کد خبر: 3747481
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
گروه معارف - مدیر حوزه علمیه همدان گفت: اگر فردی برای دین خود صیغه ادا نخوانده باشد در تبدیل یا ادای دین خود محدودیتی ندارد و می‌تواند آزادانه عمل کند و دینش را تبدیل کند.

ادای نذورات به توانایی مالی شخص بستگی دارد

آیت‌الله سیدمصطفی موسوی‌اصفهانی، مدیر حوزه علمیه همدان در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، در رابطه با انجام نذورات و عدم توانایی مردم در ادای آن افزود: بسیاری از مردم برای نذر خود صیغه ادا خوانده‌اند که هر ساله ملزم به ادای دین خود می‌شوند اما با توجه به شرایط اقتصادی بد اگر توانایی و قدرت ادای دین خود را نداشته باشند و در صورت ادای دین خانواده‌شان در مضیقه قرار گیرند، می‌توانند نذر خود را انجام ندهند و عدم ادای دین در این صورت مشکلی نخواهد داشت.
این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مسائل مربوط به ادای دین فتوای مشترکی ندارد و مردم باید برای حل مشکل و مسأله به مقلد خود مراجعه کنند.
مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان همدان نیز در این‌باره گفت: اگر فردی برای دین خود صیغه ادا نخوانده باشد در تبدیل یا ادای دین خود محدودیتی ندارد و می‌تواند آزادانه عمل کند و دینش را تبدیل کند.
حجت‌الاسلام ناصر نقوی با بیان اینکه اصول ادای دین صلاحیت و توانایی پرداخت و ادای آن است، افزود: با توجه به اینکه امسال مردم با شرایط بد اقتصادی مواجه شده‌اند اگر نتوانند دین خود را ادا کنند از لحاظ شرعی مشکلی ندارد چرا که اصول ادای دین با نظر به صلاحیت و توانایی پرداخت و ادای آن است.
وی در پایان توصیه کرد: از مردم می‌خواهیم در صورت امکان و در حد توانایی خود حال و هوای معنوی خود را حفظ کنند و در ادای نذورات خود کوتاهی نکنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: