه به مدت پنج روز در سالن مرکزی ویژه نمایشگاه‌های مجموعه تجاری اس - مایزون مانیل دایر خواهد بود.

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

نمایشگاه خوشنویسی سوره مریم در فیلیپین+عکس

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: