کد خبر: 3762966
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ بنا به گفته مدیر مؤسسه سدرةالمنتهی، ادغام دو اتحادیه، اقدامی مناسب و به صلاح جامعه نیست.

ادغام دو اتحادیه قرآنی اقدامی مناسب و به صلاح جامعه نیست

به گزارش ایکنا؛ به نقل از اتقان، مدیر مؤسسه سدرةالمنتهی تهران، با اشاره به موضوع ادغام دو اتحادیه عنوان کرد: باوجود احترامی که برای تصمیم‌گیرندگان ادغام دو اتحادیه قائل هستم، بنده از ابتدا جز مخالفان و معترضان به ادغام دو اتحادیه بوده و هستم و بارها اعتراضم را به مدیران اتحادیه از جمله سیدعلی سرابی، رئیس هیئت مدیره و حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌ها رساندم، اما هر بار با نگاه مثبت آنان مواجه شدم.
وی افزود: به نظر بنده و بسیاری از مدیران، ادغام دو اتحادیه، اصلاً لزومی نداشت و بهتر بود قبل از انجام فرآیند ادغام و قبل از هر نوع تصمیم، نظرسنجی در این مورد انجام می‌شد که قطعاً همان زمان هم به نتیجه‌ای که امروز رسیدیم، دست پیدا می‌کردیم و درواقع رأی حداکثری به عدم لزوم ادغام دوگروهی که تعریف و نگاهشان در مورد فعالیت‌های قرآنی یکسان نیست و نبوده را سال‌ها پیش متوجه می‌شدیم.
حمیده رهروشرع با اشاره به قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر وجود چندین اتحادیه در هر صنف فرهنگی، تصریح کرد: بنده وقتی در مورد واژه و مفهوم اتحادیه در اصناف مطالعه و تحقیق می‌کردم، متوجه شدم قانونی وجود دارد مبنی بر اینکه هر صنفی می‌تواند تعداد زیادی اتحادیه داشته باشد تا زمانی که تزاحمی باهم نداشته باشند.
وی افزود: بنابر این دو اتحادیه تشکل‌ها و مؤسسات نیز می‌توانند در کنار هم فعالیت کنند، حتی در اجرای بهینه فعالیت‌ها و خدمات قرآنی و ارائه تسهیلات با ایجاد رقابت فی‌مابین آن‌ها، می‌شود به نتایج بهتری دست پیدا کرد. نتیجه آنکه ادغام دو اتحادیه اقدامی مناسب و به صلاح جامعه نبوده است.
مدیر مؤسسه قرآنی سدرةالمنتهی تهران شرایط فعلی را برای ادغام اتحادیه‌ها کاملاً نامطلوب دانست و گفت: شرایط فعلی به دلیل عدم کارایی 100درصدی ادغام اتحادیه‌ها در سال گذشته، بسیار نامناسب است: متأسفانه بسیاری از اتحادیه‌های مدغم استانی علی‌الخصوص اتحادیه مدغم استان تهران، در این مدت هیچ کارایی مثبتی نداشتند و هیچ گزارش یا فعالیتی از آن هیئت‌مدیره طی ماه‌های گذشته ارائه نشده، حتی تا همین اواخر برای انتخاب مدیرعامل مشکلاتی داشتند و فقط یکی از آقایان برای چند ماه محدود آن‌هم بدون نتیجه، مدیرعامل بودند که نهایتاً انصراف دادند.
رهروشرع افزود: حقیقت امر این هست که مؤسسات مانند اعضای سایر اصناف، تحت پرچم سازمانی به نام اتحادیه جمع می‌شوند که نتیجه‌ای عائدشان شود و به یک نفع گسترده برسند که در حالت انفرادی دستیابی به آن به‌نوعی سخت یا غیرممکن هست؛ حال با این روند فعالیت اتحادیه مدغم در سال گذشته، واقعاً بحث بر سر ادامه روند ادغام عجیب است.
وی تصریح کرد: در اینکه ما به‌عنوان افراد قرآنی و خادمان قرآن باید تابع قوانین باشیم، شکی نیست، اما اینکه آن قانون از کجا و چگونه پایه‌گذاری شده و با چه کیفیتی قرار به انجام دارد، باید مورد بررسی و دقت قرار بگیرد، یعنی ما نمی‌توانیم هرچه که نامش قانون بود، اجرا کنیم، علی‌الخصوص که در حین اجرا با نواقصی آشکار، همراه باشد؛ بنابر این الزام حقوقی تا زمانی که نظر اعضای مجمع عمومی اتحادیه‌ای بر عدم تمایل به ادغام و ادامه روند اجرای ادغام و اعتراض به رویه آن دارند، الزام حقوقی نمی‌تواند، معنا داشته باشد چون هویت یک اتحادیه حاصل از اعضای آن هست و اگر اعضا از آن گرفته شود، قطعاً بی‌مفهوم خواهد بود.
وی در تشریح دلایل ناکارآمدی ادغام اتحادیه‌های استانی بیان کرد: چون رویکرد معاونت قرآن وزارت ارشاد برای صدور مجوز فعالیت‌های قرآنی با سازمان تبلیغات اسلامی فاصله داشته است، یکی به‌راحتی مجوز صادر می‌کند و دیگری هفت سال مؤسسات را معطل می‌کند، سازمان به‌راحتی مجوز خانه قرآن صادر کرده و معاونت خیر، بنابر این مخاطبان و مؤسسان در دو گروه از نظر نوع نگاه و عملکرد نسبت به فعالیت‌های قرآنی متفاوت هستند؛ بنابر این هدف و نگرش اتحادیه‌هایی که حاصل این دو گروه بوده نیز متفاوت هست پس ادغام این دو گروه عمل مناسبی نیست.
مدیرعامل مؤسسه سدرةالمنتهی تهران در ادامه گفت: اما مشکل اصلی را باز هم این مسائل نمی‌بینم، بلکه قدرت‌طلبی، تخریب و عدم خلوص نیت همچنین عدم تخصص و چشم‌انداز لازم برای انجام مسئولیت پذیرفته‌ شده در این حوزه را عامل اصلی رکود و شکست روند ادغام می‌دانم.
رهروشرع افزود: در یک سال گذشته متأسفانه فقط وقت مؤسسات استان تهران تلف‌شده و حق‌الناس به گردن اعضا افتاده است. حتی قرار بود برای تصویب بندهای اساسنامه اتحادیه جدید و به‌ظاهر مدغم! دو هفته بعد از انتخابات اتحادیه مدغم استان تهران، جلسه مجمع عمومی تشکیل شود و رأی‌گیری شود که ظاهراً بعد از 10 ماه هنوز دو هفته فرا نرسیده است، متأسفانه فراموش‌شده که ظهور نیاز به اقدام و عمل خوب و به‌موقع دارد که ما هنوز معطل ادغام و غیر آنیم.
وی در پایان عنوان کرد: توصیه‌ام به همه دوستانی که قصد شرکت در مجمع عمومی 24 و 25 اتحادیه دارند این است که عزیزان، وقت تنگ است و لحظه‌ به‌ لحظه به ظهور نزدیک‌تر می‌شویم، بسیار دقت در انتخاب و بسیار دقت در پذیرش مسئولیت در هیئت‌ مدیره را توصیه می‌کنم، نکند، بیاییم و مسئولیتی در هیئت‌ مدیره با شعارهای خوب بدهیم و در عمل به دنبال دنیا و حفظ موقعیت خود و اطرافیانمان به‌ناحق باشیم. نکند تازه شروع روزهای سختمان باشد، خواهش می‌کنم هر بزرگواری که در خود توانایی و جسارت خدمت‌گزاری به قرآن و قرآنیان را می‌بیند، وارد این عرصه شود، زمان درگذر است و ما مسافرانی موقت هستیم، از خدا توفیقات روزافزون برای همه خدام قرآنی دارم.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: