کد خبر: 3737952
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
شیخ‌الاسلام خطاب به حیدر العبادی:
گروه سیاسی ــ مشاور وزیر امور خارجه با انتقاد از اظهارات نخست‌وزیر عراق مبنی بر پایبندی بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: اظهارات آقای العبادی مانند آدم کم‌عقلی است که بر شاخه‌ای نشسته و آن شاخه را می‌برد. بهتر است وی بداند اگر ایران تضعیف شود اولین جایی که زمین می‌خورد عراق است.

به گزارش ایکنا، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، اخیرا و پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

این سخنان موجب واکنش‌های زیادی علیه العبادی در داخل عراق و هم در کشورمان شد و بیشتر جریان‌های سیاسی در عراق و کارشناسان سیاسی از این اظهارات به شدت انتقاد کردند.

حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه، در گفت‌وگو با ایکنا در این باره گفت: آقای العبادی باید نگاه کند در درگیری حق و باطل کجا قرار دارد. ایشان پیرو و شیعه امام حسین(ع) هستند و بلا شک ترامپ در جبهه یزیدیان قرار دارد و لذا آقای العبادی باید به درستی دو طرف این جبهه را بنگرد.

وی افزود: اظهارات اقای العبادی شیعه، که نیاز به رأی مردم شیعه عراق دارد، مانند آدم کم‌عقلی است که بر شاخه‌ای نشسته و آن شاخه را می‌برد. بهتر است وی بداند اگر ایران تضعیف شود اولین جایی که زمین می‌خورد عراق است و قطعا این خود آقای العبادی است که ضعیف می‌شود.

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه لازم نیست ایران موضع‌گیری خاصی نسبت به این اظهارات انجام دهد، گفت: آمریکایی‌ها حتما این بار هم شکست خواهند خورد. آنها می‌خواستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند. اما موفق شدند؟ خیر، خیلی از کشورها مخالفت خود را در این باره صریحا به آمریکا اعلام کردند و لذا آمریکایی‌ها بلافاصله هنوز که تحریم‌ها شروع نشده بود شکست خوردند.

مشاور وزیر امور خارجه عنوان کرد: چین، هند، ترکیه و اروپایی‌ها همچنان نفت و گاز ما را خواهند خرید و این سیاست آمریکایی‌ها شکست خورده است.

وی با بیان اینکه ایران چهل سال است که مقابله با تحریم را یاد گرفته‌ و هر چقدر بیشتر تحریم شده موفق‌تر بوده، گفت: اولین تحریم‌ها بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد که آن هم توقف ورود قطعات هواپیمای F14 بود که خریده بودیم و می‌خواستیم از آمریکا وارد کنیم. اما الان آیا حتی یک عدد F14 وجود دارد که به خاطر نبود قطعه زمین‌گیر باشد؟ لذا تحریم برای ما مادر پیشرفت‌ها بوده است. همچنین آمریکایی‌ها در طول جنگ 8 ساله فروش اسلحه به ایران را تحریم کردند ولی اکنون از اولین جاهایی که خودکفا و مستقل شدیم اسلحه‌سازی است. براین اساس اگر در داخل عاقلانه رفتار شود و با نیت خیر عمل گردد تحریم باعث پیشرفت اقتصادی خواهد شد.

شیخ‌الاسلام درباره برخی شواهد مبنی بر نزدیکتر شدن روابط عراق و عربستان و نسبت آن با این اظهارات نخست‌وزیر عراق گفت: عربستان اساسا جایگاهی در منطقه ندارد. همین الان عربستان با 400 میلیارد دلاراسلحه‌ای که خریده است نتوانسته مردم یمن را به شکست بکشاند. نه عربستان، بلکه خود آمریکا هم در مقابل اراده ملت‌ها چاره‌ای جز شکست‌ ندارد. الان با سیاست‌هایی که عربستان در مقابل یمن در پیش گرفته، حتی پایتختش در خطر قرار گرفته است و این نشان از خطا بودن این سیاست‌ها دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: