کد خبر: 3753111
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
محمدعلی اسفنانی:
گروه سیاسی ــ عضو پیشین کمیسیون حقوقی ـ قضائی مجلس، درباره دستاورهای حکم دیوان دادگستری لاهه به نفع جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل گفت: به اعتقاد بنده صدور این حکم یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های ایران در عرصه حقوق بین‌الملل است و پیشنهاد می‌کنم این روز به عنوان یکی از روزهای مهم مبارزه با آمریکا در تاریخ کشور ثبت شود.

حکم دیوان دادگستری لاهه از بزرگ‌ترین پیروزی‌های ایران در عرصه حقوق بین‌الملل استبه گزارش ایکنا، صدور دستور موقت دیوان دادگستری لاهه علیه آمریکا در پرونده شکایت ایران، بازتاب‌های بسیاری به ویژه در بین مقامات ایالات متحده داشته است و از طرفی بسیاری از کارشناسان حقوق بین‌الملل، حکم را پیروزی بزرگ برای ایران در شرایط تحریم‌های دولتمردان آمریکا توصیف می‌کنند.

محمدعلی اسفنانی، حقوقدان و عضو پیشین کمیسیون حقوقی ـ قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با بیان اینکه براساس اصول حقوق بین‌الملل، دیوان لاهه یک مرجع بین‌المللی است که احکام آن لازم‌الاجراست؛ در واقع این احکام برای تمام کشورهای عضو سازمان ملل، لازم الاتباع است.

وی افزود: باید به آمریکایی‌ها که امروز می‌خواهند از اجرای حکم شانه خالی کنند و در واکنش‌های خود بیان کرده‌اند که حکم را نمی‌پذیرند، یادآور شویم که در گذشته در بسیار از موارد چه در دیوان داوری و چه دیوان دادگستری لاهه علیه ایران احکامی به نفع آنها صادر و اجرایی شده است و امروز نیز مجبور به پذیرش حکم صادره هستند.

اسفنانی با اشاره به صدور دستور موقت، درباره ضمانت اجرایی این دستور اظهار کرد: دستور موقت مطابق مقررات قانونی، از همان استحکام رأی قطعی برخوردار است و بلافاصله قابلیت اجرا پیدا می‌کند و اگر در آینده حکمی علیه آن صادر نشود، این دستور دائم می‌شود.

این حقوقدان در ادامه یادآور شد: از طرفی دیگر وقتی از لحاظ حقوقی مسئله را تحلیل می‌کنیم، قائل به این امر هستیم که معمولا دادگاه‌ها چه داخلی و چه بین‌المللی، وقتی بنا دارند حکمی را در قالب دستور موقت صادر کنند، تمام مبناهای آن درخواست و حکم را بررسی می‌کنند و کمتر اتفاق می‌افتد که دستور موقتی صادر شود و بعدا حکم نهایی متفاوت و خلاف آن باشد، لذا به نظر می‌رسد که موضوع و ادله ایران به دقت بررسی و مورد قبول قرار گرفته و این حکم قابلیت اجرا دارد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران درباره دستاورهای صدور این حکم در عرصه بین‌الملل برای جمهوری اسلامی، گفت: به اعتقاد بنده، صدور این حکم یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های ایران در عرصه حقوق بین‌الملل است و پیشنهاد می‌کنم این روز به عنوان یکی از روزهای مهم مبارزه با آمریکا در تاریخ کشور ثبت شود؛ چرا که با توجه به احاطه‌ آمریکایی‌ها بر مباحث جهانی، نفوذ آنها در سازمان ملل و مافیای قدرت آنها در دنیا که معمولا اجازه نمی‌دهند حتی در سازمان ملل کوچک‌ترین قطعنامه‌ای علیه خودشان یا همپیمانانشان صادر شود، صدور چنین قراری در دیوان دادگستری لاهه یک دستاورد ارزشمند برای جمهوری اسلامی است.

اسفنانی در تشریح دستاوردهای این پیروزی حقوقی اظهار کرد: نکته نخست اینکه این حکم و دستاورد مهم، حقانیت جمهوری اسلامی را بعد از مدت‌ها تحریم‌های ظالمانه ثابت کرد و در مقابل آمریکایی‌ها را که سعی در کسب وجاهت قانونی برای تحریم‌ها داشتند، محکوم کرد و باطل‌بودن ادعای آنها محرز شد.

وی اضافه کرد: همچنین با صدور این حکم، اعتبار آمریکا در عرصه بین‌الملل بسیار آسیب دید و مشخص شد که این کشور، اعتباری در دنیا در مسائل مختلف از جمله حقوق بشر، تحریم‌ها و سایر ادعاهای خود ندارد.

این حقوقدان در پایان یادآور شد: در روزهای اخیر شاهد واکنش‌هایی از سوی مسئولان آمریکایی در قبال این حکم بودیم تا جایی که اعلام ‌کردند از معاهده مودت بین دو کشور خارج می‌شوند و از اجرای حکم سرباز می‌زنند که در صورت تحقق این ادعاها، باز هم شاهد بی‌اعتباری آن‌ها در عرصه بین‌المللی خواهیم بود؛ چرا که تعهدات بین‌المللی دولت‌ها امری کاملا پذیرفته شده و لازم الاجراست. در مجموع این اتفاق از هر حیث، از صدور دستور موقت تا عدم پذیرش آن توسط آمریکایی‌ها، یک پیروزی برای جمهوری اسلامی و شکست و بی‌اعتمادی برای دولت آمریکاست.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: