کد خبر: 3754706
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹
نویسنده کتاب «فرنگیس»:
گروه فرهنگی - نویسنده کتاب «فرنگیس» با تأکید بر اینکه کتاب فرنگیس هم نامزد جشنواره جلال آل احمد و هم کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است، ادامه داد: توجه مقام معظم رهبری به کتاب من ثروت بزرگی است که در تمام زندگی به دست آورده‌ام.

باید خراسان رضوی را به جایگاه مطلوب خود در حوزه کتابخوانی برسانیم/////////////////توجه رهبری به کتابم بزرگترین ثروت زندگی‌ام است

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام علی اکبر سبزیان امروز در همایش تجلیل از کتاب «فرنگیس» که در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت برگزار شد، اظهار کرد: ما به عنوان اداره کل کتابخانه‌ها چند هدف اصلی برای اینگونه همایش‌ها در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه اولین هدف ما معرفی کتاب مفید و ارزشمند به جامعه است، ادامه داد: اتفاق بسیار مبارکی که در خصوص کتاب فرنگیس افتاده، تجلیل حضوری مقام معظم رهبری و تقریظ ایشان بر این کتاب است. مقام معظم رهبری راوی و نویسنده این کتاب ارزشمند را مورد تفقد قرار دادند و از نقش زنان و شیر زنان ایرانی به خصوص بانو فرنگیس حیدرپور که با دست خالی از کشور دفاع کرده، تجلیل کردند.

حجت‌الاسلام سبزیان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری از نویسنده این کتاب که می‌تواند منشأ اثر باشد نیز تجلیل کردند، گفت: نکته دوم در مورد برگزاری اینگونه همایش‌ها این خواهد بود که روایت‌هایی از دفاع مقدس که نه دیده و نه شنیده شده‌اند، بازخوانی خواهد شد. امروز قسمت‌های عظیمی از دفاع مقدس دیده نشده و نمونه آن رشادت بانوی شجاعی از گیلان غرب است که خیلی دیده نشده است.

مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه باید این کتاب را به عنوان منبعی برای آموزش مهارت‌های زندگی به جامعه معرفی کرد، عنوان کرد: قبل از این کتاب، کتاب «دختر شیران» شاید بهترین کتاب برای تمرین مهارت صبر بود ولی امروز خواندن کتاب «فرنگیس» به اندازه ساعت‌ها و یا چند ترم دانشگاهی می‌تواند مفهوم صبر و مقاومت را تبیین کند.

وی با بیان اینکه امروزه بیش از هر زمانی به مساله صبر و تاب آوری نیازمندیم، عنوان کرد: بانو فرنگیس سختی‌های بسیاری کشیده است ولی هم اکنون که او را می‌بینیم بسیار آرام و صبور است. امروز می‌توان با صبر و تحمل بسیاری از مشکلات جامعه را حل کرد.

خواندن کتاب‌هایی با مضامین صبر و تحمل راه حل مشکلات جامعه
حجت‌الاسلام سبزیان با اشاره به اینکه اهل کتاب باید اینگونه معارف را در قالب اینگونه کتاب‌ها معرفی کنند، گفت: نوشتن و خواندن اینگونه کتاب‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مؤثر خواهند بود و امیدواریم با همت مسؤلان بتوانیم اقدامات خوبی در این زمینه داشته باشیم.

مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه استان خراسان رضوی استان عالم آل محمد(ص) باید استان دانایی باشد، اظهار کرد: شعار ما در خصوص استان خراسان رضوی، استان کتاب، دانایی و زندگی است و باید همه سعی و تلاش خود را انجام دهیم تا استان به جایگاه مطلوب خود در حوزه کتاب و کتابخوانی برسد.

وی با بیان اینکه در برابر عظمت کار بانو حیدرپور سر تعظیم فرود می‌آورم، ادامه داد: برای قلم، ایده و فکر نویسنده این کتاب نیز آرزوی برکت دارم و امیدوارم با زیارت علی ابن موسی الرضا(ع) این برکت چندین برابر شود.

در ادامه این مراسم مهناز فتاحی، نویسنده کتاب «فرنگیس»، با بیان اینکه تمام سعی خود را برای نوشتن کتابی کامل و جامع کرده است، اظهار کرد: تمام سعی خود را انجام دادم که هیچ خاطره‌ای از آن اتفاق ناگفته نماند لذا برای نوشتن کتاب از همه دوستان، آشنایان و خانواده فرنگیس کمک گرفتم. 

امیدوارم کتابم به زبان‌های روز دنیا ترجمه شود
وی با بیان اینکه امیدوار است که این کتاب به زبان‌های روز دنیا ترجمه شود، ادامه داد: امیدوارم این کتاب به زبان‌های مختلف ترجمه شود تا همه دنیا بدانند که چه ظلم‌هایی به مردم ایران روا داشته شد و در کنار آن نیز دلیر مردان و شیر زنان دوران دفاع مقدس نیز به جهانیان شناسانده شوند.

فتاحی با تأکید بر اینکه کتاب «فرنگیس» به هر زبان هنری دیگری می‌تواند منتشر شود، گفت: مدافعان حرم گنج‌هایی هستند که باید آنان را دریابیم. قلم من و تبر فرنگیس هر دو یک کار را انجام می‌دهند. در زمان جنگ تبر فرنگیس کاری کرد که کشورم سربلند شود و امروز نیز من با قلم خود باید برای سربلندی کشورم تلاش کنم.

نویسنده کتاب «فرنگیس» با بیان اینکه اهالی قلم باید برای نوشتن زندگی نامه و خاطرات شهیدان مدافع حرم همت بیشتری کنند، خطاب به آنان عنوان کرد: نویسنده‌ها از نوشتن نترسید؛ خاطرات این بزرگمردان همیشه جای نوشتن دارد و خواهد داشت. ما در کرمانشاه به علاقه مندان نویسندگی کمک می‌کنیم تا بتوانند استارت نویسندگی را زده و شروع به نوشتن خاطرات دلیر مردان و شیر زنان کشور کنند.

وی با بیان اینکه نوشتن این کتاب، تجلیل مقام معظم رهبری از آن و تقریظ ایشان همه و همه پیام‌های بسیار مهمی دارد، ادامه داد: باید حرکت کتابخوانی را آغاز کنیم. مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر نوشتن و ثبت اینگونه خاطرات دارند و خود نیز در حوزه کتابخوانی بسیار پیشقدم بوده و کتابخوان ماهری هستند.

فتاحی دیدار با مقام معظم رهبری را اتفاق بی نظیری در زندگی‌اش دانست و گفت: در آن دیدار بعد از تقریظ مقام معظم رهبری با ایشان دیدار خصوص داشتیم و پشت سر ایشان نماز خواندیم که این باعث شعف و خوشحالی من شد. در آن دیدار ایشان بارها مرا مورد تفقد قرار دادند و فرمودند «آفرین بسیار خوب نوشته بودید».

توجه مقام معظم رهبری به کتابم بزرگترین ثروت زندگی‌ام است
نویسنده کتاب «فرنگیس» با تأکید بر اینکه کتاب «فرنگیس» هم نامزد جشنواره جلال آل احمد و هم کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده، ادامه داد: توجه مقام معظم رهبری به کتاب من ثروت بزرگی است که در تمام زندگی به دست آورده‌ام.

وی ادامه داد: در بهمن ماهی که به همراه نویسندگان به خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودیم، از ایشان تقاضا کردم که بر کتاب من تقریظی بنویسند. ایشان فرمودند «من باید کتاب را بخوانم و اگر دلم را بلرزاند، حتما بر آن تقریظ خواهم نوشت». همانگونه شد و مقام معظم رهبری بعد از تقریبا 10 روز بر کتاب من تقریظ نوشتند.

در ادامه نیز فرنگیس حیدرپور، راوی کتاب، در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه «اگر دوباره جنگی رخ دهد، هنوز هم همانند گذشته مقابل آنان می‌ایستد یا نه؟»، گفت: دشمن، دشمن است و برایم فرقی ندارد. اگر خدایی نکرده جنگی رخ دهد همانند گذشته قوی، محکم و شجاع با همه جانم در برابر آنان خواهم ایستاد و اجازه نخواهم داد که به یک وجب از خاک کشورم تعرض شود.

باید خراسان رضوی را به جایگاه مطلوب خود در حوزه کتابخوانی برسانیم/////////////////توجه رهبری به کتابم بزرگترین ثروت زندگی‌ام است

در ادامه این مراسم محمد رحیم نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، با بیان اینکه داستان فرنگیس داستانی بسیار عجیب است، اظهار کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری خاطرات شهدا و جانبازان از دفاع مقدسشان به منزله آیات قرآن کریم است؛ هر چقدر که بر روی آنان کار شود، باز هم تازگی دارد.

وی با بیان اینکه شهدا افتخار ما هستند، ادامه داد: بانو فرنگیس نیز یکی از افتخارات ما هستند. ارزش کتاب فرنگیس را از توجه مقام معظم رهبری به این کتاب فهمید. 

نوروزیان با اشاره به اینکه فرهنگ کتابخوانی در کشور ما ضعیف است، تصریح کرد: اگر جامعه به سمت کتابخوانی حرکت کند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

در میانه مراسم نیز بخش‌هایی از کتاب «فرنگیس» توسط مسؤلان حاضر در همایش و نویسنده کتاب به خوانش گذاشته شد.

در پایان این مراسم نیز از خانواده شهید مدافع حرم جواد محمدی منفرد، بانو فرنگیس حیدرپور و مهناز فتاحی راوی و نویسنده کتاب تجلیل شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: