کد خبر: 3761191
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
گروه اجتماعی- معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزیستی کشور گفت: طرح مدیریت مورد در ۱۶ استان با اولویت معتادین متجاهر آغاز شده است.

آغاز اجرای طرح مدیریت مورد در ۱۶ استان/ بازتوانی شغلی معتادین بهبودیافته

به گزارش ایکنا از مازندران، فاطمه پورفاطمی معاون پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور امروز 13 آبان ماه در کارگاه آموزشی مدیریت مورد ویژه معتادین که در اردوگاه شهید عظیمی بابلسر برگزار شد، گفت: سال‌ها برای بهبود معتادین خدمات سطح دو و سطح سه انجام شده است در حالیکه پس از بهبودی در جامعه رها می‌شدند.

وی افزود: در گذشته تمامی اقدامات و تمرکز بر روی درمان اعتیاد بود و ریشه‌یابی و پیشگیری از بازگشت مجدد فرد به اعتیاد و لزوم خدمات حمایتی برای معتادان و خانواده‌هایشان نادیده گرفته شده بود.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح مدیریت مورد، تصریح کرد: از آنجائیکه مشکلات اقتصادی، اجتماعی و اشتغال در زندگی معتادان تاثیر بسیار زیادی دارد، ورود به این حوزه‌ها در کنار خدمات درمانی راه مناسبی برای بازگرداندن فرد به جامعه و جلوگیری از بازگشت به اعتیاد است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای مراکز دولتی خواهان افزایش واگذاری  پرونده‌های معتادین برای پیگیری و بررسی در این مراکز شد افزود: افزایش اعتبار فعلی اقدام مناسبی است تا علاوه بر خدمات حمایتی بتوانیم با شاخص‌های توانمندسازی فرد بهبود یافته را به جامعه برگردانیم.
در ادامه براتی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش‌آموز و ایستادگی ملت شریف ایران در برابر استکبار جهانی گفت: در حال برگزاری دومین دوره آموزشی مدیریت مورد در مازندران هستیم و با توجه به حجم بالای مشکلات حوزه اعتیاد و نیز استان‌هایی که طرح‌های درمانی در آنها در حال اجراست، ۱۶ استان برای اجرای این طرح با الویت معتادین متجاهر آغاز شده است.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به رویکردهای مدیریت مورد در پیشگیری از اعتیاد، اظهار کرد: علی رغم  تمامی تلاش‌هایی که در کشور در جهت کاهش آسیب، پیشگیری و درمان اعتیاد صورت گرفته است، به دلیل مغفول ماندن فعالیت‌ها پس از بهبودی، این اقدامات تاثیرگذاری که باید را ندارد.

وی با بیان اینکه با وجود 8 هزار مرکز درمانی سرپایی و یک هزار و ۲۰۰ مرکز اقامتی در بحث درمان هیچ کمبودی وجود ندارد، تصریح کرد: متأسفانه تمامی کمبودها و غفلت‌ها در مهم‌ترین بخش از روند بهبودی یعنی زمانیکه فرد از مراکز درمانی ترخیص می‌شود، وجود دارد.

براتی، بازتوانی روانی و اجتماعی فرد بهبود یافته را مهم‌ترین قسمت از مسیر درمان عنوان کرد و گفت: در صورتیکه این نقصان رفع شود راهبردها به نقطه مطلوب می‌رسد.

وی مدیریت مورد را طرح مددکاری  بسیار جدی در توانمند سازی و بازگشت معتادین بهبود یافته به اجتماع دانست و افزود : نیازهای این قشر از جامعه متفاوت از سایرین است و به دلیل اینکه عموما افرادی طرد شده و بیگانه از توانمندی‌های خود هستند، برای بهبودی کامل آنها به اقدامات مددکاری اجتماعی و حضور جدی در فضای زندگی آنها نیاز است.

تصویب آیین نامه درمان و کاهش آسیب معتادین بی بضاعت

وی با اشاره به تصویب آیین‌نامه درمان و کاهش آسیب معتادین بی بضاعت و تحویل وظیفه ساماندهی آن‌ها به سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی از طریق مدیریت مورد اقدام به برگزاری کارگاه‌های دوره‌ای با الویت معتادین متجاهر کرده که این طرح شامل تمامی معتادین بهبود یافته می‌شود.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پایان با تاکید بر تاثیر معضلات اجتماعی به ویژه بیکاری در بازگشت فرد بهبود یافته به اعتیاد افزود: طرح آماده‌سازی شغلی و آموزش نحوه نگهداشت و بازتوانی شغلی در حال اجراست که در پایان فرد بهبود یافته برای دریافت تسهیلات اشتغال و منابع مالی معرفی می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: