کد خبر: 3756763
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
مدیرکل بنیاد شهید گیلان خبر داد:
گروه اجتماعی - پاکاری، از برگزاری سومین جشنواره استانی «نامه‌ای به یک شهید» به‌مناسبت روز بزرگداشت شهدا خبر داد و گفت: ۲۰ آذر آخرین مهلت شرکت در جشنواره مذکور است.

برگزاری سومین جشنواره استانی «نامه ای به یک شهید»

عبدالله پاکاری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان در گفت وگو با ایکنا از گیلان، از برگزاری سومین جشنواره استانی «نامه‌ای به یک شهید» به مناسبت 22 اسفند، روز بزرگداشت شهدا خبر داد و اظهار کرد: هدف از برگزاری این مسابقه رستگاری دنیوی و اخروی امت اسلام در گرو اعتلای حیات معنوی و تحقق احکام الهی و آموزه‌های دینی است.

وی با بیان اینکه دین مبین اسلام و فرهنگ غنی و متعالی تشیع واجد عالی‌ترین منابع و مبانی این اعتلای معنوی و فرهنگی است، افزود: میزان تحقق و تعیین این مبانی، حدود رسیدن به ‌مراتب معینی از عزت و اقتدار تاریخی در شئون مختلف حیات اجتماعی را رقم می‌زند و بی‌گمان، اوج اصالت و کمال این جهان‌بینی و تعالی را در فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت می‌توان درک و تحلیل کرد و به منصه ظهور و بروز انسانی و اجتماعی رساند.

این مقام مسئول، با اشاره به برگزاری جشنواره مذکور با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان، تصریح کرد: جشنواره «نامه ای به یک شهید» علاوه بر زنده نگه ‌داشتن یاد و نام شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت میان دانش آموزان به ‌عنوان آینده‌سازان این جامعه، زمینه‌ای را جهت تقویت انگیزه و همچنین دریافت ایده‌ها و تولید آثار فاخر در این عرصه با مشارکت قشر دانش‌آموز فراهم می کند.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان، اجرای برنامه‌های ترویجی به ‌منظور بزرگداشت روز شهدا و تعمیق آگاهی اقشار مختلف جامعه، ایجاد ارتباط نزدیک و درک عمیق‌تر نسل جوان از جمله دانش آموزان با فرهنگ ایثار و شهادت، بهره‌گیری از ابتکار و اندیشه‌های دانش آموزان در تولید محتوای مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت، بهره‌برداری و استفاده از محتوای تولید شده در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های مجازی و بزرگداشت روز شهدا با استفاده از تعداد قابل ‌توجه دانش آموزان و خانواده‌هایشان را از جمله اهداف برگزاری جشنواره «نامه ای به یک شهید» دانست و افزود: سال 95 بیش از 5 هزار اثر و سال گذشته بیش از 11 هزار اثر از سوی دانش آموزان استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

وی با بیان اینکه جشنواره مذکور در دو بخش نامه و شعر برگزار می‌شود، گفت: بخش نامه مخصوص دانش آموزان پایه سوم مقطع ابتدایی تا پایان مقطع متوسطه دوم است، اما بخش شعر برای دو گروه سنی 9 تا 13 سال و 14 تا 18 سال و در دو قالب آزاد و کلاسیک برگزار می شود.

پاکاری، «انتظار شهدا از دانش آموزان» و «وظایف دانش آموزان در قبال خانواده شهدا» را محور نامه ها و اشعار دانست و بیان کرد: تبیین فرهنگ ایثار و شهادت از منظر دانش آموزان، بیان وظایف امروز دانش آموزان نسبت به آرمان‌های شهدا، تاثیرگذاری و جذب مخاطب، رعایت نکات ادبی و قواعد دستوری در نگارش انشا و رعایت ایجاز و اختصار از جمله شاخص های انتخاب آثار برتر است.

وی با بیان اینکه دانش آموزان می‌توانند آثار خود را به ‌صورت الکترونیکی و از طریق درگاه ایجاد شده بر روی پایگاه جامع فرهنگ ایثار و شهادت به نشانی «http://gilan.navideshahed.com» ارسال کنند، متذکر شد: همچنین مدارس سراسر استان می‌توانند پس از جمع‌آوری آثار دانش آموزان تحت پوشش خود نسبت به تحویل آن به ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌ها اقدام کنند.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان، با اشاره به انتشار فراخوان سومین جشنواره استانی «نامه ای به یک شهید» از 20 مهر، عنوان کرد: 20 آذر آخرین مهلت ارسال آثار است و داوری آثار تا 15 بهمن به اتمام می رسد. همچنین اختتامیه جشنواره مذکور در هفته بزرگداشت شهدا در اسفندماه برگزار خواهد شد و از 40 نفر از دانش آموزان منتخب در این طرح که توسط هیئت‌ داوران انتخاب ‌شده‌اند، تجلیل می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: