کد خبر: 3759907
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
یادداشت وارده/
گروه اقتصاد ــ از جمله برخی از تخلفات غیرشرعی و غیرقانونی در ایام اربعین شامل شامل گذرنامه تقلبی، ویزای تقلبی، ارز یا پول‌های تقلبی، ارز‌های گران، بلیط هواپیما، بلیط راه آهن، کرایه ماشین گران و تخلف قانونی افزایش قیمت بلیط اتوبوس در ایام اربعین، است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق زینی، مدیر مؤسسه پژوهش‌های کاربردی تبلیغی راه اهل بیت(ع)، یادداشتی درباره برخی سوء‌استفاده‌های اقتصادی در ایام اربعین مخصوصا در زمینه تأمین ارز زوار در صرافی‌ها در اختیار ایکنا، قرار داده، که به شرح ذیل است:

با نزدیک‌ شدن به ایام اربعین شهادت امام حسین(ع) عاشقان دیار کربلا، به تکاپوی شرکت در این پیاده‌روی‌ عظیم و بین‌المللی به دنبال فراهم آوردن مقدمات این سفر نورانی شدند تا با یادآوری این مصیبت بزرگ در عالم بشریت  بار دیگر صدای عدالت‌خواهی را فریاد زنند و قلوب خود را مملو از نور حسینی کنند.
پیاده‌روی‌ بزرگ اربعین امام حسین(ع) نه تنها یک اتفاق فراملیتی بلکه یک جریان فرامذهبی است که مردم از کشورهای مختلف دنیا و دارای ادیان و مذاهب مختلف در آن شرکت می‌کنند. به همین مناسبت مشتاقان زیارت اباعبدالله الحسین(ع) با هر رنگ و نژاد و ملیتی، راهی سرزمینی می‌‌شوند که پیش از این نیز نه تنها مرزهایش به واسطه حاکمان ظلم جور بسته بود، بلکه مشتاقان زیارت امام مظلوم چه بسا برای زیارت امام واجب التعظیم خود باید تا سر حد مرگ پیش می‌رفتند. نه تنها در دوران اخیر حاکمان ظالم مانع زیارت عتبات عالیات بودند و بلکه در هر دوره‌ای ممانعت‌هایی برای زائران کوی دوست به وجود می‌آوردند. هم‌زمان با دفن پیکر شهید کربلا، روزگاری قبر شریف را به آب می‌بستند یا آن شخم سپس کاشت می‌نمودند و روزگاری مزار پر برکتش را تخریب می‌کردند.
تا جایی که در تاریخ آمده است زائران به قیمت قطع شدن دستان خود هزینه این زیارت را پرداخته‌اند. تاریخ شاهد انواع و اقسام ظلم و ستم برای جلوگیری از رفتن در این مسیر بوده است. با همه اینها اوصاف، علاقه‌مندان به حضرت سید‌الشهدا(ع) با برپایی موکب‌ها و خدمت به زائران امام حسین(ع) در طول مسیر حرکت، جلوه‌های زیبایی را از عشق و دلدادگی به ساحت مقدس سیداشهدا می‌آفرینند که ان‌شاء‌الله این دوستی مشمول توجه خدا و اهل بیت عصمت و طهارت خواهد بود.
پیاده‌روی عظیم و با ارزش اربعین حسینی، را اگر در راستای دستورات اهل بیت علیها‌السلام، مبنی بر رعایت دستورات دین مبین اسلام بدانیم، باید نماد عملی انجام واجبات و ترک محرمات باشد و همچنین دور از هر نوع بد اخلاقی های سود جویانه باشد لذا پسندیده نیست در حالی که گروهی در طول سال برای حمایت و پذیرایی از زائران حسینی تمام سرمایه خود را پس‌انداز می‌کنند برخی از این موقعیت به دنبال سودجویی و منافع شخصی خود تمام ارزش‌های اخلاقی و باورهای انسانی را زیر پا بگذارند.

در این روزها، عراقی‌ها برای میزبانی زائران سنگ تمام می‌گذارند؛ آن‌ها با عشق و علاقه بی‌نظیرشان هزاران موکب را در مسیر‌های پیاده روی اربعین در مسیر نجف به کربلا و نیز از بغداد به کربلا برپا می‌کنند و در آنجا با انواع خوراکی متنوع و گرم از زائران امام حسین (ع) پذیرایی می‌کنند. همین مهمان‌نوازی وصف‌ناپذیر عراقی‌ها باعث شده تا میلیون‌ها زائر حسینی در این سفر نیازی به دغدغه تامین هزینه برای خوراک و اقامت خود نداشته باشند.
نکته دیگری که باید اشاره کرد این است که کلاهبرداران از زائران اربعین مصداق «خَسِرَ الدُّنْيَا وَالْآخِرَةَ » هستند. کلاهبرداری‌های اینترنتی به‌بهانه ثبت‌نام و خرید بلیت برای زوار اربعین حسینی از طریق سایت‌های جعلی، از جمله اقداماتی است که در این ایام توسط برخی سودجویان صورت گرفت.
اربعین نباید محور سواستفاده اقتصادی قرار گیرد. در این راستا، خود مردم باید هنگام پرداخت هزینه بلیت به‌صورت اینترنتی، نکات ایمنی را رعایت و از مکان‌های مورد اعتماد برای ثبت‌نام و پرداخت‌های اینترنتی هزینه‌ها استفاده کنند؛ چراکه مجرمان با طراحی سایت‌های شبیه سایت‌های اصلی که درگاه‌های بانکی جعلی نیز دارد، اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی افراد می‌کنند.
در تاریخ مشاهده کرده‌ایم هر حرکتی که موجب عظمت و وحدت امت اسلامی شود، مورد هجمه دشمنان قرار می‌گیرد و دشمنان سعی می‌کنند از راه‌های مختلف ایجاد شبه کنند. در پیاده روی اربعین، هزاران انسان مشتاق، هر آنچه دارند در این راه به زائران حسینی هدیه می‌کنند و هزاران نهاد و شرکتی که سرمایه اقتصادی سالانه شان را در راه راحتی زائران اربعین عتبات عالیات تقدیم می‌کنند اما متأسفانه برخی سودجویان برای این حماسه بزرگ، کیسه دوخته‌اند که از جمله برخی از این تخلفات غیرشرعی و غیرقانونی شامل گذرنامه تقلبی، سواستفاده نذورات شهروندان، ویزای تقلبی، ارز یا پول‌های تقلبی، ارزهای گران، بلیط هواپیما ، بلیط راه آهن، کرایه ماشین گران، تخلف قانونی افزایش قیمت بلیط اتوبوس در ایام اربعین، مرخصی کارمندان لشکری و کشوری در اربعین، بهداشت و درمان و مسائل پزشکی در زیارت اربعین است.
با عنایت به مواردی که بیان شد، امید است که مسئولان مربوطه، چاره‌ای بیاندیشند که برای سال‌های آینده شاهد چنین اتفاقات ناخوشایندی برای زوار اربعین حسینی نباشیم و مخصوصا نیازهای ارزی آنها به خوبی در داخل کشور تأمین شود تا در خارج از کشور دچار گرفتاری نشوند.
انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: