کد خبر: 3755343
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
گروه بین‌الملل ـ کلیپ دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره کمالات حافظ و حفظ قرآن توسط این شاعر نامدار پارسی گوی در مراسم بزرگداشت حافظ در بلاروس پخش شد.

به گزارش ایکنا به نقل از وب سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس؛  در روز پنج‌شنبه(19 مهرماه) در آستانه بیستم مهر روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی، شاعر بلند آوازه ایران زمین، برنامه‌ای با حضور ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی سفارت ایران در بلاروس و جمعی از فارسی آموزان این کشور در مرکز ایرانشناسی دانشگاه تربیت معلم شهر مینسک برگزار شد. این برنامه در راستای بزرگداشت مشاهیر فرهنگ و ادب کشورمان در مراکز ایرانشناسی موجود در 4 دانشگاه این شهر به اجرا در آمد.

در ابتدای برنامه، پس از نمایش کلیپی از آرامگاه حافظ و کلیپی کوتاه حاوی نظرات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله) در خصوص کمالات حافظ و به طور مشخص حفظ قرآن مجید توسط وی، خانم ندا حسن شالی، مدرس زبان فارسی دانشگاه دولتی زبانشناسی مینسک ضمن خوشامد گویی به حاضران، برنامه را با قرائت غزل یوسف گمگشته به دو زبان فارسی و روسی آغاز کرد.

در ادامه رایزن فرهنگی ایران در مینسک، ضمن ابراز خوشوقتی از حضور مجدد در جمع فارسی‌آموزان به بیان نکاتی در باب جایگاه حافظ در میان ایرانیان و ادب دوستان سراسر جهان پرداخت.

ابوالقاسم مختاریان گفت: تلاش اندیشمندان، شعرا و ادیبان همواره در راستای انتقال مضامین ارزشمند در قالب هایی لذت بخش، شیرین و با زبان و ادبیات کوتاه شعر به ابنای بشر بوده است. از همین رو ایرانیان سعدی و حافظ را شیرین سخن خطاب می‌کنند.

  وی در ادامه پس از اشاره به ترجمه های اشعار حافظ توسط ادیبانی همچون «سنکوفسکی»، «بستوژیو-مارلینسکی» و «آفاناسی فت»، فرازهایی از مقاله «مطالعه تطبیقی اشعار حافظ و پوشکین، حافظ و ادبیات روسی» اثر زهرا محمدی، استاد دانشگاه تهران را برای حاضران قرائت کرد و گفت: حافظ بیش از هر چیز با دیوان «شرقی ـ غربی» گوته به جامعه ادبی روسیه شناسانده شد. پس از آن ترجمه‌هایی از اشعار او در مجلات مختلف به‌چاپ رسید که برخی مستقیمأ از زبان فارسی به روسی و برخی از زبان‌های اروپایی به روسی ترجمه شده بود. در میان شاعران قرن طلایی ادبیات روسیه، پوشکین بیش از هر شاعر دیگری مضامینی نزدیک به شعر و اندیشه حافظ در اشعار خود آورده است.

در ادامه برنامه تعدادی از حاضران به قرائت شعر و مقاله با موضوعاتی همچون «چند ویژگی از غزلیات حافظ»، «غزلیات حافظ شیرازی، درسهایی برای زندگی»، «تأثیر اشعار حافظ شیرازی بر ادبیات شرق» و «شمس الدین حافظ شیرازی، یکی از برجسته ترین غزلسراهای ادبیات جهان» پرداختند.

در پایان نیز پس از توزیع فال حافظ در میان حاضران(که طبق سنت مردم بلاروس و توسط خانم الکساندرا جنتی، تهیه شده بود)، چند نسخه از کتاب‌های شعر و داستان از ادبیات معاصر ایران به نویسندگان مقالات اهدا شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: