کد خبر: 3757096
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
گروه سیاست و اقتصاد - امام جمعه موقت مشهد گفت: مقام معظم رهبری حرکت انقلاب را به قدری استوار می‌دانند که سندی را ارائه می‌دهند که تا ۵۰ سال دیگر با الگو قرار دادن اسلام و فرهنگ ایرانی برای پیشرفت، باید به تمدن نوین اسلامی برسیم، این حرف عجیب و سنگینی بوده و نشان‌دهنده قدرت زیادی در داخل است.

سند ۵۰ ساله رهبر انقلاب نشان‌دهنده قدرت زیاد استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدباقر فرزانه ظهر امروز، 27 مهرماه در خطبه‌های عبادی ـ ‌سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: امروز آمریکای جنایتکار، راس استکبار، یک جنگ تمام عیار اقتصادی، رسانه‌ای و تبلیغاتی را علیه ما از مدت‌ها پیش شروع کرده است. جنگ اقتصادی را با تشدید تحریم‌ها و جنگ رسانه‌ای را با آنچه که در رسانه‌های جمعی دنیا، اینترنت و ماهواره بیان می‌شود، انجام می‌دهد.

وی افزود: بنا بر آنچه مقام معظم رهبری فرمودند، آمریکا چند هدف را در این جنگ تعقیب می‌کند که می‌خواهد به آن برسد اما غلط می‌کند که برسد. اول اینکه از این طریق می‌خواهد اضطراب و دلهره را در مردم ایران زیاد و آرامش درونی آن‌ها را سلب کند. کار دیگر این است که قصد دارد یاس و ناامیدی را در مردم ایجاد کرده و گسترش دهد.

فرزانه ادامه داد: سوم اینکه آمریکا می‌خواهد در مردم احساس بن‌بست ایجاد کند که مردم ایران به بن‌بست رسیدند، نظام کارایی ندارد و جمهوری اسلامی نمی‌تواند این بن‌بست را از بین ببرد. چهارمین هدف این است که با این کارها قصد دارد بدبینی بین مردم را نسبت به یکدیگر و دستگاه‌های مسئول، قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح به ویژه سپاه تشدید کند. پنجمین هدف نیز این است که مشکلات اقتصادی را در ذهن مردم بیشتر و بزرگ‌تر نشان دهد. آمریکا روی این پنج هدف به شدت کار می‌کند و روز به روز دنیا بیشتر پی می‌برد که در این مسئله موفق نخواهد شد.

امام جمعه موقت مشهد با بیان اینکه در این جنگ نیز آمریکا همچون تمام توطئه‌های خود در گذشته شکست می‌خورد، عنوان کرد: زمانی که به چند حادثه از توطئه‌های آمریکا نسبت به انقلاب نگاه می‌کنیم، آمریکا را شکست خورده می‌بینیم و متوجه می‌شویم که پروردگار نصرت جدیدی را نصیب ما کرد که فکر آن را نمی‌کردیم. در 15 خرداد آمریکا قصد داشت که نهضت را در نطفه خفه کند و از بین ببرد اما شکست خورد. در  17 شهریور نیز قصد از بین بردن حرکت را داشت اما موفق نشد و مژده پیروزی خون بر شمشیر به ما داده شد. 

وی اضافه کرد: آمریکا جنگ هشت ساله را بر ما تحمیل کرد و برکات عظیمی از جنگ نصیب ما شد که اگر جنگ نبود، معلوم نیست که به چه میزان از آن می‎رسیدم. فتنه 88 را ایجاد کرد اما در آن شکست خورد و بصیرت به حدی در مردم ما اوج گرفت که در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد. تحریم‌ها نیز شکست خواهد خورد و کمک جدید غیرمنتظره‌ای از طرف خدا برای مردم ما  خواهد آمد. منصفان، عقلا و انسان‎های باتجربه دنیا شک ندارند که آمریکا در این مسئله نیز در مقابل ایران شکست خواهد خورد.

فرزانه با اشاره به اینکه در حرکت آمریکا، چند آسیب اجتماعی در جامعه ما خود را نشان داد که جای تاسف است، تصریح کرد: اولین آسیب این بود که یک غفلت در تیم اقتصادی دولت موجب شد تا میزان زیادی ارز و طلای کشور به غارت رود و مشکلات عجیبی به دنبال خود ایجاد کند. اگر یک مجموعه و فردی به غفلت مبتلا شود، یک آسیب اجتماعی و مرض کشنده و مهلک است. دومین آسیب این بود که در این فضا که آمریکا ایجاد کرد، برخی از کارخانه‌داران به دلیل فزون‌خواهی دست به احتکار تولیدات خود زدند. 

امام جمعه موقت مشهد ادامه داد: سومین آسیب سودجویی برخی تجار بود، آن‌هایی که جنس از خارج وارد کردند و برای اینکه گران‌تر بفروشند و پول بیشتری به دست آورند، انبار کردند. چهارمین مسئله تاثیرپذیری برخی از مردم از تبلیغات و شایعات بود. برخی مردم از این تبلیغات تاثیر پذیرفتند و برای احتکار خانگی به فروشگاه‌ها هجوم بردند. پنجمین آسیب نیز گران‌فروشی تمام افرادی بود که مغازه کوچک و بزرگ داشتند. چه ارتباطی بین جنسی که می‌فروشید با گران شدن دلار آمریکایی دارد؟ 

وی بیان کرد: تاسف این است که از طرف دولت نیز هیچ نظارت، حرکت و کنترلی دیده نمی‌شود. در این شرایط و این جو، قشر متوسط، کارمند، محروم، آن فردی که از قشر متوسط بوده و اجاره‌نشین است، دانشجو و دانش‌آموز دارد، برای عروسی و دامادی دختر و پسرش وسیله می‌خواهد یا مریض شده و نیاز به دارو و درمان دارد،  چه وضعیتی پیدا کرده و چه فشاری به او می‌آید. 

فرزانه خاطرنشان کرد: این‌ موارد مربوط به داخل است، مربوط به خارج نیست. به تاراج دادن سکه و ارز، احتکار تولیدات کارخانجات و احتکار کالاهای وارداتی تاجران که مردم به آن‌ها نیاز دارند چه ربطی به خارج دارد؟ این گران‌فروشی گسترده چه ربطی به خارج دارد؟ این آسیب‌ها در جامعه ما وجود دارد اما در حدی نیست که مردم بترسند و فکر کنند که قدرت و اقتدار نظام از بین می‌رود، این‌گونه نیست.

امام جمعه موقت مشهد گفت: در این شرایط دو کار را از طرف مقام معظم رهبری دیده شد. اول اینکه جلسه‌ای دو و نیم ساعته با مجموعه دولت داشتند تا آن‌ها حرف خود را بزنند و ایشان نیز هشدارها و دستورات را به آن‌ها بدهند تا فعال‌تر و پرکارتر شوند و قشر متوسط را از زیر بار سنگین مخارج زندگی نجات دهند. 

وی اضافه کرد: کار دوم این بود که با وجود اینکه آمریکا تلاش می‌کند به اهداف خود برسد اما نمی‌رسد و در جامعه آسیب داریم، رهبری حرکت انقلاب را به قدری استوار می‌دانند که سندی را ارائه می‌دهند که تا 50 سال دیگر با الگو قرار دادن اسلام و فرهنگ ایرانی برای پیشرفت، باید به تمدن نوین اسلامی برسیم. این حرف عجیب و سنگینی بوده و نشان‌دهنده قدرت زیادی در داخل است. رهبر انقلاب این حرکت را در مقطع خاصی از جهش و رشد دیده و ظهور و بروز مجموعه‌ای از انسان‌های نخبه جوان و غیرجوان را می‌بیند که در گذشته این مقدار را نداشتیم.

فرزانه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب مجموعه‌ای را در حال شکل‌گیری می‌بینند که پنج خصوصیت دارد، عنوان کرد: اولین خصوصیت این بوده که این مجموعه‌ قاطع، معتقد به حق مردم، مرتبط با مردم و معتقد به کارایی نظام جمهوری اسلامی است. دوم اینکه مجموعه‌ای مصمم برای ریشه‌کن کردن فساد اقتصادی، اجتماعی و اداری است. فساد اقتصادی، اداری و اجتماعی را هدف قرار دادند و می‌خواهند آن را ریشه‌کن کنند و خواهند توانست. سومین خصوصیت اینکه مجموعه‌ای آماده برای از بین بردن تبعیضی است که مردم را رنج می‌دهد.

امام جمعه موقت مشهد افزود: چهارم خصوصیت این بوده که تمام توجهش به طبقات محروم جامعه است. پنجم اینکه مجموعه‌ای خودساخته، ساده‌زیست و آستین همت بالا زده برای گره‌گشایی از مشکلات مردم بوده که این مجموعه از نخبگان و جوانان این کشور در حال شکل‌گیری و فعالیت و محل اتکایی است که مقام معظم رهبری با اتکای به آن مسئله حرکت تا 50 سال دیگر ایران را ترسیم می‌کند که 50 سال دیگر از نظر تمدن اسلامی، رشد و حرف اول را در دنیا زدن به کجا خواهیم رسید. چنین چیزی در حال شکل‌گیری است.

وی بیان کرد: نسل جوان متدین خودساخته ساده‌زیست متوجه به مشکلات ایران آستین بالا زده و این کشور را به جایی خواهد رساند که 50 سال دیگر رهبر ترسیم کرده است. ما چنین مجموعه‌ای داریم و در حال شکل‌گیری بوده، این افراد وجود دارند و گاه و بیگاه خود را نشان می‌دهند اما این مجموعه در حال شکل‌گیری و مشکل‌گشا، مسئولیت دولت و مسئولان را کم نمی‌کند. منظور از دولت هر سه قوه است. اگرچه آن‌ها متناسب با شرایط انقلاب خوب فعالیت می‌کنند اما هنوز هم جای کار و فعالیت وجود دارد تا مردم را از ابعادی که در  مضیقه هستند، نجات دهند.

فرزانه گفت: آمریکا بداند و یقین داشته باشد این ملت و این قافله عظیم عاشورایی، در زمانی نه چندان دور او را به گور مذلت خواهد کشاند و خود به اوج عزت خواهد رسید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: