کد خبر: 3762683
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۰
آيت‌الله دژكام:
گروه اجتماعی ـ نماینده رهبر معظم انقلاب در استان فارس با بیان اینکه جامعه امروز نیاز به صبوری دارد، گفت: در چند روز اخیر و پس از ۱۳ آبان می‌بینیم که پشت سر هم ما را تهدید و تحریم می‌کنند، این تهدید‌ها یک اراده پولادی می‌خواهد که در مقابلش بایستد و مقاومت کند.

به گزارش ايكنا از فارس، آيت‌الله لطف‌الله دژكام، نماينده ولی فقيه در استان فارس عصر شنبه، 19 آبان‌ماه در مراسم رونمايی از 7 كتاب آيت‌الله احمد بهشتی به حديثی از امام رضا(ع) اشاره كرد و گفت: امام رضا (ع) فرمودند که اگر کسی بخواهد ایمانش را کامل کند باید 3 ویژگی داشته باشد.
وی با بيان اينكه اولین ویژگی اين است كه در دین باید بسیار ژرف‌اندیشی کرده باشد، افزود: ‌فقاهت معنای خاصی دارد و آن قدرتی است برای استنباط احکام شرعیه فرعیه از ادله‌ای که تفصیلاً در دین وجود دارد و یک معنای عامی دارد که عبارت است از دقیق و عمیق فهمیدن دین و مختص به احکام شرعی فرعی نمی‌شود. به تعبیر بعضی‌ها به تعریف دوم فقیه به معنای اعم یا فقه اکبر گفته می‌شود.
آيت‌الله دژكام ادامه داد: اگر کسی بخواهد دین‌شناس باشد نه فقط متخصص در احکام فرعی، قاعدتاً باید در زمینه اصول دین و اخلاق به نحوی تبحر و علمیت داشته باشد چون به بیان مرحوم علامه طباطبایی تعالیم دین را می‌توان در سه قسمت دسته‌بندی کرد؛ یکی در زمینه اصول دین، یکی در زمینه فروع دین و سومی در زمینه اخلاق است.
امام جمعه شيراز اضافه كرد: در این 3 دسته اگر کسی بخواهد تعالیم دینی را دسته‌بندی کند امکان‌پذیر است زيرا مباحث اخلاقی با آن نگاهی که مرحوم خواجه نصیرالدین طوسی داشته است، بسیاری از مباحث مدیریتی که امروزه از رشته‌های علوم انسانی است را در بر می‌گیرد و محدود نیست.

تقسیم‌بندی‌ مجموعه تعاليم دين
وي با بيان اينكه اگر قرار باشد ما به این شکل بحث کنیم این 3 شاخه اصلی می‌تواند مجموعه تعالیم دین را در بر گیرد، گفت:‌ در ادامه کسی را می‌گوییم فقیه که از عهده هر سه مورد بر بیاید. این فقهی است که در آیه شریفه قرآن این معنا ارائه شده است که «... لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ...؛... در دين آگاهى پيدا كنند ...» (آيه 122 سوره توبه) تفقه در دین است نه تفقه صرفا در احکام فرعیه که آن نیز ارزشمند و مقام عالی است اما به اندازه مجموعه دین نیست و صرفا احکام فرعی را شامل می‌شود.

 ضعف تعملات فلسفی
آيت‌الله دژكام با تصريح اينكه آثار آيت‌الله بهشتي نشان مي‌دهد كه در هر 3 شاخه تعمق و ژرف‌انديشي دارند، گفت:‌ امروز متأسفانه استان فارس و شيراز آن جلوه و توانایی لازم را برای این عرصه فقه اکبر و اصول دین در مدارس و حوزه‌های علمیه آنچنان که باید و شاید ندارد و ضعف تعملات فلسفی و عقلی باعث شده است که کسانی در این عرصه جولان دهند که میدانشان نیست و هر کسی برای خود نظریه می‌دهد و این به خاطر این است که ما مجال به تفکر عقلانی، اساسی و حساب و کتاب دار نداده‌ایم وگرنه هر کسی دنبال کار خود می‌رفت و وارد میدانی نمی‌شد که به او ربطی ندارد.

ایمان کامل
نماينده رهبر معظم انقلاب در استان فارس با بيان اينكه اگر تفقه در دين نباشد، ايمان انسان لطمه مي‌خورد، گفت: در جامعه ما یا باید افراد به این مرحله برسند یا اینکه در جهات تخصصی کسانی داشته باشند که در جامعه لنگر حساب شوند لذا چهره‌های ارزشمند علمی را باید تربیت کنیم که حضورشان خود برای امنیت فکری جامعه بسیار مفید است.
وي باز هم حديث امام رضا(ع) را يادآور شد و گفت:‌ نکته دیگری که امام رضا(ع) فرمودند، دومین ویژگی است که کمال ایمان را به دنبال دارد و این است که در معشیت و زندگی حسن تقدیر داشته باشد یعنی در کارها برنامه‌ریزی و اندازه‌گیری مناسب باشد. این روش کار را خصوصاً ما طلبه‌ها اگر دنبال کنیم خیلی می‌تواند برای مردم هم مفید و هم قابل الگوگرفتن باشد.
آيت‌الله دژكام با بيان اينكه ممكن است ما رسم و كيا و بيا داشته باشيم، اما آرامش نداشته باشيم، گفت: اگر دنبال ايمان كامل هستيم روش آن همين است كه امام رضا(ع) فرموده است و هرچه از اين‌ها فاصله بگيريم، چيزي به نفع مسلمانان و جامعه اسلامي نخواهد شد بلكه متضرر هم خواهيم داشت.

روش صحيح طلبگی
امام جمعه شيراز ايجاد توقعات بي‌جا، حرص زياد و غيره را به دليل فاصله گرفتن از روش صحيح و ذي طلبگي و ايمان كامل دانست و گفت:‌ اين را بايد به عنوان يك باور به يكديگر القا كنيم زيرا اگر كمال هست در درون انسان است و ظواهري كه در اطراف انسان‌ها به نام حق مديريت و غيره ديده مي‌شود، چيزي به انسان اضافه نمي‌كند.
وي با اشاره به عنايت رهبر معظم انقلاب نسبت به آيت‌الله بهشتي و با يادآوري اين نكته كه گوهرشناس گوهر را مي‌شناسد، خطاب به طلاب جوان گفت: نمي‌خواهد چيزي را پيرايه به خودمان ببنديم؛‌ اگر كسي كمالي داشته باشد، مي‌داند و مي‌شناسد و احترام مي‌كند

نیاز به صبوری
آيت‌الله دژكام، سومين ويژگي را در كلام امام رضا(ع) صبر در سختي‌ها برشمرد و گفت: جامعه امروز ما نیاز به صبوری دارد. در چند روز اخیر و پس از 13 آبان می‌بینیم که پشت سر هم ما را تهدید و تحریم می‌کنند. این تهدید ها یک اراده پولادی می‌خواهد که در مقابلش بایستد و مقاومت کند. صبری که در طول این سالیان دراز پس از انقلاب اسلامی رده اساتید ما داشتند، براي ما و نسل‌هاي بعدي درس است که آسان نبوده و نیست اما نتایجش نتایج خوبی بوده و هست.
وي با بيان اينكه صبر تلخ است ولکن نتایج شیرین دارد، گفت:‌ این ایستادگی که به حمدالله امت سربلند ایرانی داشته است در طول این سالیان طوري است که انسان وقتی هر صحنه‌ای از آن را نگاه می‌کند مایه افتخار است.

روح مقاومت
نماينده رهبر معظم انقلاب در فارس يادآور شد:‌ 13 آبان امسال با سال‌های پیش متفاوت بود برای اینکه مردم احساس کرده بودند آمریکا برای آن‌ها قیافه و ژست یک دشمن تمام عیار را گرفته است و آمدند که صبر خود را به نمایش بگذارند و واقعا صحنه‌های بسیار زیبایی بود.
وی اظهار كرد:‌ در راهپيمايی 13 آبان مشاهده كردم كه چند نوجوان دبيرستاني از منطقه فقيرنشين شيراز آمده بودند و مي‌گفتند آمده‌ايم كه بگوييم با همين وضع ايستاده‌ايم؛ اين روح مقاومت که در امت ما دمیده شده است، در رأس نظام توسط مقام معظم رهبری دارد القا می‌شود و ایشان در سخنرانی خود در ورزشگاه آزادی فرمودند که تا من زنده هستم نمی‌گذارم کسی از این غلط ها کند و این نشانه ایستادگی محکم ایشان است و باید کسانی باشند که همان روحیه را در حد خود داشته باشند و این روحیه مقاومت را القا کنند.
آيت‌الله دژكام يادآور شد: این ایستادگی، مقاومت و در مقابل دشمن سرخم نکردن چیزی است که در شخصیت علمای اسلام و آیت‌الله بهشتی هم جلوه‌گر است.
انتهاي پيام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: