کد خبر: 3746186
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
گروه معارف - امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه گاهی در مراسم عزاداری به مسائلی اشاره می‌شود که تنش‌ها و مخصوصا تنش‌های سیاسی را به دنبال دارد، گفت: مداح و ذاکر اهل بیت(ع) باید حد خود را بداند، محل بیان چنین مسائلی جایی مانند نماز جمعه است، مداحان نباید در این ایام به پاره‌ای از این مسائل بپردازند و روحیه مردم را خراب کنند.

مداحان از طرح مسائل تنش‌زا در عزاداری‌ها خودداری کنند

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر، امام‌جمعه موقت اصفهان در گفت‌و‌گو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به حدیث «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاح؛ امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است»، اظهار کرد: محرم یادآور شهادت امام حسین(ع) است و اگر محرم نبود، اسلام هم نبود. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «حسین از من است و من از حسین هستم»، یعنی قیام عاشورا، نهضت و راه اسلام را زنده نگه می‌دارد و اگر عاشورا نبود، اسلام به اسلام اموی با تفکر جاهلی تبدیل می‌شد.
وی با بیان اینکه خود ائمه(ع) عزاداری برای امام حسین(ع) را ترویج می کردند، خاطرنشان کرد: گاهی مردم در حضور ایشان می‌نشستند و شعری را در رابطه با محرم و عاشورا می‌خواندند که مورد تشویق ائمه(ع) نیز قرار می‌گرفت. در گذشته، مثلاً در زمان امام صادق‌(ع) در مراسم سوگواری امام حسین(ع)، یکی از شعرا خدمت امام صادق‌(ع) می‌رسید و شعری برای ابا عبدالله الحسین می‌خواند، و در روایات آمده به اینها و برای شعری که گفته بودند پاداشی هم داده می‌شد.
امام‌جمعه موقت اصفهان بیان کرد: بنده کتابی با عنوان «کربلا نقشه راه» نوشته‌ام که در آن توضیح داده‌ام واقعه کربلا تنها رویدادی برای گریه و عزاداری نیست، بلکه هدف اصلی عاشورا این است که در پرتو این نوحه خوانی به مفاهیم اصلی این نهضت پی‌ ببریم.
رهبر با اشاره به راهپیمایی اربعین گفت: یک دانشمند روس به نام الکساندر بولین، گفته بود که من در این حرکت بیست میلیونی، تجلی قیام نهضت آخرالزمان را می‌بینم. در واقع عظمت عاشورا به گونه‌ای است که مسلمان و غیرمسلمان را به احترام وامی دارد.
امام‌جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: اشعار و سخنرانی‌هایی که در این ایام و در مراسم عزاداری خوانده می‌شود باید عظمت سیدالشهدا را حفظ کند، نه اینکه تنها شعر و حرفی برای تحریک دلسوزی و اشک مردم باشد. البته الحمدلله امروزه وضعیت اشعار خوانده شده بهتر شده و مفاهیم عمیق‌تری در داخل آن گنجانده شده است.
وی اضافه کرد: امروزه همچنین در حرکت موکب‌ها و کاروان‌های عزاداری شئون و جایگاه محرم و اباعبدالله رعایت شده و از وسایل و آهنگ‌های مناسبی استفاده می‌شود، اما هنوز هم  در برخی جاها اصلاحاتی باید انجام شود.
رهبر با بیان اینکه گاهی در مراسم عزاداری به مسائلی اشاره می‌شود که تنش‌ها و مخصوصا تنش‌های سیاسی را به دنبال دارد، گفت: مردم در این ایام باید از اینگونه مسائل دور نگه داشته شوند و نباید هیچ تشنجی در میان آنان شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: مداح و ذاکر اهل بیت (ع) باید حد خود را بداند، محل بیان چنین مسائلی جایی مانند نماز جمعه است، مداحان نباید این ایام را به پاره‌ای از این مسائل بپردازند و روحیه مردم را خراب کنند.
امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: عزاداری‌هایی که در حال حاضر انجام می‌شود مفهوم و محتوای مناسبی دارد، اما لازم است پیام اصلی عاشورا پررنگ‌تر شود. به قول معروف کربلا یک مدرسه می‌باشد و ما باید در این مدرسه پیام عاشورا را که زیر بار ظلم نرفتن، ایثارگری در راه عقیده و اسلام و تکریم شهادت است، فراگیریم. نگاه به این نهضت نگاهی جهان شمول و سازنده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: