کد خبر: 3747537
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱
گروه جامعه ــ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه منشا بسیاری از گلایه‌ها به ادراک حقوق شهروندی بر می‌گردد، گفت: کار فرهنگی باید انجام شود تا من مسئول خادم مردم باشم و نه رئیس مردم.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست دوره‌ای دستیاران حقوق شهروندی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها که با حضور مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی برگزارشد، با بیان اینکه ریشه بسیاری از گلایه‌ها به ادارک حقوق شهروندی بر می‌گردد، گفت: با فضایی مواجهیم که استکبار جهانی پرونده‌هایی را در مورد حقوق شهروندی علیه کشورمان باز کرده و همواره در مورد آن بحث می‌کنند، درحالی که حقوق شهروندی مدنظر آنها زندگی کردن به سبک خودشان است و می‌گویند با دنیا تعامل کنید همان‌گونه که ما می‌گوییم. 

وی با اشاره به اینکه در فرمان حضرت علی علیه السلام به مالک‌ جزئیات حقوق مردم تشریح شده است، افزود: در وحی الهی که به رسول اکرم (ص) نازل شده در سوره حجرات به طور مفصل به رعایت حقوق مردم چه به وسیله حاکمان و چه به وسیله خود مردم پرداخته شده است. ضمن اینکه در بعضی از آثار تاریخی بازمانده از پادشاهان ایران باستان به رعایت حقوق شهروندی تاکید شده است. بطور نمونه در تخت جمشید الواحی پیرامون رعایت حقوق کارگران وجود دارد درحالیکه عموم قصرهای پادشاهی آن زمان مبتنی بر ظلم و‌ زورگویی بوده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه در دین و تاریخ ما همواره حقوق بشر مهم بوده است، اظهار کرد: مهم آن است که چقدر منطبق بر این آموزه‌ها رفتار می‌کنیم و چقدر باعث بالاتر رفتن اعتماد مردم و کم شدن فساد شده‌ایم. 

کار فرهنگی باید انجام شود تا من مسئول خادم مردم باشم و نه رئیس مردم

وزیر جوان دولت تدبیر و‌ امید با اشاره به اینکه گذشته از وجود منشور و قانون، کار فرهنگی نیز باید انجام شود تا من مسئول در دوران مسئولیتم خادم مردم باشم و نه رئیس مردم، تصریح کرد: مطابق مفاهیم دینی و معارفی که در ابتدای انقلاب مطرح بود، تفاوت مسئول نسبت به عامه مردم مسئولیت و پاسخگو بودنش است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه باید برگردیم به اصل خودمان، خاطرنشان کرد: مگر می‌شود چشم‌مان را بر پایمال شدن حق مردم ببندیم در حالی که برابر جزء جزء اتفاقات زیر مجموعه خود مسئولیم و با مکانیزم‌های نظارتی باید با حق از دست رفته زیر مجموعه خود برخورد کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هر مسئولیتی روزی تمام می‌شود و فقط عملکرد می‌ماند، گفت: افزایش اعتماد مردم به مسئولان و نظام بالاترین سرمایه هر نظام است که البته باید برای پایداری این دستاورد بزرگ تلاش، پیگیری و‌ ممارست کرد.

آذری جهرمی با اشاره به عزم دولت دوازدهم در رفع تبعیض و ایجاد دسترسی مردم به اطلاعات که جزو‌حقوق شهروندی است، اظهار کرد: تعداد مشترکان پهن باند در کشور از ۳۴ میلیون به ۶۷ میلیون رسیده و بیش از 56 درصد از روستاهای بالای بیست خانوار به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند و تعداد شهرهای تحت پوشش پهن باند از 50 به 100 درصد رسیده است تا شکاف دیجیتال به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه مطابق آمارهای بین‌المللی، جمهوری اسلامی در سال نخست فعالیت دولت دوازدهم 20 رتبه در شاخص دولت الکترونیک ارتقا پیدا کرده است، افزود: فرایندها در دولت الکترونیک به تکریم مردم و ایجاد شفافیت کمک می‌کند.

راه‌اندازی سامانه آنلاین پایش تشعشعات رادیویی

وی ادامه داد: در حوزه اندازه گیری تشعشعات رادیویی نیز سامانه آنلاین پایش این تشعشعات را در دو شهر آماده کردیم و در شهرهای دیگر نیز درصدد آماده سازی آن هستیم.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید با اشاره به ارسال لایحه حقوقی زیرساخت‌ها به دولت برای تصویب، تصریح کرد: چهار لایحه دیگر نیز به زودی برای تصویب ارسال می‌شود.

عضو کابینه دوازدهم دولت از رسیدگی به شکایات مردمی با اهمیت و وسواس زیاد خبر داد و خاطرنشان کرد: سامانه 195 را که دریافت شکایات مردمی را برعهده دارد مورد توجه جدی قرار دادیم و شکایات مردمی را در کوتاه‌ترین زمان پاسخ می‌دهیم که امیدواریم مجموعه این اقدامات هم رضایت مردم را تامین کند و هم بخشی از قول‌های دولت در زمان انتخابات را محقق کند و در نهایت رضایت خداوند را در پی داشته باشد.

 انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: