کد خبر: 3767834
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
کانون خبرنگاران نبأ ــ کتابداران علاقه‌مند به شرکت در «نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» تا ۱۵ آذرماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام و بارگذاری فایل قصه‌گویی خود در سامانه جشنواره اقدام کنند.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ با توجه به اهمیت و نقش مؤثر قصه‌گویی در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی به کودکان و نوجوانان و به‌منظور توسعه و ترویج این واسطه فرهنگی اصیل و آموزش کتابداران در موضوع قصه‌گویی، معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نخستین جشنواره قصه‌گویی را برگزار می‌کند.
اهداف و مخاطبان جشنواره
این جشنواره با اهدافی چون توسعه کمی و کیفی قصه‌گویی به‌عنوان ابزاری تربیتی و فرهنگی در کتابخانه‌ها، شناسایی کتابداران قصه‌گو و ارزیابی میزان توانمندی و مهارت‌های آنان، سنجش مهارت‌ها و کارآمدی کتابداران در امر قصه‌گویی و همچنین توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی به‌عنوان واسطه تربیتی، برای مخاطبان هدف خود شامل کتابداران علاقه‌مند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور (نهادی و مشارکتی)، کتابداران علاقه‌مند سایر دستگاه‌ها(شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون مساجد و ...) و مربیان فرهنگی، هنری، ادبی، تربیتی برگزار می‌شود. در این جشنواره همچنین بخشی ویژه به قصه‌گویی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها اختصاص یافته است.
محورهای موضوعی و زمان‌بندی اجرای جشنواره
محورهای موضوعی اعلام شده در این جشنواره شامل سه محور کلی «موضوع آزاد، دینی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس با درون‌مایه آموزشی، تربیتی»، «ادبیات عامه (فولکلور)، شاهنامه» و «قصه‌گویی با گویش محلی» است که کتابداران علاقه‌مند می‌توانند از میان این محورها، قصه‌های خود را ارائه کنند.
بر این اساس علاقه‌مندان شرکت در نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تا ۱۵ آذر‌ماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام و بارگذاری فایل قصه‌گویی خود در سامانه جشنواره gheseh.iranpl.ir اقدام کنند. در ادامه این روند، بررسی آثار در سطح استان‌ها آغاز و واجدین شرایط اولیه تا ۳۰ آذرماه معرفی خواهند شد. همچنین داوری قصه‌گویی و انتخاب برگزیدگان استانی توسط ادارات کل استانی در دی و اسفندماه سال جاری انجام و به ستاد اعلام خواهد شد و در نهایت نفرات برتر کشور طی مراسمی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ معرفی خواهند شد.
نکات قابل توجه برای شرکت در جشنواره
زمان‌های اعلام شده قابل تمدید نخواهد بود و شرکت‌کنندگان باید در زمان تعیین‌شده نسبت به ثبت‌ نام و ارسال نمونه‌ای از اجرای قصه‌گویی خود در سامانه اقدام کنند؛ کتابداران علاقه‌مند باید به‌صورت تک نفره و در مدت زمان حداکثر ۱۰ دقیقه به بیان و اجرای قصه خود بپردازند و در ابتدای فایل ضبط شده مشخصات کامل خود را شامل (نام و نام خانوادگی، سن، نام کتابخانه یا ارگان مرتبط، شهر و استان) همراه نام کتاب، داستان مربوطه، بیان کنند.
همچنین شرکت‌کنندگان در صورت قصه‌گویی با گویش محلی لازم است خلاصه قصه را ابتدا به زبان فارسی ارائه دهند؛ شرکت‌کنندگان برای ضبط فایل ویدئویی می‌توانند با استفاده از گوشی‌ موبایل اقدام کنند و حجم فایل‌های ویدئویی ارسالی حداکثر تا حجم ۳۰ مگا بایت باشد.
تقسیم‌بندی کتابداران کشور در مناطق هشت‌گانه
در تقسیم‌بندی ارائه شده از کتابداران شرکت‌کننده از استان‌های مختلف کشور در فراخوان این جشنواره، هر یک از استان‌ها در یکی از مناطق هشت‌گانه قرار گرفته‌اند که بر این اساس استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، قزوین، با محوریت «استان گیلان»، استان‌های تهران، سمنان، قم، ‌البرز، با محوریت «استان تهران»، استان‌های اصفهان، یزد، مرکزی، با محوریت «استان یزد»، استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، با محوریت «استان همدان»، در این جشنواره شرکت خواهند کرد.
همچنین کتابداران استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، با محوریت «آذربایجان غربی»، استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، با محوریت «استان خوزستان»، استان‌های فارس، هرمزگان، کرمان، بوشهر با محوریت «استان فارس» و در نهایت استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، با محوریت «استان خراسان رضوی» در این جشنواره شرکت می‌کنند.
شاخص‌های ارزیابی قصه‌ها و قصه‌گویی‌ها
داوری آثار ارسالی در دو حوزه قصه‌ها و قصه‌گویی‌ها صورت می‌گیرد که بر این اساس «شاخص‌های قصه» مواردی چون انتخاب قصه متناسب با ارزش‌های اسلامی و ایرانی، برخورداری قصه از پیام متناسب با گروه سنی مورد نظر، بهره‌مندی قصه از قابلیت روایی و زبان تصویری قوی، میزان انسجام و توالی حوادث قصه و خلاقیت در سازماندهی و پرداخت قصه هستند.
همچنین شاخص‌های قصه‌گویی نیز شامل مواردی چون فضاسازی متناسب با هدف و محتوا برای شروع قصه، تدبیر در جمع‌بندی و اتمام قصه در زمان مناسب، توانایی و مهارت قصه‌گو در دستیابی به اهداف مورد نظر و انتقال پیام، نوآوری در شیوه‌ اجرا، توانایی بیان قصه متناسب با نیاز، درک و فهم و حوصله گروه سنی مخاطب، بیان قصه با صدایی رسا و مناسب و استفاده از لحن کلام به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار و بهره‌گیری درست از آنها، احاطه و اشراف بر قصه، کاربرد ماهرانه واژگان و تعابیر مورد استفاده در آن، مهارت در استفاده مناسب از زبان بدن، به‌کارگیری روش‌های مناسب به‌منظور برقراری ارتباط و تعامل با مخاطب و انتخاب پوشش مناسب و متناسب با اجرای قصه‌گویی است.
جوایز برگزیدگان منطقه‌ای و ملی
در این جشنواره در هر یک از مناطق هشت‌گانه، چهار نفر به‌عنوان نفرات برگزیده انتخاب می‌شود که به هر یک لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال اهدا می‌شود. همچنین جایزه ویژه در سطح منطقه‌ای شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون ریال جهت اجراهای خاص (شاهنامه، گویش خاص و ...) به تشخیص داوران به دو نفر از برگزیدگان در هر منطقه اهدا خواهد شد.
همچنین سه نفر در جایگاه برگزیدگان نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سطح ملی معرفی خواهند شد که به برگزیده اول این جشنواره لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ ۲۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد. به برگزیده دوم جشنواره لوح تقدیر، تندیس جشنواره، جایزه نقدی به مبلغ ۱۵ میلیون ریال و به برگزیده سوم لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.
نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین در بخش ویژه خود که به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های قصه‌گو اختصاص دارد، از دو نفر با اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال تقدیر خواهد کرد.
حدیثه سوختانلو
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: