کد خبر: 3762033
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸
گروه فرهنگی ـ از بین 463 عکس دریافتی به دبیرخانه هفتمین سوگواره فرهنگی و هنری «مَحرم مُحَرم» 20 اثر به بخش نمایشگاه راه پیدا کرد ‏که بنا به نظر داوران مقام اول به محمد بختیاری، دوم محمد احسان صارمی و مقام سوم مشترکاًً به ولی‌اله میر اسماعیلی و مجتبی حسنوند رسید. رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: هیچ‌گونه منیت و خودخواهی در حرکت عاشورا وجود ندارد و این رمز ماندگاری آن است.

ارسال 463 اثر به بخش عکس سوگواره «مَحرم مُحَرم»/20 اثر به بخش نمایشگاه راه یافت

به گزارش ایکنا از لرستان، رامین جانی‌پور، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان در مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره فرهنگی و هنری «مَحرم مُحَرم» که امروز، 15 آبان در سالن اجتماعات دانشگاه علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: در‏ بخش شعر،‏ داوران از بین 30 اثر رسیده به دبیرخانه، اسد فرهمند و محمد کیانی برخورداری را به‌عنوان نفرات اول و دوم انتخاب کردند . ‏مقام سوم نیز به صورت مشترک محمد عبدشاهی و شیما نجفی‌نژاد داده شد .
وی اضافه کرد: داوران در بخش پوستر از بین 49 اثر واصله به دبیرخانه، اثری را شایسته انتخاب به‌عنوان رتبه اول ندانستند و در این بخش مقام دوم به‌صورت مشترک، فاطمه عمران و علی اکبر میرزایی، نفر سوم، پویا پرورش و اثر قابل تقدیر، جیران کامیاب انتخاب شد .
جانی‌پور گفت: از بین 463 عکس دریافتی به دبیرخانه جشنواره، 20 اثر به بخش نمایشگاه راه پیدا کرد ‏که بنا به نظر داوران مقام اول به محمد بختیاری، دوم محمد احسان صارمی و سوم مشترک ولی‌اله میر اسماعیلی و مجتبی حسنوند رسید.

همه ادیان و مذاهب امت پیامبر هستند

حجت‌الاسلام محمدرضا مبلغی، مشاور فرهنگی استاندار لرستان، گفت: برای آن‌که راه پیامبراکرم(ص) را گم نکنیم، دست به دامان اهل‌بیت می‌شویم که یکی از ایشان، امام حسین(ع) است اما برای این‌که راه این امام بزرگوار را گم نکنیم باید به سه موضوع توجه کرد.
وی تصریح کرد: اهداف امام حسین(ع)، زمینه‌ها و گستره حرکت عاشورا و همچنین ارزش‌های فرهنگی که سید و سالار شهیدان برای آن‌ها جان خودش را فدا کرده و در آن مسیر است، این سه موضوع مهم هستند.هرگاه به این موارد توجه کردیم و آنه‌ا را سرلوحه خودمان قرار دادیم، می‌توانیم بگوییم در مسیر امام حسین(ع) حرکت می‌کنیم.
مشاور فرهنگی استاندار لرستان با بیان این‌که همه ادیان و مذاهب امت پیامبر هستند، ادامه داد: آیا گستره امام حسین(ع) برای نجات دادن شیعه بوده یا همه ادیان و مذاهب؟ در بین 72 شهید دشت کربلا مسیحی و سنی هم وجود داشته و در ادبیات سید و سالار شهیدان حتی فراتر از دین شعارهایی می‌بینیم که همه بشریت را مورد خطاب قرار داده است.
مبلغی تصریح کرد: وقتی امام سوم شیعیان می‌فرماید: «اگر دین ندارید، لاقل آزاده باشید» یعنی فراتر از دین و این نشان می‌دهد که گستره تلاش امام حسین(ع) برای همه بشریت و تمام نسل‌ها بوده و می‌خواهد همه را نجات بدهد نه یک گروه خاص را. پس وقتی تلاش ما برای رضایت خداوند باشد، آن‌گاه در مسیر امام حسین(ع) گام برداشته‌ایم.

عاشورا یک حرکت چندبُعدی است

سید علی نادر دهقانی‌الوار، رئیس جهاددانشگاهی لرستان نیز در این سوگواره که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: بزرگان دین می‌گویند، همه ما، اهل بیت و به ویژه بچه‌های امام علی(ع) را گرفته‌ایم برای آن‌که راه پیامبر(ص) را گم نکنیم.
وی تأکید کرد: باید سعی کنیم در این مسیر گام برداریم و یکی از افتخارات شیعه این است که این راه را پیدا کرده و در آن طی طریق می‌کند.
دهقانی‌الوار افزود: عاشورا یک حرکت چندبُعدی است و ابعاد متنوعی دارد و هرچند در حوزه‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی و ادبی کار می‌کنیم، باز هم می‌بینیم که برخی از ابعاد هنوز ناشناخته هستند و برای کسانی که در فرهنگ و هنر دستی بر قلم دارند این موضوع(عاشورا) هنوز هم جذابیت‌های خاصی دارد.
رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با بیان این‌که حرکت عاشورا در مسیر پیامبر بوده و بنیان‌های آن الهی است، تأکید کرد: هر چه در مورد عاشورا می‌خوانیم و تحقیق می‌کنیم، هیچ‌گونه منیت و خودخواهی در حرکت عاشورا وجود ندارد و این رمز ماندگاری آن است.
وی در ادامه گفت: ما هم به عنوان یک نهاد علمی سعی کرده‌ایم در این مسیر کار کنیم و یکی از آنها همین برگزاری سوگواره است که برای هفتمین سال پیاپی برگزار و با استقبال خوبی مواجه شده است.
دهقانی‌الوار گفت: از همه کسانی که در برگزاری این سوگواره زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم و امیدوارم این کار ما عاملی باشد که مسیر پیامبر را گم نکنیم و مورد رضایت خداوند قرار بگیرد.

یادآور می‌شود، مراسم اختتامیه این سوگواره امروز برگزار شد و نمایشگاه آثار برگزیده 14 و 15 آبان دایر بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: