کد خبر: 3758419
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
گروه ادب ــ کتاب صوتی «بی‌دل هوا» اثری درباره روایت‌های زنانه از جنگ است که در فرهنگسرای رسانه رونمایی شد.

«بی‌دل هوا»؛ اثری درباره روایت‌های زنانه از جنگبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی «نوین کتاب گویا»؛ نشست معرفی و بررسی کتاب صوتی «بی‌دل هوا» به نویسندگی و روایتگری زهرا سعیدی روز گذشته در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.
در این مراسم که به همت «نوین کتاب گویا» برگزار شد، علاوه بر زهرا سعیدی، مسعود فروتن، کارگردان و مجری تلویزیون و پرستو ولدخان، مدیر بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد، به عنوان کارشناسان برنامه حضور داشتند. سعیدی در این نشست درباره تجربه زندگی مشترک با زنان جنگ و اینکه رنج‌ها و مصائب آن‌ها را از نزدیک دیده و لمس کرده است، گفت: کتاب بی‌دل هوا نام زنی افسانه‌ای در جنوب است که عاشق مردی به‌ نام سبز قبا می‌شود اما او انسان معمولی نبوده و برای رسیدن به او باید آن قدر برود که هفت‌ جفت کفش آهنی را در مسیر خود بپوساند تا در نهایت به مقصود خود دست یابد و انگار شخصیت‌های کتاب هم به‌ نوعی مصادیقی از افسانه بی‌دل هوا هستند.
وی در ادامه از تجربه شنیدن کتاب صوتی گفت و افزود: می‌توان در حین انجام کارها کتاب‌های صوتی را شنید و این آثار مجال خوبی برای مؤانست با کتاب فراهم می‌کنند.
در ادامه مسعود فروتن بخش‌های منتخبی از کتاب را خواند و روایت زنانه اثر را در تأثیرپذیری آن دخیل دانست. پس از آن بخش‌هایی از کتاب صوتی برای حضار پخش شد و میهمان دیگر برنامه، پرستو ولدخان، گفت: کاش روزی فرابرسد که اگر مردم در مورد جنگ مطالعه می‌کنند، گویی چیزی را مثلاً درباره دایناسورها می‌خوانند. در آن زمان جنگ رخدادی باشد که اتفاق نمی‌افتد! او در عین حال تلخی‌های جنگ را مجالی برای بروز خصلت‌های انسانی دانست که به عمیق‌ترین شکل خود بروز پیدا می‌کند و سبب شکل‌گیری آثار هنری بسیاری می‌شود.
وی افزود: کتاب بی‌دل هوا به لحاظ شخصیت‌پردازی و فرم و پیرنگ داستان ساختاری سینمایی دارد که می‌تواند اثر خوبی برای ساخت سریال داستانی باشد.
ولدخان تولید کتاب صوتی را تکنولوژی جدیدی دانست و بیان کرد: این گونه کتاب‌ها علاوه بر صوتی کردن نسخه چاپی، باعث مستقل بودن این محصول می‌شود. پیشنهاد می‌کنم کتاب صوتی را رویداد فرهنگی و هنری مجزایی از نسخه چاپی آن بدانیم و رسالت تازه‌ای برای آن قائل شویم. همان طور که نمایشنامه‌خوانی مستقل از خواندن متن نمایشنامه پذیرفته شده است.
وی تصریح کرد: کتاب گویا را به این شیوه می‌توان حد فاصل بین کتاب نوشتاری و هنرهای نمایشی دانست. همچنین شنیدن کتاب صوتی باعث اصلاح گفتار شده و فرصتی را فراهم می‌کند تا شنونده‌های خوب‌تری باشیم.
پرستو ولدخان بی‌دل هوا را به واسطه اینکه گوینده اثر همان نویسنده آن است، مزیت این کار دانست و بیان کرد: فقط با یک واسطه در نظام نشانه‌شناسی مواجه‌ایم و آن تبدیل اندیشه به گفتار است و گویا در این حالت معنای کتاب را بیشتر به چنگ آورده‌ایم. زهرا سعیدی علاوه بر داشتن فن بیان خوب از جمله افرادی است که برای موسیقی کلام احترام خاصی قائل است.
ولدخان در ادامه نوین کتاب گویا را از موفق‌ترین تولیدکننده‌های این محصول فرهنگی دانست و افزود: این موضوع نه فقط به دلیل فضل تقدم بلکه کیفیت آثار این مؤسسه چه به لحاظ نوع موسیقی و افکت‌های آن‌‌ها آثار متفاوتی را به وجود آورده است.
افسر اسدی، بازیگر سینما و تلویزیون، هم دقایقی درباره این اثر گفت: در این داستان رگه‌هایی از زری سووشون سیمین دانشور دیده می‌شود و زهرا سعیدی در عین صبوری و بی‌ادعایی دنیای گسترده‌ای در درونش دارد.
ایمان افشاریان، بازیگر تئاتر و فرزند زهرا سعیدی، نیز گفت: شنیدن کتاب بی‌دل هوا با صدای مادرم از تجربیات ویژه‌ای است که با وجود اینکه کتاب صوتی باید به دور از دخیل شدن احساس در خوانش آن باشد، این اثر به دلیل یکی‌ بودن نویسنده و راوی لحظاتی آمیخته با لحن و احساس و حتی بغض در خوانش است که گویا باید تنها به همین شیوه اتفاق می‌افتاد. اثری که شنونده را عمیقاً با خود همراه می‌کند و شبیه به تصویرنوشت است.
پس از صحبت‌های کارشناسان، از طرف نوین کتاب گویا به میهمانان مراسم هدایایی اهدا شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: