کد خبر: 3747547
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان:
گروه اجتماعی- فاضلی، با تاکید بر اینکه عاشورا مفهومی عام است و هیچکس نمی‌تواند آن ‌را مختص خود بداند، خاطرنشان کرد: عبارت «ما رایت الا جمیلا» فرهنگ عمومی عاشوراست.

به گزارش ایکنا از گیلان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان امروز، 25 شهریور در نشست هم‌اندیشی علمی سبک زندگی ایرانی – اسلامی که در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین برنامه شورای فرهنگ عمومی استان در سال 97 همزمان با ایام محرم، اظهار کرد: محرم، تاسوعا و عاشورا، تعین واقعی فرهنگ عمومی است.

وی با بیان اینکه فرهنگ عمومی دارای سه مرحله اندیشه، گفتار و کردار است، تصریح کرد: در مرحله نخست انسان به مقوله‌ای می‌اندیشد و این اندیشه برایش درونی می‌شود، در ادامه از آنجا که زبان، تجسم اندیشه است، به زبان می‌آورد و در مرحله سوم این گفتار به کردار مبدل می‌شود.

این مسئول فرهنگی ادامه داد: عاشورا و ماه های محرم و صفر از مقولاتی است که در جامعه ما درونی شده است و مردم یک عمر با آن زندگی کرده‌اند؛ با اینکه عاشورا از نهاد دین برخواسته، اما بر همه نهادها از جمله اقتصاد، سیاست، فرهنگ و... تاثیر گذاشته است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان یادآور شد: می‌بینیم میلیاردها تومان در این ایام هزینه می‌شود، بدون ای‌که متولی مشخصی داشته باشد. در نهاد سیاست هم شاهد زبان همدلی و همگرایی هستیم لذا وقتی بحث عاشوراست، همه قومیت‌ها و حتی ملیت‌ها رنگ می‌بازد و ملت واحد شکل می‌گیرد.

فاضلی، مفاهیم عاشورا‌ الگویی مناسب برای تعالی فرهنگ و هنر دانست و گفت: با رجوع و تمسک به این فرهنگ عمیق اسلامی و شیعی‌ اثرهای ماندگاری با همین مضمون تولید و عرضه شده است.

وی با تاکید بر اینکه عاشورا مفهومی عام است و هیچکس نمی‌تواند آن ‌را مختص خود بداند، خاطرنشان کرد: عبارت «ما رایت الا جمیلا» فرهنگ عمومی عاشوراست که حضرت زینب(س) برای همیشه تاریخ، الگویی مناسب برای ما که دغدغه فرهنگ داریم قرار داد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: