کد خبر: 3744017
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۹
پلارک عنوان کرد:
گروه جامعه ــ رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین ضمن تأیید این مسئله که افزایش هزینه عتبات موجب افزایش تعداد زائران اربعین شده است اظهار کرد: برای خدمات رسانی به زائران اربعین آمادگی کامل داریم و اگر تعداد زائران افزایش یابد توان ارائه خدمات به همه را داریم.

حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات و رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ به تحلیل این مسئله پرداخت که با توجه به افزایش قیمت کاروان‌های عتبات عالیات، آیا تعداد زائران اربعین افزایش خواهد یافت و عنوان کرد: بله؛ تعداد زائران افزایش خواهد یافت البته اربعین زائران خاص خود را دارد.

وی گفت: بخشی از زائران اربعین افرادی هستند که به دلیل کاهش هزینه سفر به عتبات طی این ایام عازم عتبات می‌شوند، بخش دیگری از زائران هم افرادی هستند که تمکن مالی دارند اما به دلیل اهمیت زیارت اربعین دوست دارند سختی این زیارت را تجربه کنند مثل دانشجویان، مسئولان و ... .

پلارک افزود: افزایش هزینه سفر به عتبات تأثیر خود را بر تعداد زائران اربعین خواهد داشت اما این تأثیر به حدی نیست که بسیار چشمگیر باشد ولی به هر حال اگر تعداد زائران زیادتر هم باشد توان ارائه خدمات به همه را داریم.

وی از پیگیری ستاد مرکزی اربعین برای دریافت ارز دولتی برای ویزای اربعین سخن گفت و عنوان کرد: کم بودن قیمت ویزا، نبود هزینه اقامت، تغذیه و ... موجب می‌شود سفر اربعین هزینه چندانی نداشته باشد. از سوی دیگر با توجه به شرایط اقتصادی حاکم موکب‌ها تلاش دارند تمام هزینه‌های خود را از ایران تهیه کنند تا نیازی به استفاده از ارز در عراق وجود نداشته باشد.

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین ادامه داد: در طول هر ماه حتی اگر 10 تا 15 هزار نفر زائر به عتبات اعزام شوند و به دلیل افزایش قیمت کاروان‌های عتبات این تعداد شش ماه هم نتوانند به عراق بروند در مجموع 60 تا 80 هزار نفر زائر اربعین افزایش خواهد یافت و این رقم بالایی برای اربعین نیست.

وی اعلام کرد: وقتی ارائه خدمات برای زائران میلیونی برنامه‌ریزی شود افزایش 60 یا حتی 100 هزار نفر تأثیر چندانی ندارد. برای سال گذشته نیز که حدود دو میلیون و 500 هزار زائر ایرانی در اربعین حضور داشتند، برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه خدمات به سه میلیون نفر بود و ما از این جهت نگرانی نداریم.

پلارک با تأکید بر اینکه بیشتر خدمات موکب‌های اربعین ایرانی در داخل ایران و مسیرهای منتهی به مرزهای خروجی به سمت عراق خواهد بود، گفت: 60 درصد موکب‌های ایرانی در داخل ایران و 40 درصد موکب‌ها هم در مناطقی به زائران ارائه خدمات کرد که موکب‌های عراقی در آن محل‌ها حضور ندارند.

وی افزود: زائران عراقی اربعین فقط مسیر شهرهای خود تا کربلا را طی می‌کنند و باز می‌گردند و خدمات مربوط به اربعین را هم در همین مسیر ارائه می‌کنند اما زائران ایرانی طی مراسم اربعین به شهرهای زیارتی سامرا، کاظمین، سید محمد، و کوفه نیز می‌روند ما هم به این خیل زائران خدمات ارائه می‌کنیم از سوی دیگر مردم عراق به محض پایان مراسم اربعین موکب‌های خود را جمع می‌کنند اما مردم ایران پس از روز اربعین هم می‌مانند و سایر شهرهای عراق هم زیارت می‌کنند و ما به این گروه از زائران هم خدمات ارائه می‌دهیم.

 انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: