کد خبر: 3753973
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
گروه اجتماعی ـ مدیركل صدا و سیمای فارس در تشریح برنامه‌های یادروز حافظ این مركز از پخش برنامه «شب‌های حافظیه» به‌مدت یك هفته از شبكه فارس خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، سیدتقی سهرابی، مدیركل صدا و سیمای فارس امروز، 16 مهرماه حافظ را پدیده منحصر به فرد ادبیات جهان خواند و گفت: پرداختن به لسان‌الغیب حافظ شیرازی منحصر به هفته و روز خاص نیست و در طول سال به دنبال ایجاد فرصت برای معرفی ابعاد شخصیتی و امتیازات معنوی و الهی این شاعر بزرگ فارس از طریق شبکه‌های متعدد ملی و بین‌المللی جمهوری اسلامی هستیم.
وی به تشریح برنامه‌های سیمای فارس به مناسبت یادروز حافظ پرداخت و گفت: «شب‌های حافظیه» برنامه‌ای است با رویکرد ادبی، هنری و فرهنگی که به مناسبت هفته گردشگری وهمچنین یادروز حافظ (20 مهر) به‌مدت یک هفته از ساعت 21 به طور زنده از شبکه فارس پخش می‌شود.
سهرابی ادامه داد: در این برنامه شاعران، ادیبان، هنرمندان و استادان دانشگاه و پیشکسوتان عرصه‌های فرهنگ استان حضور دارند و درباره فرهنگ و ادب فارس بحث و گفت‌گو می‌کنند.
مدیرکل صدا وسیمای فارس به برنامه تخصصی با عنوان «می بی غش» اشاره کرد و افزود: شورای طرح و برنامه صدا وسیمای فارس به فکر برنامه‌ای در شان حافظ لسان الغیب بود و پس از بررسی‌های عمیق به طرح برنامه «می بی غش» با حضور پژوهشگران ملی به بازنمایی شخصیت خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی پرداخت و این برنامه مورد توجه مدیران ارشد سازمان قرار گرفت و بناست از شبکه‌های ملی نیز پخش شود.
وی «می بی غش» را تلاشی رسانه‌ای توصیف کرد که با حضور و هم‌اندیشی کارشناسان ادبی و پژوهشگران صاحب نام کشور همچون غلامحسین دینانی، بهاء‌الدین خرمشاهی و سیروس شمیسا و همچنین بررسی منابع و اسناد موجود و طراحی آیتم‌های مرتبط به رمزگشایی شخصیت، افکار و اندیشه‌های این شاعربلند آوازه ایران و جهان پرداخته شود و با مراجعه به اشعار وی و در نظر گرفتن وضعیت و شرایط حاکم بر روزگار وی راز ماندگاری و جهانی شدن او را نشان دهد.
سهرابی بیان كرد: حافظ در شیراز به دنیا آمد، رشد کرد و در میان ادیبان برجسته دنیا رخ نمود و چهره تابناک ادب فارسی شد و مدیریت صدا وسیمای فارس پرداختن به این شاعر نام آشنای جهان را تکلیف رسانه‌ای خود می‌داند، لذا این برنامه برای اولین بار در چنین سطح و گستره‌ای و به طور ویژه در باره حافظ در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف پخش از شبکه‌های سراسری و بین‌المللی تولید شد.
وی، برنامه «نگاه روز» ساعت 11:20 صبح به‌مدت 20 دقیقه با محوریت حافظ و حضور مسئولان برگزاری یادروز حافظ را از دیگر برنامه‌های سیمای فارس بیان کرد.
مدیرکل صدا و سیمای فارس همچنین از برنامه‌ریزی گسترده برای پوشش رسانه‌ای مراسم بزرگداشت این شاعر شهیر ایران و جهان در 20 مهر از ساعت 21 تا 23 خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه‌ریزی تلاش خواهیم کرد که این مناسبت در شبکه‌های محلی، ملی و بین‌المللی صدا و سیما و فضای مجازی به‌صورت زنده پخش شود.
سهرابی با بیان اینكه صدای مرکز فارس به مناسبت یادروز حافظ ویژه برنامه‌های خاصی تهیه و پخش می‌کند، گفت: اجرای مشترک با رادیو فرهنگ در تاریخ‌های 19 و 20 مهرماه به‌مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی فرهنگ و فارس به مناسبت یادروروز حافظ پخش می‌شود.این برنامه به شخصیت و اشعار حافظ شیرازی و رویدادهای سالروز بزرگداشت حافظ می پردازد.
وی همچنین با تصریح اینكه برنامه «مشاعره» با دعوت از شاعران بومی محلی، مسابقه ای را با محوریت اشعار حافظ برگزار می‌کند، گفت: پخش دو مستند فاخر به نام‌های «مسافر شیراز» و «خلوت گه راز» پیرامون حافظیه و اشعار حافظ شیرازی هر دو به مدت 30 دقیقه و نمایش بلند «حافظانه» با رویکرد زندگی حافظ در شب بزرگداشت حافظ، پوشش برنامه‌های سالروز بزرگداشت حافظ به شکل حضوری و ارتباط تلفنی با مسئولان برنامه بزرگداشت در برنامه‌های مجله صبحگاهی، نیمروزی و عصر گاهی و همچنین برنامه «ایوان آینه» که برنامه زنده ادبی است به مدت 60 دقیقه از برنامه‌های رادیو فارس به مناسبت یادروز حافظ است.
سهرابی پوشش خبری مراسم یادروز حافظ، تهیه دو گزارش تولیدی معرفی حافظ و گزارش مکتوب را ازاقدامات واحد خبر مرکز فارس بیان کرد و گفت: انتشارات بسته‌های ویدیویی حافظنامه ، معرفی برنامه‌های ویژه گرامیداشت روز حافظ نیز در دستور کار فضای مجازی مرکز فارس قرار دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: