کد خبر: 3746804
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹
طباطبایی عنوان کرد:
گروه سلامت ـ مدیرکل انتقال خون استان تهران به نذر پلاسما اشاره کرد و گفت برای تولید داروهای مشتق از پلاسما نیازمند نذر پلاکت و پلاسما هستیم و مردم در هنگام اهدای خون به این نکته توجه کنند.
مردم در نذر خون نذر پلاکت و پلاسما در نظر داشته باشند/ مراکز فعال خون‌گیری در تاسوعا و عاشوراسید مرتضی طباطبایی، مدیرکل انتقال خون استان تهران، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با بیان اینکه در محرم امسال سازمان انتقال خون بر اهدای خون هدفمند تمرکز دارد، اظهار کرد: بر این اساس اهدا کننده‌ای که نذر دارد، یا به هر دلیل دیگری می‌خواهد خون خود را اهدا کند، می‌تواند، پلاکت و پلاسما نیز اهدا کند، که همچون خون نجات بخش جان بیماران است.
وی افزود: در حال حاضر اهدای پلاسما به گونه‌ای است که ما دارو‌های مشتق از پلاسما را از آن‌ها تولید می‌کنیم، آلبومین، آی‌وی آی‌جی، فاکتور ۸، فاکتور ۹، فیبرونوژن و بسیاری از دارو‌های دیگر از جمله آنها است، این دارو‌ها برای کشور حیاتی و ضروری است، چه بهتر وقتی توانایی تولید آن را داریم، این دارو‌ها از پلاسمای ایرانی تهیه شده و قیمت کمتری برای آنها پرداخت شود.
طباطبایی بیان کرد: در حال حاضر بیشتر پلاسما را نیاز داریم، چرا که تولیت تولید دارو‌های مشتق از پلاسما را برعهده گرفتیم و باید حداقل ۱۰ تا ۱۱ هزار لیتر تولید کنیم، که متأسفانه ۱۵۰۰ لیتر بیشتر تولید نکردیم، به این دلیل باید مردم را به سوی اهدای پلاسما سوق دهیم.
وی با بیان این که در حال حاضر کمبودی در ذخیره‌های خونی وجود ندارد، عنوان کرد: ما از مردم دارای گروه‌های خونی منفی به ویژه گروه خونی AB منفی در خواست می‌کنیم برای اهدای خون مراجعه و ما را در اواخر تابستان یاری کنند.
مدیرکل انتقال خون استان تهران در ادامه با بیان این اینکه در طرح نذر اهدای خون تأکید بر اهدای خون از تاسوعا تا اربعین است، گفت: امیدواریم مردم به جای اینکه تنها در این ایام خون خود را اهدا کنند، اهدای خود را در این بازه به تأخیر بیندازند تا برای ذخایر خونی ساماندهی مناسبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در عاشورا و تاسوعا دو مرکز جدید خون گیری فعال می‌شود، تصریح کرد: مرکز جامع ۲۰ را در شهر ری، بزرگراه امام علی (ع)، ورودی بلوار شهید کریمی جنب مجتمع ورزشی سوریان راه اندازی خواهیم کرد و مرکز جامع خون‌گیری در منطقه یک خیابان الهیه، خیابان زرگنده، خیابان عطاری مقدم؛ آغاز به کار خواهد کرد.
طباطبایی افزود: در شهرستان پیشوا به دلیل قمه زنی فراوان مردم در روز‌های عزاداری و فرمایش مقام معظم رهبری برای جایگزینی اهدای خون به جای آن، امسال با تعداد تخت بیشتری در آنجا حاضر می‌شویم، ضمن اینکه مرکز وصال شیرازی فعال بوده و علاوه بر آن مرکز شماره ۴ در تهرانپارس ضلع غربی پارک پلیس، مرکز بزرگراه ستاری بالاتر از مجتمع کوروش نبش بلواری خلیل آبادی روبه روی اورژانس تهران، در روز‌های تاسوعا و عاشورا فعال هستند.
مدیرکل انتقال خون استان تهران یادآور شد که یک سامانه نوبت‌دهی طرح نذر اهدای خون وجود دارد که هر کسی وارد این سامانه شود و نام خود را ثبت کند، می‌تواند بدون نوبت به مراکز مراجعه کرده و خون خود را اهدا کند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: