کد خبر: 3745700
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
گروه معارف- معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران گفت: برای پیشگیری از این معضل اجتماعی باید مبادی بیسوادی را سد کنیم و در تحقق این مهم همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌ها ضروری است.

  سد مبادی بیسوادی با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها میسر است

 داوود تقی‌نيا معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران در گفت‌وگو با ایکنا مازندران اظهار کرد: قراردادی بین سازمان نهضت سوادآموزی و جهاد دانشگاهی در راستای ارتقای سواد آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی منعقد شد و نتایج چشمگیری داشت.

وی با بیان اینکه امروز آزمون آنلاین نهضت سوادآموزی استان مازندران همزمان با سراسر کشور در جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد، افزود: آموزش دهندگان در این آزمون به 30 سوال تخصصی و 70  سوال عمومی بدون نمره منفی پاسخ دادند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: همه آموزش دهندگان نهضت سواداموزی وقتی می‌توانند با سازمان نهضت سوادآموزی فعالیتشان را ادامه دهند که در این آزمون حدنصاب امتیاز را کسب کنند در غیر این صورت از لیست سامانه حذف می‌شوند. 

وی با بیان اینکه در این دوره از آزمون نهضت سوادآموزی در مازندران 250 نفر شرکت کردند، ادامه داد: در سال گذشته 2 هزار نفر آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در آزمون جهاد دانشگاهی در استان مازندران شرکت کردند که هزار و 800 نفر توانستند نمره حد نصاب قبولی را کسب کنند.

تقی‌نیا گفت: نهضت سوادآموزی استان آموزش بیسوادان را به یک موسسه آموزشی معتبر  برون سپاری می‌کند و این شرکت یا موسسه از بین آموزش دهندگان افرادی را برای آموزش به خدمت می‌گیرد که در نامشان در سامانه باشد و معاونت سوادآموزی به عنوان کارفرمای موسسه و ناظر است.

وی درباره اینکه در این زمان با بالا رفتن هزینه‌ها و برخی چالش‌های فرهنگی و... احتمال اینکه بیسوادی در جامعه افزایش یابد وجود دارد، افزود: برای پیشگیری از  این معضل اجتماعی باید مبادی بیسوادی را سد کنیم  و در تحقق این مهم همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌ها ضروری است.

تقی نیا حوزه فعالیت نهضت سوادآموزی را از 10 تا 49 سال دانست و عنوان کرد: آموزش برای این رنج سنی از سوی نهضت سوادآموزی استان رایگان و تهیه اقلام تحصیل هم رایگان خواهد بود.

وی با اشاره به انعطاف بالای نهضت سوادآموزی در رفع بیسوادی در استان افزود: اگر نیاز باشد در منزل افراد هم به صورت طرح «فرد-فرد» آموزش می‌دهیم.

این مسئول گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 1390 استان مازندران در گروه سنی 10 تا 49 سال  رتبه اول را در رفع بیسوادی داشته و در سال 95  با رشد دو نیم درصد رشد همچنان رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد.

وی افزود: از نظر سازمان هر کس مدرک سوم ابتدایی را ندارد بیسواد و هر کس مدرک پنجم ابتدایی را ندارد کم سواد محسوب می‌شود که گروه اول با 400 ساعت آموزش و گروه دوم با 600 ساعت آموزش می‌توانند به ترتیب مدرک سوم ابتدایی و مدرک ششم ابتدایی را کسب کنند.

لازم به ذکر است معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران از محل آزمون  آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی واقع در طبقه اول ساختمان جهاد دانشگاهی مازندران بازدید کرد.

انتهای پیام  

سد مبادی بیسوادی با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها میسر است

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: