کد خبر: 3737978
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
صادقی‌پور خبر داد:
گروه اجتماعی- معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد با اشاره به راه‌اندازی پاتوق ازدواج در گذر فرهنگ و هنر یزد گفت: در این پاتوق مراحل ازدواج آگاهانه آموزش داده می‌شود.

راه‌اندازی پاتوق ازدواج در یزد

به گزارش ایکنا از یزد، محمدعلی صادقی پور، معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد 20 مردادماه در نشست خبری پویش ازدواج پایدار اظهار کرد: ما در یزد دو ازدواج را بیشتر شاهد هستیم ازدواج در سن بالا 28 تا 30 سال و ازدواج واکنشی در سن 14 – 15 سال که در خیلی از مردم از ترس بسیاری از مسائل یا متاسفانه به تبع برخی تبلیغات ازدواج های این سنین پیدا شده است.
وی گفت: متوسط سن ازدواج نسبت به سالهای قبل بالاتر رفته است اما در آمار صرف یک عدد نمی توان نگاه کرد چرا که بحثی درخصوص سن ازدواج وجود دارد که دقیقاً نشان دهنده واکنش مردم است.
صادقی پور در خصوص تاثیر اقتصاد بر کاهش ازدواج گفت: مطالعه ای که سالها قبل انجام شد نشان داده از لحاظ مالی هزینه طلاق 70 میلیون تومان است یعنی افراد از بسیاری منافع ملی چشم می بندند و حتی هزینه مالی می کنند که جدا شوند لذا نمی توان گفت اقتصاد تاثیری در ازدواج پایدار دارد.
وی افزود: آنچه در ازدواج تاثیر گذار است ازدواج های بدون آموزش است.
معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد گفت: مطالبه ازدواج پایدار مثل سایر مطالبات مردم برعکس اتفاق افتاد بدین معنی که در بحث خانواده وقتی ما متوجه شدیم که خانواده ها مسئله دار شدند و طلاق نمود پیدا کرد.
وی طلاقهای عاطفی و روانی را یادآور شد و گفت: همه این موارد این حساسیت روی ازدواج ایجاد کرد که باید در حوزه ازدواج پایدار آموزش داده شود.
وی افزود: مهمترین کاری که پویش اجتماعی ازدواج پایدار دارد انجام می دهد نگاه پیشگیرانه و ارتقایی به جای برنامه های مداخله ای، درمانی و مشاوره ای است.
صادقی پور در خصوص برنامه های بهزیستی در پویش ازدواج گفت: این سازمان در گذر فرهنگ و هنر یزد اقدام به راه اندازی پاتوق ازدواج برای آموزش مفاهیم پیش از ازدواج و زندگی مشترک نموده است.
وی گفت: در این پاتوق مراحل ازدواج آگاهانه شامل آشنایی، عشق، معیارهای انتخاب همسر و سال اول زندگی آموزش داده می شود.
صادقی پور همچنین خبر از حضور زوج های جوان در مراسم جشن ازدواج پایدار داد و گفت: کلیه زوج هایی که طی دو سال گذشته آموزش 16 ساعته زندگی- خانواده دیده اند روز دوشنبه در جشن ازدواج پایدار حضور خواهند یافت.
وی در خصوص اجرای طرح زندگی- خانواده ویژه زوجین در آستانه زندگی مشترک گفت: این طرح برای اولین بار در کشور آغاز شده و بر اساس آن کلیه زوجین آموزش مهارتهای زندگی و فرزندپروری می بینند.
معاون پیشگیری بهزیستی استان یزد با اشاره به برنامه های بهزیستی در پارکها و بوستانهای بزرگ شهر گفت: در بوستانهای بزرگ شهر ما به دنبال بالا بردن مطالبات مردم و برند سازی اجتماعی برای تمام مفاهیم آموزش هایی که در مرود خانواده وجود دارد هستیم.
وی در خصوص کمپین ازدواج پایدار گفت: در کمپین، هدف آموزش عمیق نیست بلکه استراتژی ما ترویج و آگاه سازی است.
صادقی پور تعداد سمن های فعال در حوزه پیشگیری بهزیستی را 150 سمن ذکر کرد و گفت: اغلب برنامه های بهزیستی بر روی سازمان های اجتماع محور( cbo) هست و تقریبا 750 سازمان اجتماع محور فعال در یزد داریم.
وی گفت: سازمان های اجتماع محور بر خلاف سمن ها اصلا ثبت نمی شوند اگر ثبت شوند مرگ آنها را باید اعلام کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: