کد خبر: 3746346
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
گروه بین‎الملل ـ مسئولین محلی و رؤسای قبایل بصره از بازداشت 30 عضو فعال در تظاهرات‎های این استان خبر دادند.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری العربی الجدید؛ مسئولین محلی و رؤسای قبایل بصره امروز (21 شهریورماه) از موج گسترده بازداشت اعضای فعال تظاهرات‌ها در مناطق مختلف بصره همچون الزبیر، الخصیب، المعقل و شط العرب خبردادند.

این بازداشت‌ها همزمان با تاکید فعالان بر از سرگیری تظاهرات‎ها به منظور فشار به حکومت برای عمل به وعده‎های خود انجام شده است.

در همین رابطه مسئولین امنیتی در پلیس بصره امروز در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری عربی الجدید با بیان این که لیست اسامی افراد تحت پیگرد که مشکوک به انجام اقدامات خشونت‌بار در تظاهرات‎ها بوده‎اند، صادر شده است و این افراد توسط نیروهای ویژه بازداشت می‎شوند، تصریح کردند: حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق نسبت به هرگونه بازداشت یا دخالت در ایجاد نظم در شهر، توسط گروه‌های مسلح هشداد داده و تاکید کرده که این مسئله تنها به نیروهای نظامی مربوط می‌شود.

 در همین رابطه، علی سامی فعال مدنی در بصره با بیان این که خواسته‌های مردم هیچ تغییری نکرده و همان خواسته‌ها دائما تکرار می‎شود، بر از سر گیری اعتراضات تا عمل به وعده‎ها و اجابت خواسته‎های مردم از سوی دولت تاکید کرد.

این در حالی است که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق روز دوشنبه (19 شهریورماه) به همراه وزرای دفاع، کشور، بهداشت و منابع آب برای آرام کردن تنش‌ها و نظارت بر اجرای تصمیمات دولت در بصره، عازم این شهر شد.

 از سوی دیگر دفتر مهدی التمیمی کمیسر عالی حقوق بشر در بصره امروز با صدور بیانیه مطبوعاتی از 60 هزار مسمومیت در اثر مصرف آب آلوده در این شهر خبرداد.

وی ضمن ابراز نگرانی از افزایش شمار مسمویت‎ها در اثر آشامیدن آب آلوده، این پدیده را بحران زیستی خطرناک برای شهروندان بصره توصیف کرد.

از سوی دیگر، شورای استانداری بصره با اشاره به کم شدن میزان مسمومیت ساکنان این استان از نوشیدن آب آلوده، اعلام کرد که راه‌کاری موقت برای حل بحران آلودگی آب این استان در حال اجراست.


شورای استانداری بصره، اعلام کرد که درصد آلودگی آب‌های این استان طی چند روز گذشته، کاهش یافته است و آب شرب مورد نیاز مردم نیز در اغلب مناطق بصره توزیع شده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: