کد خبر: 3762092
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
برای نخستین بار؛
در انتخابات کنگره آمریکا که روز سه شنبه برگزار شد، برای نخستین بار 2 زن مسلمان به نام‌های «رشیده طلایب» و «ایلهان عمر» به ترتیب از ایالت‌های میشیگان و مینه‌سوتا راهی مجلس نمایندگان آمریکا شدند.

به گزارش ایکنا به نقل از العالم؛ طلایب 42 ساله از اهالی دیترویت و دختر یک مهاجر فلسطینی است. وی به نمایندگی از حوزه سیزدهم میشیگان وارد انتخابات شد و نامزد اصلی دمکرات‌ها در این حوزه بود.

طلایب پیش از این گفته بود که حضور او در کنگره به معنای «نمایش اسلام از طریق موثرترین راه» خواهد بود. 

ایلهان عمر هم که یک تبعه سومالیایی - آمریکایی است، به عنوان دیگر نامزد دمکرات‌ها از حوزه پنجم مینه سوتا موفق به راه‌یابی به مجلس نمایندگان آمریکا شد. وی جایگزین «کیث الیسون» اولین مرد از مسلمانان می‌شود که به عضویت این مجلس در آمده بود.

پیش از این نشریه نیویورک تایمز گزارش داده بود که برای این دوره از انتخابات کنگره آمریکا، حدود 100 مسلمان اعلام نامزدی کرده بودند. این در شرایطی است که شمار این افراد در انتخابات 2016 تنها 12 نفر بود.

به گفته کارشناسان، اسلام‌هراسی و سیاست‌های نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ورود آنها به رقابت‌های انتخاباتی تاثیرگذار بوده است.

ترامپ پیش از این با صدور یک فرمان مهاجرتی، ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به آمریکا را منع کرده بود؛ اقدامی که مورد اعتراض بسیاری از نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی قرار گرفت.

در انتخابات روز سه شنبه آمریکا تمام 435 کرسی مجلس نمایندگان، 35 کرسی مجلس سنا و ٣٦ کرسی فرماندار به رای گذاشته شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: