کد خبر: 3747530
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
گروه ادب ــ گزارش تحلیلی غلامعلی حدادعادل از راهپیمایی اربعین در کتاب «به صحرا شدم، عشق باریده بود...» از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.

گزارش تحلیلی حدادعادل از راهپیمایی اربعین منتشر شدبه گزارش ایکنا؛ غلامعلی حدادعادل گزارشی از همسفر شدن با راهپیمایان اربعین را در قالب کتابی با عنوان «به صحرا شدم، عشق باریده بود...» منتشر کرده و در آن به تحلیل ابعاد سیاسی و اجتماعی و مذهبی این رویداد بزرگ پرداخته است.
وی سال 1396 به نجف اشرف می‌رود و با سیل عظیم راه‌پیمایان اربعین هم مسیر می‌شود و شرحی از جریان این راه‌پیمایی و اتفاق‌های روی‌داده در مسیر نجف به کربلا را در کتاب جدیدش با عنوانی برگرفته از تذکر‌ة الاولیاء عطار نیشابوری ارائه می‌کند: «به صحرا شدم، عشق باریده بود...».
حدادعادل در این اثر که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر شده، این رویداد بزرگ مذهبی را ـ به صورتی که در سال‌های اخیر مرسوم شده است ـ پدیده‌ای تازه با ظرفیت‌های بسیار و ابعاد دینی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی گوناگون و، در عین حال، فرصتی مغتنم برای مردمی می‌داند که به انقلاب اسلامی دل‌بسته‌اند و در چهل سال گذشته با نثار جان و مال خویش از آن محافظت کرده‌اند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این اثر کم‌برگ ولی پربار پس از بیان گزارشی از این سفر معنوی و حال و هوای مسیر راه‌پیمایی و موکب‌ها و زائران، به تحلیل این پدیده بزرگ سیاسی و دینی و اجتماعی می‌پردازد و می‌گوید: راه‌پیمایی اربعین تنها سفری در جغرافیا نیست، بلکه حرکتی در تاریخ است؛ آن هم نه به گذشته، بلکه به آینده. آن‌چه به این سفر جغرافیایی عمق و معنای تاریخی بخشیده، تحولی است که در بصیرت راه‌پیمایان پدید آمده است.
وی در ادامه بر نقش انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار آن در ایجاد این تحول تأکید می‌کند و می‌افزاید: بی‌گمان انقلاب در این تحول تأثیر بسیار داشته است؛ انقلابی که هم خود حاصل آن بصیرت بوده و هم طی چهل سال گذشته، با پرورش نسلی نو در دامن خود، بر آن بصیرت افزوده است و در نتیجه چنین بصیرتی بود که «شهادت»، همچون رود سرخ و خروشانی که جوشیده از چشمۀ عاشورا بود، از حالت «ایستا» به حالتی «پویا» و توانمند درآمد و به مسلمانان عزت و قدرت بخشید.
رییس سابق مجلس شورای اسلامی معتقد است امام خمینی(ره) در جریان نهضت انقلاب، بُعد کمرنگ‌شده و فراموش‌شده حماسی عاشورا را زنده و روح حماسی را با تأکید بر عناصری مانند مبارزه و نبرد با حکومت ظالم و فاسد یزید و «شهادت»، در رگ‌های عزاداری جاری کرد.
حداد عادل، در عین حال، راه‌پیمایی اربعین را نمونه‌ای واقعی و عینی از تحقق مفهوم «گم شدن فرد در جامعه» و تمرینی برای حضور در جامعه آرمانی و ایمانی موعود تلقی می‌کند.
کتاب «به صحرا شدم، عشق باریده بود...» به قلم غلامعلی حداد عادل از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی با شمارگان دوهزار نسخه و با بهای هفت هزار تومان منتشر شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر فروشگاه‌های دفتر، این اثر و دیگر آثار دفتر نشر را از طریق مراجعه به نشانی اینترنتی www.farhangeeslamimag.com یاwww.daftarnashr.com/book خریداری کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: