کد خبر: 3762630
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
گروه بین‌الملل ــ ایرانیان مقیم آلمان نسبت به استفاده از عنوان مجعول خلیج عربی در ازای نام اصلی «خلیج فارس» در رسانه‌های آلمانی اعتراض كردند.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ بر اساس شواهد و مستندات، طی یک اقدام هماهنگ، برخی رسانه‌های آلمانی از روز نخست آغاز دوره تازه تحریم‌های آمریكا علیه مردم جمهوری اسلامی ایران، در گزارش‌های خبری خود از واژه مجعول خلیج عربی برای معرفی «خلیج فارس» استفاده می‌كنند.

با توجه به اهمیت موضوع، با استناد به مصوبه نشست 23 گروه‌ نام‌های جغرافیایی ملل متحد(UNGEGN)، نامه اعتراضی از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان برای «رادیو کلاسیک» كه بر استفاده از عنوان جعلی خلیج عربی اصرار دارد، ارسال و رونوشت آن برای شورای دولتی نظارت بر رسانه‌های آلمان صادر شد.

با این همه مسئولان این رسانه در پاسخ به اعتراض ایران‌بومی، یکی از وکلای ایرانی مقیم، با استناد به اینکه تمایلی برای ورود به موارد نزاع سیاسی میان دولت‌های منطقه ندارند، در ابراز نظری شگفت‌آور تأکید داشته‌اند كه استفاده از این عنوان بر اساس نظرات دولت امارات متحده عربی (ابوظبی) صورت گرفته است.

متن نامه اعتراضی ایران‌بومی به مدیر رادیو كلاسیك آلمان به این شرح است:

«مدیر رادیو کلاسیک

با سلام و احترام؛

ضمن تشکر از نامه حضرتعالی و پاسخ نسبت به شکایت اینجانب از رادیو کلاسیک به استحضار می‌رساند؛ اینجانب به نمایندگی از برخی از آلما‌نی‌های ایرانی‌تبار مراتب اعتراض مجدد خود را نسبت به پخش آگهی  روز گذشته و مندرجات وب‌سایت رادیو و اصرار به استفاده از نام مجعول «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» اعلام می‌کنم.

پاسخ شما مبنی بر اینکه واژه مجعول «خلیج عربی» در وزارت امور خارجه و اداره گردشگری ابوظبی به کار برده می‌شود، فاقد وجهه قانونی است. استفاده مجعول از این نام به دلایل بیان شده در ذیل، توهین به ملت ایران و برخلاف نظر سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل است؛

ـ تغییر اسامی جغرافیایی بین‌المللی، یعنی دریاها، کوه‌ها و مناطقی که بین کشورها و ملت‌های مختلف مشترک هستند، به وسیله یک یا چند دولت میسر نیست؛ به همین دلیل سازمان ملل متحد کمیسیونی دارد که وظیفه‌اش تنها نظارت بر عدم تغییر اسامی جغرافیایی است. علت آن است که سازمان ملل متحد به این نتیجه رسیده که تغییر اسامی جغرافیایی بین‌المللی می‌تواند سبب بروز کشمکش و جنگ شود.

ـ سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی و تخصصی، نام خلیج فارس را همچنان نام اصلی و معتبر دانسته و تغییر نام خلیج فارس را هیچ گاه نپذیرفته‌اند. سازمان ملل متحد در چندین نوبت در بیانیه‌ها، اصلاحیه‌ها و مصوبه‌های گوناگون و با انتشار نقشه‌های رسمی، نه فقط بر رسمی بودن نام «خلیج فارس» تأکید کرده، بلکه از هیئت‌های بین‌المللی خواسته است که در مکاتبات رسمی به ویژه در اسناد سازمان ملل از نام کامل «خلیج فارس» استفاده کنند.

ـ‌ در تمام قراردادهای بین‌المللی گذشته، واژه خلیج فارس استفاده شده است. در هیچ یک از قراردادهای منعقده بین ایران، شیوخ عرب و کشورهای خارجی، از نام مجعول خلیج عربی استفاده نشده است.

ـ در کتابخانه‌های مختلف نظیر کتابخانه کنگره آمریکا، کتابخانه ملی بریتانیا (لندن)، کتابخانه دانشکده مطالعات شرق‌شناسی لندن و ... بیش از 300 نقشه وجود دارد که دارای نام PERSIAN GULF (خلیج فارس) است. همچنین نقشه‌ای از آدولف اشتیلر، نقشه‌نگار آلمانی وجود دارد که در آن نام خلیج فارس درج شده است.

ـ طی سال‌های 1507 تا 1960 حداقل در 10 قرارداد که در میان کشورهایی مانند کویت، عربستان، عثمانی، عمان و امارات متحده عربی، به زبان انگلیسی و عربی بسته شده، از واژه خلیج فارس استفاده شده است.

ـ خلیج فارس با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) به ثبت رسیده است و از این پس هیچ دولت، کشور و سازمانی نمی‌تواند این خلیج را با نام دیگری نامگذاری کند.

ـ اصطلاح خلیج فارس بر اساس مصوبه گروه نام‌های جغرافیایی ملل متحد (UNGEGN ) طی نشست 23 این سازمان در 28 مارس تا 4 آوریل 2006 در دفتر اروپایی ملل متحد ثبت شده است.

با توجه به دلایل مندرج در بالا از مدیریت این رسانه تقاضا دارد تا از این پس از تکرار استفاده از نام مجعول برای خلیج فارس توسط کارمندان رادیو و یا میهمانان آن جلوگیری و نام مجعول «خلیج عربی» را از روی وب‌سایت خود به طور کامل حذف کنند. در غیر این صورت اینجانب به نمایندگی از موکلان ساکن کشور آلمان، مجبور به طرح شکایت در دادگاه هستم.

ایران‌بومی ـ وکیل دادگستری»

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: