کد خبر: 3746546
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی:
کانون خبرنگاران نبأ ــ نماینده ولی فقیه و مراجع معظم تقلید در شرق تهران گفت: تهذیب، تحصیل، تبلیغ و تحقیق، مهم ترین لوازم طلبگی هستند و طلبه‌ها باید درس خواندن را جدی بگیرند.

تهذیب، تحصیل، تبلیغ و تحقیق، مهم‌ترین لوازم طلبگی هستند

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا،  نبأ؛ مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه علمیه نبی‌اکرم(ص)، با سخنرانی آیت الله ضیاءالدین نجفی؛ نماینده ولی فقیه و مراجع معظم تقلید در شرق تهران و نویسنده و پژوهشگر حوزه های دین، فرهنگ و اندیشه، در محل این حوزه چهارشنبه،  21 شهریور برگزار شد.

حضرت آیت الله ضیاءالدین نجفی، نماینده ولی فقیه و مراجع معظم تقلید در شرق تهران و عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در این مراسم، با بیان اینکه حدود 90 نفر؛ شامل 70 طلبه، 10 استاد و 10 نفر دیگر به عنوان مدیر، معاون یا خدمه در حوزه علمیه نبی اکرم(ص)، مشغول فعالیت هستند، گفت: از ابتدای تاسیس این حوزه علمیه تاکنون، حدود هزار طلبه در آن آموزش و پرورش یافته‌اند و طی سالیان مختلف، از سوی رهبر معظم‌ انقلاب اسلامی و دیگر مراجع تقلید، عمامه‌گذاری شده‌اند و برخی از آنان به مراتب بالای حوزوی رسیده‌اند و در بخش‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی، مشغول فعالیت و خدمت به دین، انقلاب و مردم هستند.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های دین، فرهنگ و اندیشه با تاکید بر اینکه حوزه علمیه نبی اکرم(ص) هیچ‌گونه وابستگی حزبی و گروهی ندارد و فقط در راه امام خمینی(ره)، رهبر معظم‌ انقلاب و مراجع معظم تقلید حرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: تهذیب، تحصیل، تبلیغ و تحقیق، مهم‌ترین لوازم طلبگی است و طلبه‌ها باید درس خواندن را جدی بگیرند. طلبه اگر باسواد شد، آنگاه دیگران به دنبال او می‌آیند و به این صورت امکانات دنیوی نیز به سوی او خواهند آمد.

مؤسس و مسئول حوزه علمیه نبی اکرم(ص) با اشاره به آیه «و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه» افزود: وظیفه قشر روحانیت، همان وظیفه پیامبر(ص) است، مردم پیامبر(ص) را ندیدند و امام‌زمان(عج) را نیز با چشم سر ندیدند، اما روحانیت را می‌بینند و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، روحانی باید با آگاهی و اخلاق، جامعه را هدایت کند.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ما وظیفه داریم اول با دانش و تقوا خودمان را بسازیم و بعد جامعه را بسازیم؛ آب اگر قلیل باشد با هر ناملایماتی ممکن است انحراف پیدا کند، دانش نیز همین‌طور است و اگر قلیل باشد با هر نملایمتی ممکن است منحرف شود اما طلاب عزیز ما اگر خودسازی کنند نه تنها با ناملایمات، منحرف نمی‌شود بلکه ناملایمات را اصلاح می‌کنند. حرف ما هم باید حکیمانه باشد و هم از کمات الهی استفاده کنیم و بر این اساس، ما و مسئولان باید وظیفه خودمان را انجام بدهیم.

مهمترین وظیفه ما این است که بدانیم خادم‌الشریعه هستیم

این نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های فقه، اصول، فلسفه اسلامی و تاریخ زندگانی پیشوایان دین، تصریح کرد: مهمترین وظیفه ما این است که بدانیم خادم‌الشریعه هستیم؛ طلبه ابتدا باید تقوا و علم داشته باشد و بعد قلم داشته باشد. همچنان که امام‌خمینی(ره) در این باره فرمودند روحانیت و حوزه‌های علمیه مستقل هستند لذا ما باید بدون وابستگی‌های حزبی عمل کنیم و آن‌ها را نیز هدایت کنیم نه اینکه خودمان در ذیل آنان قرار بگیریم.

حضرت آیت الله نجفی خطاب به طلاب، گفت: شما بهترین شغل را دارید چون شغل شما شغل انبیاء است، خدا را شکر کنید که این نعمت را به شما داده است. اگر می‌بینید روحانیت محبوب دل‌هاست تمام این‌ها محبتشان را خدا در دل مردم قرار داده است. اگر خدایی ناکرده ذره‌ای گرفتار وسوسه شیطان شویم نه تنها خسران می‌بینیم بلکه خیانت نیز کرده‌ایم.

این نماینده ولی فقیه و مراجع معظم تقلید در شرق تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز ماه محرم و سوگواری شهادت جانسوز سیدالشهدا(ع)، گفت: محبت امام حسین(ع) در دل و جان همگان قرار دارد، به همین دلیل همه ساله مراسم سوگواری شهادت آن حضرت، با شکوه بیشتری در ایران و سراسر جهان برگزار می‌شود.

امام جماعت مسجد جامع نبی اکرم(ص) گفت: امسال نیز مراسم سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله(ع) و اصحاب باوفایشان، در شبهای ماه های محرم و صفر در مسجد جامع نبی اکرم(ص) برگزار می‌شود.

لیلا پورقاسم 

انتهای پیام 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: