کد خبر: 3753968
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
حجت‌الاسلام‌ قرائتی تشریح کرد:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مفسر و معلم قرآن کریم بیان کرد: سواد کمی دارم اما علت موفقیتم فقط لطف خداوند و دعای خیر پدرم بود؛ توصیه می‌کنم برای فرزندانتان دعای خیر کنید تا موفق شوند.

رازهای موفقیت معلم قرآن/ لطف خدا و دعای خیر پدربه گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام‌‌‌والمسلمین محسن قرائتی، مفسر و معلم قرآن کریم، در اختتامیه بیست‌وششمین دوره و افتتاحیه بیست‌وهفتمین دوره برنامه «درس‌هایی از قرآن» که امروز دوشنبه، ۱۶ مهرماه، در سالن شیخ صدوق(ره) آستان حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار شد، بیان کرد: درس‌هایی از قرآن چهل سال است که در حال برگزاری است. حدود 30 سال نیز در کنار پخش تلویزیونی، شاهد برپایی مسابقات کتبی بودیم و حدود دو و‌ نیم میلیون مخاطب طی این سال‌ها جمع شده‌اند.

این مفسر قرآن در مورد رمز موفقیت برنامه درس‌هایی از قرآن بیان کرد: من سواد معمولی دارم، اما اگر موفقیتی هست، این امر در ابتدا، میان و انتهای کار فقط لطف خداوند و دعای پدرم بوده است. پدرم صاحب فرزند نمی‌شد و در سن ۴۵سالگی در کنار خانه خدا از خداوند می‌خواهد که فرزندی به او بدهد تا مبلّغ دین شود و این دعای خیر پدرم اثر بسیاری در موفقیت من داشت. لذا برای فرزندانتان دعای خیر کنید تا موفق شوند.

قرائتی اظهار کرد: دوست خوب هم در این امر بی‌اثر نبوده است‌. مرحوم آیت‌الله مشرقی دوست ۱۴تا ۲۴سالگی من بود که اهل ترک گناه و مکروهات بود و رابطه با این فرد باتقوا سبب شد تا راه درست را پیش بروم.

وی ادامه داد: همیشه کودکان از لحاظ رسیدگی دینی محروم بودند؛ چراکه پزشک اطفال داشتیم، اما روحانی اطفال نداشتیم. لذا بنده تصمیم گرفتم این کار انجام نشده را به دست بگیرم و از پیش‌نمازی دانش‌آموزان شروع کردم. سعی کنیم به کارهای انجام نشده عمل کنیم نه کارهایی را که در بورس است.

این استاد قرآن تصریح کرد: باید جلسات خانگی را زیر نظر اسلام‌شناسان تشکیل دهیم؛ به‌ گونه‌ای که در حد یک ربع مسئله و حدیثی در جمع خویشاوندان بیان کنیم که اثر بسیاری در تربیت کودکانمان دارد. این جلسات ارزان‌قیمت، ساده و دور از سیاست هستند. بهتر است سعی کنیم طوری رفتار کنیم که اگر امکانات نبود، سرنگون نشویم. مثلاً در زمان انقلاب تابلو و گچ نداشتیم. لذا مقوا به دیوار چسباندیم و با زغال می‌نوشتیم.

وی با اشاره به ا‌ینکه یکی دیگر از رازهای موفقیت من تحصیل در حوزه بود و باید درس‌های حوزه را بخوانیم، افزود: قانع به این دروس نباشیم. طی سال تحصیلی روز تعطیل بسیار داریم، ۱۰۰ روز تابستان، ۱۰۰ روز پنجشنبه و جمعه و چندین روز هم مناسبت‌های مذهبی و تاریخی داریم و باید از این فرصت برای مطالعه این دروس استفاده کنیم.

رازهای موفقیت معلم قرآن/ لطف خدا و دعای خیر پدر

قرائتی بیان کرد: درس‌های حوزه و دانشگاه لازم است، اما کافی نیست. کنار همه درس‌هایم، تفسیر قرآن را نیز مطالعه کردم. دو هزار و ۶۰۰ نکته حقوقی در قرآن است. آیا در کتاب‌های حقوق ما آمده است؟ در مورد همه رشته‌های مدیریت، راه‌سازی و ... در قرآن آیه است، اما در کتاب‌های دانشگاهی ما نیست.

وی تصریح کرد: متأسفانه دانش‌آموزان و دانشجویان برخی دروسی را می‌خوانند که لزومی برایشان ندارد. بنده توصیه می‌کنم که همه فیلم‌ها و تبلیغات را نبینید. سعی کنید تا چکیده هر مطلب را بنویسید. این کار سه فایده دارد. هم خودتان سال‌های بعد می‌توانید بخوانید، هم اینکه در اختیار دیگران و اساتید می‌گذارید و اینکه در نوشتن کتاب کمکتان می‌کند. در این زمینه حدیث نیز داریم. 

قرائتی گفت: در بین رشته‌ها تبلیغ را انتخاب کردم، زیرا زود نتیجه می‌دهد و در میان شهرها شهر خودم کاشان را انتخاب کردم و چهار سال رایگان کلاس قرآن در کاشان برگزار کردم و از میان نثرها نثر نو و از میان متن‌ها متن قرآن را در کارم استفاده کردم و محور کاری‌ام فقط قرآن است. همچنین، کلاس‌هایم تنوع داشت و علاوه بر آموزش قرآن، آیه، تفسیر، قصه و مسئله‌ای در حد سه ثانیه می‌گفتم که جذب را بیشتر می‌کرد. 

این مفسر قرآن افزود: هیچ‌ گاه از تنهایی نترسید. مثلٱ اگر در جلسه‌‌ای‌ نشستیم و وقت نماز است، تنهایی در جلسه نماز بخوانیم. این نشانه اراده است. مثلاً اگر همه فامیل بدحجاب بودند، شما باحجاب باشید. طلایی باشید که آب نشوید. آب و هوا نباشید که تحت تأثیر قرار بگیرید. 

وی گفت: از گذشته تاکنون در منزل خودم کلاس داشتم. چه از زمانی که منزلم از خشت و گل بود و چه اکنون که چهار طبقه شده که در هر طبقه کلاس دارم. همچنین، ستادهای نماز و زکات را راه‌اندازی کردم که ۳۰۰ تا۴۰۰ میلیارد تومان زکات هر ساله جمع می‌شود.

رازهای موفقیت معلم قرآن/ لطف خدا و دعای خیر پدر

استاد اخلاق ادامه داد: در قم در خانه‌ها را می‌زدم و از پسربچه‌ها دعوت می‌کردم به کلاس قرآن بیایند. این کلاس‌ها را با هفت نفر شروع کردم و به لطف خدا گسترش پیدا کرد تا حدی که مورد تأیید بزرگانی چون آیت‌الله مشکینی و مرحوم مطهری قرار گرفت. این بزرگان در جلساتم شرکت می‌کردند و خبر این برنامه‌ها را به گوش امام(ره) نیز رساندند. 

قرائتی افزود: این برنامه در ابتدا بسیار ناچیز بود و سپس تبدیل به یک جریان شد. پس باید سعی کنیم جریان‌ساز باشیم که می‌توان این کار را از بانوان یاد گرفت. به‌ طور مثال چوب کبریت جرقه دارد که به گاز می‌رسد و سپس، با حرارت گاز غذا پخته می‌شود. شمایی که در کلاس درس‌هایی از قرآن شرکت کردید، اگر علاقه دارید، تا طلبگی نیز پیش بیایید؛ چراکه بسیار به طلبه نیاز داریم. البته مشکلاتی در این شغل وجود دارد، اما نترسید که خداوند روزی‌رسان است.

رازهای موفقیت معلم قرآن/ لطف خدا و دعای خیر پدر

وی گفت: اگر دقت کنید، می‌بینید که در جامعه لیسانس بیکار بسیار داریم، اما روحانی بیکار کم داریم به‌ شرط اینکه نهج‌البلاغه در دستش باشد. پس اگر اهل مهارت و کار باشیم، کار نیز وجود دارد.

این استاد قرآن بیان کرد: البته نباید به کار موجود قانع باشیم. باید زیاد سفر و کار کنیم، اما درگیر خط و قشر خاصی نباشیم. مانند خورشید که به همه عالم می‌تابد، اما در بند کسی نیست. متأسفانه بسیاری از ما به دیگران خیر نمی‌رسانیم، حتی گوشت قربانی را هم فقط به دوستان و فامیل می‌دهیم. البته این را انکار نمی‌کنم دوستان نیز توقع دارند، اما به ناشناس‌ها هم خیر برسانیم.

قرائتی در پایان گفت: این سخنان تعریف از خودم نبود. آدم کم‌سوادی هستم، بلکه این موارد دلایل موفقیت و چهل ساله شدن برنامه درس‌هایی از قرآن است.

گزارش تصویری را اینجا ببینید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: