کد خبر: 3762239
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
گروه اجتماعی- امام جمعه مهربان، اظهار کرد: روابط اجتماعی علاوه بر وسیله بودن برای رفع نیازها در نظام آفرینش، یک نیاز فطری نیز محسوب می‌شود.

روابط اجتماعی در نظام آفرینش وسیله‌ای برای رفع نیازها محسوب می‌شوند

حجت‌الاسلام حسن مرسلی، امام جمعه مهربان در گفت‌‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: روابط اجتماعی علاوه بر وسیله بودن برای رفع نیازها در نظام آفرینش، یک نیاز فطری نیز محسوب می‌شود.
وی افزود: در فرهنگ اسلامی، اصلاح به معنای برطرف کردن فساد و تباهی از چیزی و ایجاد سلامت و بهبودی در آن در باب‏هاى زکات، نکاح و قضاء اسلامی به کار رفته است.
وی با استناد به آیه ۸۱ سوره یونس خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: آن گاه که ساحران بساط جادو انداختند، موسی گفت: خدا البته سحر شما را باطل خواهد کرد، که خدا هرگز عمل مفسدان را اصلاح نکند.
حجت‌الاسلام مرسلی ادامه داد: ظهور دین اسلام خود یک حرکت مهم اصلاحی است؛ حرکتی که هم اصلاح باورها و اعمال دینی را هدف خود قرار داده و هم به نهادهای گوناگون اجتماعی و برقراری قسط و عدل توجه داشته است.
امام جمعه مهربان از بار معنایی قابل توجه روابط اجتماعی گفت و یادآور شد: ایجاد روابط اجتماعی، بار معنایی قابل توجهی دارد؛ زیرا روابط اجتماعی علاوه بر وسیله بودن برای رفع نیازها در نظام آفرینش، یک نیاز فطری نیز محسوب میشود.
حجت‌الاسلام مرسلی، اظهار کرد: صلاح درست بودن وضعیت چیزی است و اما اصلاح در وضعیت درست قرار دادن چیزی است.
وی ضمن بازگو نمودن توصیف اصلاحگران اجتماعی در منظرقرآن افزود: از نظر قرآن اصلاحگران اجتماعی در ميان امّتها همواره اندک بوده و هستند؛ بنابراين نبايد وحشت کرد بلکه بر خدا اعتماد داشت.
حجت‌الاسلام مرسلی تاکید کرد: از نظر قرآن اگر مفسدان و ستمگران فاسد و مفسد دست از اقدامات فاسد خويش بردارند و به جای آن به اصلاح عمل فاسد خويش بپردازند، نه تنها از عذاب استيصال و نابودی در دنيا رها میشوند، بلکه اصلاح عملكرد نادرست از سوی ستمگران و مفسدان باعث مصونيت يابی آنان از نابودی، بهرهمندی از رحمت الهی و مغفرت و آمرزش گناهان آنان میشود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: