کد خبر: 3752355
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
مهدی شیخ:
گروه سیاسی ــ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سؤال خود از وزیر ارشاد درباره کمک‌های بودجه‌ای به دستگاه‌های فرهنگی که قبلاً در قالب جدول شماره 17 بودجه صورت می‌گرفت، گفت: باید در مورد میزان کمک‌ها به طور دقیق شفاف‌سازی شود.

نحوه کمک‌های بودجه‌ای به دستگاه‌های فرهنگی شفاف‌سازی شودحجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی شیخ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، درباره سؤال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جلسه عصر روز گذشته این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت، گفت: بعد از بحث‌های زیادی که در سال گذشته درباره جدول معروف به جدول شماره 17 لایحه بودجه، که متشکل از تعدادی از دستگاه‌های فرهنگی و دینی بود، صورت گرفت، در نهایت بخشی از این دستگاه‌ها حذف و بخشی برای دریافت کمک مشخص و نحوه کمک به آن‌ها ذیل یکی از مواد قانون بودجه به آن اشاره شد.

وی افزود: بر همین اساس، هیئتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هدفمند‌شدن کمک‌ها به این دستگاه‌ها تشکیل شده است که سؤال بنده از آقای صالحی هم درباره نحوه فعالیت این هیئت در دریافت درخواست‌ها و تخصیص کمک‌ها بود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: وزیر ارشاد در توضیحات خود به مواردی از جمله حذف برخی دستگاه‌ها و چندمرحله‌ای شدن تخصیص  کمک‌ها براساس گزارش عملکرد اشاره کرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی با تأکید بر اینکه اقدامات نسبتاً خوبی در این راستا انجام شده، یادآور شد: البته هنوز باید تلاش‌های زیادی انجام شود تا رضایت نهایی حاصل شود. باید نسبت به میزان کمک‌ها به طور دقیق شفاف‌سازی شود و از طرف دیگر درخواست‌ها براساس نرم‌های مشخص قبلی دریافت شود و در مرحله تخصیص نیز باید سازوکارهای دقیقی تعبیه شود که هیچ سلیقه و لابی‌گری در آن تأثیری نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد کمیسیون فرهنگی جلسه‌ای ویژه در این مورد داشته باشد، اظهار کرد: با توجه به اینکه به زودی فصل بودجه در مجلس فرامی‌رسد، لازم است که نسبت به اعتبارات این بخش نمایندگان اقناع شوند که وزیر ارشاد از این مسئله استقبال کرد و همچنین بنده نیز با وی در همین باره دیداری خواهم داشت.

حجت‌الاسلام شیخ با تأکید بر اینکه بدون حمایت دولت حوزه فرهنگ اداره نمی‌شود، تصریح کرد: بسیار از مشکلات و ضعف‌ها به ویژه آسیب‌های اجتماعی در کشور ریشه فرهنگی دارد که برای رفع آن باید دولت حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشد. البته گروه‌های مردمی و خصوصی نیز باید در این بخش فعالانه نقش‌آفرین باشند؛ چراکه نیازمند تولید آثار فرهنگی خاصی هستیم.

عضو کمیسیون فرهنگی در پایان درباره قانع‌شدن خود از پاسخ‌های وزیر گفت: با توجه به روشی که در جلسه بر آن تأکید شد، بنده قانع شدم، ولی اعلام می‌کنم در صورتی که نسبت به آن تخطی صورت گیرد، این‌بار سؤالی درباره تمام کمک‌ها، چه در قالب این ماده و چه کمک‌های وزارت ارشاد به دستگاه‌های فرهنگی، مطرح خواهم کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: